Wielu z nas pamięta jeszcze niemiecką markę – walutę obowiązującą w Niemczech do końca 2001 r. Marki były symbolem dobrobytu, członkowie polskich rodzin jeździli za granicę, by je zarobić, przysyłano je żonom w kopertach, a dzieciom dawano czasem w prezencie komunijnym lub na inne okazje.
Marka była przedmiotem pożądania wielu z nas.
Niemcy | Od 1 stycznia 2002 r. w Niemczech obowiązuje euro (Euro by Tristan Schmurr na licencji CC BY 2.0)
Od 1 stycznia 2002 r. w Niemczech obowiązuje euro, a czar zagranicznej waluty prysł bezpowrotnie.
Euro jest wspólną walutą europejską, która zastąpiła waluty krajowe niektórych państw członkowskich Unii Europejskiej. 1 euro dzieli się na 100 euro centów.
Banknoty
Banknoty euro mają nominały: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i w każdym kraju wyglądają tak samo. Powtarzającym się motywem graficznym na banknotach są elementy architektoniczne, takie jak okna i bramy (awers) oraz mosty (rewers) reprezentujące style różnych epok. Co ciekawe, elementy budowli przedstawione są tak, że nie wiadomo z jakiego konkretnie budynku pochodzą. Na rewersie znajduje się także wizerunek mapy.
Monety
Monety mają wartość: 1, 2 euro i 1, 2, 5, 10, 20 i 50 euro centów.
Wszystkie monety euro posiadają wspólną stronę europejską (z mapą Europy i nominałem) oraz stronę narodową zawierającą symbole kojarzące się z danym krajem. Mimo tej różnorodności, w jednym kraju bez problemu możemy płacić monetami euro z innego kraju. Tworzy się dzięki temu intrygująca międzynarodowa mieszanka. Gdy np. w niemieckim sklepie wydana nam zostanie moneta 1€ z ateńską sówką, większość z nas, choćby przez chwilę, zastanowi się w jaki sposób mogła przebyć taki kawał świata.
Niemcy | Niemieckie monety euro (Euromünzen by Chris na licencji CC BY 2.0)
Na niemieckich monetach euro wyróżnić można trzy główne grupy symboli:
- Orzeł, który symbolizuje niezależność państwa niemieckiego ( 1 i 2 euro).
- Brama Brandenburska – berliński zabytek symbolizujący zarówno podział, jak i późniejsze zjednoczenie Niemiec oraz szeroko rozumianą otwartość tego państwa (10, 20 i 50 euro centów).
- Dąb, a raczej jedna jego gałązka z pięcioma listkami i żołędziami – taki sam symbol znajdował się na wcześniejszej walucie Niemiec, a konkretnie na fenigach stanowiących jedną setną część marki niemieckiej (1, 2, i 5 euro centów).
Zainteresują Cię również





