Poziom cen w Niemczech będzie dla polskiego turysty raczej wysoki. Wystarczy jednak poświęcić trochę czasu i uwagi na wyszukanie noclegowych promocji i okazyjnych cen biletów miejskich czy do muzeów (np. Berlin WelcomeCard), aby spędzić komfortowy i bezstresowy urlop za zachodnią granicą.
Niemcy | Pamiątki z Berlina (got milk? by Audrius Juralevicius na licencji CC BY 2.0)
Warto wiedzieć, że ceny w różnych miejscach kraju mogą odbiegać od przeciętnych. Na przykład koszty utrzymania w Hamburgu są znacznie wyższe niż we wschodnich landach. Poza tym ceny w dużych miastach są zawsze znacznie wyższe niż na terenach wiejskich.
Jeśli będziemy nocować w tanich hotelach, żywić się w tanich restauracjach i ograniczać rozrywki, wystarczy nam ok. 40-60 euro na dobę. Jeśli planujemy zatrzymywać się w hotelach średniej klasy, korzystać z lepszych restauracji i publicznego transportu oraz odwiedzać bary, powinniśmy przygotować się na wydatki 120-150 euro.
Ceny napojów alkoholowych mocno różnią się w zależności od miejsca zakupu – za puszkę piwa, która w markecie kosztuje 1 euro, w barze przyjdzie nam zapłacić trzy razy drożej. Podobnie jest z winem – butelka kosztuje w sklepie 4-5 euro, a za tę kwotę można dostać w kawiarni co najwyżej kieliszek taniego wina.
Podane niżej zestawienie przedstawia średnie ceny z kilku ostatnich miesięcy i należy je traktować wyłącznie orientacyjnie. Ceny w tabeli podane są w euro (EUR), polskich złotych (PLN) i dolarach amerykańskich (USD).
Niemcy | Przykładowe menu z Chemnitz (Saksonia) (Menu Board by david__jones na licencji CC BY 2.0)
Niemcy - ceny na różne artykuły w 2013 roku
Zainteresują Cię również





