Niemcy są federacją złożoną z 16 landów, położoną w centralnej części Europy. To zamożny kraj z doskonale prosperującą gospodarką, pracowitym, lubiącym porządek społeczeństwem i interesującymi tradycjami.

Głową państwa niemieckiego jest prezydent, zaś na czele rządu stoi kanclerz.

Niemcy | Norymberga

Niemcy | Norymberga (Nuremberg Town Hall from the top floor of the Town Museum by joiseyshowaa na licencji CC BY-SA 2.0)

Wśród Niemieckich sąsiadów wyróżnić należy: Danię, Holandię, Belgię, Luksemburg, Francję, Szwajcarię, Polskę i Czechy. Od północy terytorium Niemiec ograniczają wody Morza Północnego i Bałtyckiego, od południa zaś – pasmo Alp.

Miasta

Stolicą Niemiec jest jedna z ważniejszych europejskich metropolii, czyli Berlin – miasto mogące poszczycić się niezwykle burzliwą historią. Do największych miast Niemiec należą ponadto: Frankfurt nad Menem, Monachium, Hamburg, Mannheim, Drezno, Kolonia i Norymberga.

Korzenie

Społeczeństwo niemieckie wywodzi się zasadniczo od dwóch plemion, zamieszkujących w starożytności obszary dzisiejszego państwa – Celtów i Germanów. Ich ekspansywność oraz kontakty z wysoko rozwiniętymi krajami śródziemnomorskimi miały ogromny wpływ na kulturę materialno-duchową mieszkańców Niemiec i zapoczątkowały trwający przez wieki dobrobyt kraju.

Ludność

Niemcy są krajem bardzo zróżnicowanym pod względem zamieszkujących go narodowości. W społeczeństwie liczącym ponad 80 mln ludzi, ponad 7 mln stanowią przybysze z innych stron świata, głownie: Turcy, Włosi, Grecy, Jugosłowianie i Polacy oraz mniejszości narodowe: Serbołużyczanie, Duńczycy, Fryzowie i Romowie. Większość społeczeństwa niemieckiego deklaruje się jako katolicy lub luteranie, spotyka się także wyznawców islamu i judaizmu.

Niemcy | Krajobraz nad rzeką Inn (prawy dopływ Dunaju)

Niemcy | Krajobraz nad rzeką Inn (prawy dopływ Dunaju) (Passau: Confluence of the Ilz, Danube, and Inn Rivers by joiseyshowaa na licencji CC BY-SA 2.0)

Krainy geograficzne

Niemcy leżą w strefie klimatu umiarkowanego. Do największych rzek kraju zalicza się: Ren, Łabę i Dunaj. Najwyższym szczytem jest Zugspitze (2962 m n.p.m.), leżący w Alpach.

Poszczególne krainy geograficzne Niemiec znacznie różnią się od siebie, tworząc barwną i fascynującą mozaikę krajobrazową, a także kulturową. Zajdziemy tu zarówno malownicze obszary górskie, rozległe wyżyny, romantyczne pojezierza i zielone niziny. Do głównych krain geograficznych należą: Nizina Północnoniemiecka, Średniogórze Niemieckie, Wyżyna Szwabsko-Bawarska i oczywiście Alpy.

Każdy z landów ma do zaoferowania bardzo wiele dla zwiedzających. Tereny północne obfitują w jeziora, mokradła i wrzosowiska. W najbardziej na północ położonym landzie – Szlezwiku-Holsztynie, wybrzeże urozmaicają przepiękne fiordy i szerokie, piaszczyste plaże. Tam też, pomiędzy morzami, rozciąga się „Szwajcaria Holsztyńska”, pagórkowate, niezwykle malownicze tereny nadmorskie chętnie odwiedzane przez turystów.

Największymi wyspami niemieckimi są: Rugia i Hiddennsee na Bałtyku oraz Borkum i Amrum na Morzu Północnym.

Dolina środkowego Renu stanowi naturalny szlak komunikacyjny pomiędzy północą a południem Niemiec. W samym centrum kraju rozciągają się Góry Harzu z malowniczymi trasami turystycznymi, wspaniałymi lasami, licznymi trasami zjazdowymi i pięknymi schroniskami.

Perły architektury

Środkowe Niemcy to raj dla miłośników architektonicznych perełek. Na terenie Turyngii i Saksonii powstało wiele szlaków tematycznych prowadzących przez miejscowości słynące z historycznych zabytków (szlak w stylu romańskim, turyński szlak klasyków). Wspaniałe średniowieczne zamki i warownie wyniesione na wzgórzach, gotyckie katedry, pałace, parki i ogrody oraz napotkane na szlaku miasta i bajkowe miasteczka nie tylko przypominają o odwiecznej świetności państwa, ale też zachwycają urokiem i niepowtarzalnością architektury.

Niemcy | Berlin - detal Bramy Brandenburskiej

Niemcy | Berlin - detal Bramy Brandenburskiej (20100605_Brandenburg_Gate_013 by Christopher John SSF na licencji CC BY 2.0)

Bawaria

Jednym z najbardziej specyficznych regionów Niemiec jest Bawaria. Niewiele jest w Europie regionów, które z taka pieczołowitością i dumą pielęgnują swoją kulturę, obyczaje i święta. Bawarczycy bardzo chętnie zakładają swoje tradycyjne stroje ludowe, nie tylko z okazji świąt. Właśnie tu od 1811 roku corocznie odbywa się światowej sławy festiwal piwa Oktoberfest.

Ponad szerokimi łąkami wyrastają ostre turnie alpejskie, w dolinach drzemią czyste błękitne jeziora górskie. Bawaria kusi szumnymi lasami i dziewiczą górską przyrodą. Na turystów z mniejszym zacięciem alpinistycznym czekają natomiast urokliwe zakątki Szwarcwaldu oraz przepiękne Jezioro Bodeńskie.

Naród sukcesu

Niemcy ze swą pracowitością i systematycznością oraz wzajemnym szacunkiem i respektowaniem prawa stanowią naród sukcesu – są potęgą gospodarczą i ekonomiczną nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.

Choć niemal w każdym regionie kraju świetnie rozwijają się różne gałęzie przemysłu, Niemcy dużą wagę przywiązują także do promocji turystycznej.

Zainteresowanie turystów wzbudza nie tylko wszechobecny – legendarny już – dobrobyt państwa niemieckiego, ale także wspaniałe tradycje, bogata kultura, malownicze krajobrazy i baśniowa architektura. Niemcy są narodem pogodnym, gościnnym i bardzo dumnym ze swojego kraju.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Narty na Cyprze Narty na Cyprze
Wakacje na Cyprze kojarzą nam się głównie z gorącym słońcem i błogim wypoczynkiem na śródziemnomorskiej plaży...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Dlaczego warto jechać do Hiszpanii? Dlaczego warto jechać do Hiszpanii?
Hiszpania jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków, którzy pokochali ten kraj za gościnność...