Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje zadziwiająco łagodny klimat. Powodem tego jest Golfstrom, który płynie wzdłuż wybrzeża na północ.

Norwegia | Lyngenfjord

Norwegia | Lyngenfjord (by Tor Petter Christensen na licencji FreeImages)

Warunki naturalne

Norwegia posiada bardzo dobrze rozwiniętą linię brzegową, często z głębokimi fiordami oraz znaczną ilość wysepek. W głębi kraju teren staje się coraz bardziej pagórkowaty do górzystego. Najwyższe wzniesienie, Galdhöppigen, osiąga 2469 metrów.

Patrząc ze wschodu na zachód, Norwegia jest stosunkowo wąska, tylko na południu, w okolicach Oslo, kraj jest nieco szerszy. Tutaj leży też największa nizina Norwegii. Ten region jest najsuchszą i najcieplejszą częścią kraju.

Wyższe położenia w głębi lądu odznaczają się arktycznym klimatem w okresie zimy. A to oznacza, że jest tam bardzo zimno. Często pada śnieg, a na dodatek wieją lodowate wiatry. Tylko kiedy świeci słońce jest w górach bardzo przyjemnie – podobne uczucie ma się w Alpach.

Region wybrzeża wykazuje natomiast bardzo łagodne zimy – wszystko za sprawą ciepłego prądu morskiego. Nawet porty morskie są zimą wolne od lodu, co dosyć trudno sobie wyobrazić. Niemniej jednak również na wybrzeżu może być naprawdę zimno. Powodują to mroźne wiatry, wiejące z zaśnieżonych gór w stronę fiordów.

Zmienna pogoda

Norwegia leży w strefie wpływów pogody atlantyckiej. To daje pogodę bardzo zmienną. Regiony przybrzeżne przez cały rok otrzymują duże ilości opadów, a niebo przeważnie jest zachmurzone. W kierunku północnym ilość opadów wprawdzie się zmniejsza, ale mimo to pada tam bardzo często. Zimą często też pada śnieg.

Dziwnym trafem zimy w południowej części kraju są o wiele chłodniejsze, a często bardzo mroźne. Wpływ ciepłego Golfstromu jest tutaj już niewyczuwalny. Stąd też i lata są dużo cieplejsze i przede wszystkim suchsze.

Osobliwością jest klimat na Spitzbergenie. Panuje tutaj bardzo surowy klimat arktyczny. Zimy są z reguły bardzo mroźne. Lato skrajnie krótkie, zwykle za krótkie, aby doprowadzić do stopienia śniegu. Na górach śnieg leży przez cały rok, jest poza tym wiele lodowców. Północne wybrzeże Spitzbergenu znajduje się praktycznie przez cały rok pod pokrywą lodową. 

Norwegia | Za optymalny okres wyjazdu do Norwegii uważa się okres od maja do września

Norwegia | Za optymalny okres wyjazdu do Norwegii uważa się okres od maja do września (by killick1 na licencji FreeImages)

Od maja do września

Wybierając się w podróż do Norwegii trzeba koniecznie brać pod uwagę warunki klimatyczne. Za optymalny okres wyjazdu do Norwegii uważa się zwykle lato od maja do września. Maj może być naprawdę piękny, a przede wszystkim ten miesiąc bywa często suchy. Poza tym wszystko w przyrodzie zaczyna kwitnąć. W każdym razie w maju trzeba liczyć się jeszcze z nieprzejezdnymi drogami na niektórych przełęczach.

Od czerwca do sierpnia

W chłodniejszej Norwegii północnej i na Spitzbergenie najlepszy czas na wizytę, to czerwiec do sierpnia. Trzeba dodać, że na Spitzbergenie kwiecień i maj są często najbardziej słonecznymi i suchymi miesiącami w roku. Jest wtedy jednak jeszcze naprawdę zimno.

Wybierając się na wędrówki po Norwegi trzeba wziąć pod uwagę, że wiele szlaków i schronisk jest otwartych dopiero pod koniec czerwca albo na początku lipca. Mniejsze drogi górskie mogą być przejezdne dopiero w czerwcu.

Zorza polarna

Jeśli ktoś chce odwiedzić Norwegię ze względu na zorzę polarną, powinien zaplanować podróż na okres od listopada do lutego. Na północ od kręgu polarnego można latem obserwować słońce przez całą dobę, na Nordkap od 13 maja do 29 czerwca.

Norwegia | Okolice Vågland

Norwegia | Okolice Vågland (by Kovah na licencji FreeImages)

Do Norwegii na narty

Z kolei narciarze powinni wybrać się do Norwegii najlepiej między grudniem i kwietniem. Warunki panują w tym czasie znakomite, jednak w marcu i kwietniu nie jest już tak ciemno i zimno. 

Norwegia zimą

Jeśli nie jesteście ani miłośnikami Aurora Borealis (zorza północna), ani zapalonymi narciarzami, raczej nie wybierajcie się do Norwegii zimą. Transport publiczny kursuje rzadko, większość hoteli i campingów jest zamknięta, a muzea i biura turystyczne mają w najlepszym razie ograniczone godziny otwarcia.

Cieplejsze miesiące

Kto planuje przede wszystkim zwiedzanie stolicy Norwegii, może przyjechać tutaj od wiosny do jesieni. Właśnie w Oslo jest jesienią bardzo długo ciepło.  

Główny okres wyjazdów do Norwegii, to czerwiec i lipiec. Tyle tylko, że w ośrodkach turystycznych panuje wówczas tłok, a ceny są wyższe. 

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Malediwy? Kiedy jechać na Malediwy?
Nazwa tego państwa oznacza „łańcuch wysp” i rzeczywiście tworzy je ponad tysiąc koralowych wysepek na 26 atolach....
Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Kiedy jechać na Seszele? Kiedy jechać na Seszele?
Okazuje się, że do raju można trafić i za życia. Trzeba tylko w tym celu wybrać się na Seszele. Otoczone palmami...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...