Urlop w Norwegii to okazja, aby poznać fantastyczną przyrodę, ciekawą kulturę i wyjątkowych ludzi. Bez względu na to, jaki kierunek podróży wybierzecie i gdzie będziecie mieszkać (camping? chata nad fiordem?), podroż do Norwegii zawsze będzie niezapomnianym przeżyciem.
Do tego niezwykłego kraju dotrzeć można na wiele sposobów, o których opowiemy w poniższym artykule:
Norwegia | Prom z Ålesund do Hareid (by dassel na licencji Pixabay)
Samolotem do Norwegii
Port lotniczy Oslo Gardermoen jest kluczowym węzłem międzynarodowego ruchu lotniczego. Tutaj dociera większość międzynarodowych lotów. We wszystkich dużych miastach Norwegii funkcjonują lotniska, które obsługują międzynarodowe i krajowe połączenia samolotowe.
Łącznie w Norwegii działa regularnie ponad 50 lotnisk. Za ich pomocą można łatwo dotrzeć samolotem nawet do tak odległych miejsc, jak archipelag Lofoty, Przylądek Północny czy Spitzbergen.
Trzeba tylko dodać, że dotarcie do określonego miejsca w Norwegii, często wiąże się z koniecznością licznych przesiadek.
Poza portem lotniczym Oslo-Gardermoen, międzynarodowe połączenia realizowane są w: Bergen, Kristiansand, Moss-Rygge, Torp, Trondheim, Stavanger i Tromsø (Tromso).
Promem do Norwegii
Bezpośrednie połączenie promowe z Polski do Norwegi niestety nie istnieje. Polscy turyści mają jednak do dyspozycji bogatą ofertę połączeń promowych do Danii i Szwecji, a stamtąd do portów norweskich. Z Danii płynie wiele promów Color Line, Stena Line, DFDS i Fjord Line. Z Niemiec (z Kilonii) wypływają do Norwegii (Oslo) promy Color Fantasy i Color Magic. Promy Color Line wypływają też ze Szwecji (Strömstad).
Norwegia | Norweskie fiordy (by Free-Photos na licencji Pixabay)
Pociągiem do Norwegii
Norwegia połączona jest kompleksową siecią kolejową z innymi krajami skandynawskimi oraz z resztą Europy. Norweskie Koleje (NSB) prowadzą od południowego wybrzeża aż do Bodø (Bodo) na północ od kręgu polarnego.
Przez Norwegię wiodą ponad 3000 km torów kolejowych z 775 tunelami i ponad 3000 mostów. Większość tras prowadzi przez malownicze okolice z widokiem na małe miejscowości, góry i fiordy.
W ciągu tygodnia istnieje wiele regularnych połączeń kolejowych z Kopenhagi (Dania) do stolicy Norwegii Oslo. Większość tych podroży odbywa się w nocy. We wszystkich pociągach są przedziały sypialne. Wprawdzie nie wszystkie dysponują przedziałami klasy I, jednak klasa II również posiada wysoki standard.
Norwegia | Norweskie linie kolejowe (by ioa8320 na licencji Pixabay)
Autokarem do Norwegii
Z Polski można dotrzeć autokarem do takich miast norweskich, jak: Svinesund, Sarpsborg, Moss, Oslo, Halden, Drammen, Tonsberg, Sandefjord, Larvik, Kragero, Arendal, Grimstad, Kristiansand, Sogne, Mandal, Lyngdal, Flekkefjord, Egersund, Sandnes oraz Stavanger.
Podróż autokarem jest wygodną formą przejazdu do Norwegii. Wprawdzie transport lotniczy jest znacznie szybszy, jest jednak znacznie droższy i ograniczony dostępnością lotnisk. Wysoka konkurencja na rynku przewozów autokarowych wymusza wysoką jakość tego rodzaju usług.
Norwegia | Ulice Bergen (by liveinlondon_ na licencji Pixabay)
Samochodem do Norwegii
Bardzo korzystna może być podróż do Norwegii własnym samochodem. Można w ten sposób szybko i wygodnie dojechać do pięknych zakątków tego kraju. Jest wiele sposobów dotarcia samochodem z Polski do Norwegii i każdy z nich ma swoje zalety; trudno wskazać jakiś uniwersalnie najlepszy.
- Promem do Szwecji i dalej lądem do Norwegii (ze Świnoujścia albo niemieckiego portu w Rostocku lub Sassnitz).
- Promem do Danii i dalej do Szwecji.
- Bez przepraw promowych: przez Niemcy do Jutlandii, potem przez Kolding na Fionię i do Kopenhagi, stamtąd mostem do Szwecji.
Ta ostatnia wersja może wyglądać, biorąc pod uwagę czas i pieniądze, mało sensownie. Pod względem turystycznym jest to jednak bardzo interesująca i piękna trasa.
Zainteresują Cię również





