Monachium (München), w dialekcie bawarskim nazywane „Minga”, jest stolicą Bawarii – kraju związkowego położonego na południu Republiki Federalnej.
Jest to trzecie pod względem liczby ludności (po Berlinie i Hamburgu) miasto Niemiec, liczące ok. 1 330 tys. mieszkańców. Monachium położone jest na Wyżynie Bawarskiej, nad rzeką Izarą, na wysokości 510 m n.p.m.
Niemcy | W samym centrum Monachium (by A. K.)
Miasto przy mnichach...
Założycielem miasta był książę Bawarii Henryk Lew, który w roku 1141 wydał przywilej lokacyjny. Ponieważ miasto powstało przy klasztorze benedyktynów, jego nazwa wywodzi się od słów bei den Mönchen, czyli „przy mnichach”. Nie bez przyczyny zatem w herbie miasta widnieje wizerunek zakonnika w habicie i z księgą w ręku.
Rozwój miasta pod benedyktyńskim okiem
Lokując miasto Henryk Lew nadał także benedyktynom prawo organizowania targów, co wpłynęło na szybki rozwój Monachium. Miasto położone było przy trakcie, którym przewożono sól, będącą artykułem stanowiącym źródło wielkich dochodów. W celu ułatwienia transportu, w roku 1158 zbudowano most na Izarze, co przyczyniło się do dalszego rozwoju miasta.
Niemcy | Najpiękniejsze zabytki Monachium (by A. K.)
Siedziba książęca
Gdy Henryk Lew został pokonany przez Fryderyka Barbarossę, ten przekazał wszelkie jego dobra Wittelsbachom, panującym w Monachium aż do roku 1918. Pod ich rządami nastąpił szybki rozwój miasta, które w roku 1225 został siedzibą książęcą i jednym z głównych ośrodków politycznych Bawarii.
Książę Ludwik II Srogi przeniósł tu z Landshutu stolicę księstwa. W 1289 roku powołano radę miejską. W roku 1317 miasto zostało zniszczone przez wielki pożar, a następnie odbudowane przez cesarza Ludwika Bawarskiego. Jako ciekawostkę można podać, że Monachium aż do roku 1791 było otoczone murem obronnym.
Największy rozwój miasta przypada na wiek XIX i początek XX, kiedy stało się ono jednym z centrów kulturalnych Europy. Tworzył tu m.in. znakomity kompozytor Ryszard Wagner.
Monachium dziś
Charakterystyczną cechą współczesnego Monachium jest przede wszystkim wielka ilość terenów zielonych. Znajduje się tu największy śródmiejski parki w Europie i jeden z największych parków miejskich na świecie, tzw. Ogród Angielski, o powierzchni 417 ha, położony wzdłuż rzeki Izary.
Niemcy | Magia bawarskiej stolicy (by A. K.)
Zainteresują Cię również





