Kolonia (Köln) Jest czwartym pod względem liczby ludności (po Berlinie, Hamburgu i Monachium) miastem Niemiec. Miasto położone jest w Nadrenii Północnej – Westfalii, na zachodzie kraju.

Kolonia w ostatnich latach bardzo szybko się rozwija. Świadczy o tym wzrost liczby ludności z ok. 964 tys. w roku 1995 do 1 023 tys. w roku 2009.

Kolonia | Baśniowa Kolonia

Kolonia | Baśniowa Kolonia (Cologne, Germany by Thomas Depenbusch (Depi) na licencji CC BY 2.0)

Rzymskie początki

Miasto zostało założone przez cesarzową Agrypinę, żonę Klaudiusza, która w roku 50 n.e. nadała rzymskiej osadzie, będącej miejscem jej urodzenia, nazwę Colonia Claudia Ara Agrippinensium i prawa miejskie. Już w roku 89 miasto to zostało stolicą rzymskiej prowincji Dolna Germania, co umożliwiło mu szybki rozwój.

Wieki średnie

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego Kolonia nadal nabierała znaczenia. W IV wieku powstało tu biskupstwo, podniesione w roku 785 do godności arcybiskupstwa, z prawem wyboru cesarza jako jeden z elektorów (od XIII). Największy rozkwit miasto przeżywało w okresie średniowiecza. W roku 1248 rozpoczęto budowę katedry, założono w mieście uniwersytet (1388), mieszkańcy obalili władzę arcybiskupa i samodzielnie rządzili w mieście, co zaowocowało nadaniem Kolonii w roku 1485 statusu Wolnego Miasta Rzeszy.

Wiek XVIII i XIX

Pomiędzy XV a XVIII wiekiem znaczenie miasta było znacznie mniejsze. Spowodowane to zostało nowymi odkryciami geograficznymi i zmianą szlaków handlowych w Europie. Nowy etap w historii miasta nastąpił w XVIII wieku, kiedy po 20 latach rządów Francuzów Kolonia została włączona w roku 1815 w skład Prus. Na fali Wielkiej Rewolucji Przemysłowej Kolonia stała się ważnym centrum komunikacyjnym i ośrodkiem przemysłowym. W roku 1880 dokończono przerwaną w 1560 roku budowę katedry.

Kolonia | Miasto nocą

Kolonia | Miasto nocą (Köln bei Nacht by Daniel Grothe na licencji CC BY 2.0)

II wojna światowa

W czasie II wojny światowej miasto było 262 razy bombardowane przez lotnictwo alianckie. W wyniku tych bombardowań zginęło około 20 tys. osób, a centrum zostało niemal całkowicie zniszczone. Odbudowa miasta trwała do lat 90-tych XX wieku.

Kolonia dziś

Obecnie jest to prężny ośrodek przemysłowy i turystyczny, przyciągający tysiące gości swoimi licznymi zabytkami i muzeami. Miejscem, gdzie chętnie zaglądają turyści jest zabytkowa dzielnica Fischmarkt, pełna wąskich, pięknych uliczek. Kolonia stanowi również ważne centrum finansowe z licznymi bankami i towarzystwami ubezpieczeniowymi, jest także miejscem targów międzynarodowych. Obsługę komunikacyjną zapewnia między innymi port lotniczy Kolonia – Bonn, znajdujący się w połowie drogi między tymi miastami.

Zainteresują Cię również

Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Berlin - zielona metropolia Berlin - zielona metropolia
Berlin, największe miasto i dzisiejsza stolica Niemiec na prawach kraju związkowego (odrębnego landu), jeszcze...
Historia Hiszpanii Historia Hiszpanii
Nazwa „Półwysep Iberyjski” pochodzi od Iberów, którzy zamieszkiwali tereny Hiszpanii 1000 lat p.n.e. Następnie na...
Praga Praga
Idealnie harmonizujące ze sobą historyczne i nowoczesne style architektoniczne, wspaniałe mosty, niezapomniane...
Historia Chin Historia Chin
Mówiąc o historii Chin należy brać pod uwagę obszar kulturowy i językowy, a nie tylko obecnie istniejąca Chińską...
Muzeum Brytyjskie (British Museum) Muzeum Brytyjskie (British Museum)
Gdzie poza Grecją znajdziemy jedną z oryginalnych kariatyd Erechtejonu? W British Museum. Gdzie poza Egiptem...