Kolonia (Köln) Jest czwartym pod względem liczby ludności (po Berlinie, Hamburgu i Monachium) miastem Niemiec. Miasto położone jest w Nadrenii Północnej – Westfalii, na zachodzie kraju.

Kolonia w ostatnich latach bardzo szybko się rozwija. Świadczy o tym wzrost liczby ludności z ok. 964 tys. w roku 1995 do 1 023 tys. w roku 2009.

Kolonia | Baśniowa Kolonia

Kolonia | Baśniowa Kolonia (Cologne, Germany by Thomas Depenbusch (Depi) na licencji CC BY 2.0)

Rzymskie początki

Miasto zostało założone przez cesarzową Agrypinę, żonę Klaudiusza, która w roku 50 n.e. nadała rzymskiej osadzie, będącej miejscem jej urodzenia, nazwę Colonia Claudia Ara Agrippinensium i prawa miejskie. Już w roku 89 miasto to zostało stolicą rzymskiej prowincji Dolna Germania, co umożliwiło mu szybki rozwój.

Wieki średnie

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego Kolonia nadal nabierała znaczenia. W IV wieku powstało tu biskupstwo, podniesione w roku 785 do godności arcybiskupstwa, z prawem wyboru cesarza jako jeden z elektorów (od XIII). Największy rozkwit miasto przeżywało w okresie średniowiecza. W roku 1248 rozpoczęto budowę katedry, założono w mieście uniwersytet (1388), mieszkańcy obalili władzę arcybiskupa i samodzielnie rządzili w mieście, co zaowocowało nadaniem Kolonii w roku 1485 statusu Wolnego Miasta Rzeszy.

Wiek XVIII i XIX

Pomiędzy XV a XVIII wiekiem znaczenie miasta było znacznie mniejsze. Spowodowane to zostało nowymi odkryciami geograficznymi i zmianą szlaków handlowych w Europie. Nowy etap w historii miasta nastąpił w XVIII wieku, kiedy po 20 latach rządów Francuzów Kolonia została włączona w roku 1815 w skład Prus. Na fali Wielkiej Rewolucji Przemysłowej Kolonia stała się ważnym centrum komunikacyjnym i ośrodkiem przemysłowym. W roku 1880 dokończono przerwaną w 1560 roku budowę katedry.

Kolonia | Miasto nocą

Kolonia | Miasto nocą (Köln bei Nacht by Daniel Grothe na licencji CC BY 2.0)

II wojna światowa

W czasie II wojny światowej miasto było 262 razy bombardowane przez lotnictwo alianckie. W wyniku tych bombardowań zginęło około 20 tys. osób, a centrum zostało niemal całkowicie zniszczone. Odbudowa miasta trwała do lat 90-tych XX wieku.

Kolonia dziś

Obecnie jest to prężny ośrodek przemysłowy i turystyczny, przyciągający tysiące gości swoimi licznymi zabytkami i muzeami. Miejscem, gdzie chętnie zaglądają turyści jest zabytkowa dzielnica Fischmarkt, pełna wąskich, pięknych uliczek. Kolonia stanowi również ważne centrum finansowe z licznymi bankami i towarzystwami ubezpieczeniowymi, jest także miejscem targów międzynarodowych. Obsługę komunikacyjną zapewnia między innymi port lotniczy Kolonia – Bonn, znajdujący się w połowie drogi między tymi miastami.

Zainteresują Cię również

Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Historia Hiszpanii Historia Hiszpanii
Nazwa „Półwysep Iberyjski” pochodzi od Iberów, którzy zamieszkiwali tereny Hiszpanii 1000 lat p.n.e. Następnie na...
Berlin - zielona metropolia Berlin - zielona metropolia
Berlin, największe miasto i dzisiejsza stolica Niemiec na prawach kraju związkowego (odrębnego landu), jeszcze...
Praga Praga
Idealnie harmonizujące ze sobą historyczne i nowoczesne style architektoniczne, wspaniałe mosty, niezapomniane...
Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie
Koptowie stanowią jedną z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Są też najliczniejszą grupą...
Historia Dubaju w pigułce Historia Dubaju w pigułce
Przez długie wieki Dubaj był wioską rybacką, znaną przede wszystkim z połowu pereł. Błyskawiczny rozwój miasta...