Bogactwo naturalne, raj agroturystyczny i kraj kulturą stojący – tak w skrócie określić można położoną w Europie Północnej Norwegię, największe państwo Półwyspu Skandynawskiego.

Norwegia | Malownicza wioska nad jeziorem w gminie Gran

Norwegia | Malownicza wioska nad jeziorem w gminie Gran (by Grethe Boe na licencji FreeImages)

Fiordy

Występujące na niemal całej powierzchni Norwegii fiordy to cieszące oczy swoją malowniczością zatoki. Najdłuższym spośród norweskich fiordów jest Sognefjord. Wrzyna się on w górzysty krajobraz głęboko nawet na tysiąc trzysta metrów. Jako że fiordy są jedną z największych atrakcji turystycznych w tej części Skandynawii, każde biuro podróży oferuje objazdowe wycieczki po najpiękniejszych skupiskach fiordów w Norwegii.

Miasta Norwegii

Obok Oslo, najsłynniejszym i najchętniej odwiedzanym miastem w tym zamorskim kraju jest Bergen, zwane niekiedy „bramą do krainy fiordów”. Podobnie jak polski Sandomierz, również norweska stolica kultury położona jest na wzgórzu, a urokliwość położenia zwiększa się jeszcze poprzez otoczenie przez kolejne siedem wzniesień.

Niewielki rozmiar miasta sprawia, że można je zwiedzić w ciągu trzech dni (taką ofertę proponuje wiele biur podróży), podczas których nie sposób będzie się nudzić.

Norwegia | Najchętniej odwiedzanym miastem jest Bergen

Norwegia | Najchętniej odwiedzanym miastem jest Bergen (by Hapa na licencji Pixabay)

Wyjeżdżając z Bergen warto jest udać się do położonego w pobliżu Hemsedal. Rejon ten nazywany jest „skandynawskimi Alpami” ze względu na górzysty krajobraz. Dla turystów przeznaczone są tu liczne atrakcje, między innymi niemal dwieście kilometrów oznakowanych szlaków, dwa parki i czternaście tras rowerowych o łącznej długości dwustu czterdziestu kilometrów.

Ponadto w rejonie Hemsedal możliwe jest przejechanie się psim zaprzęgiem, pogranie w golfa na jednym z dwóch pól, uprawianie paralotniarstwa, wzięcie udziału w pstrągowym safari oraz wizyta na tradycyjnej norweskiej farmie. Hemsedal jest również najsłynniejszym regionem narciarskim na terenie Norwegii.

Norwegia | W rejonie Hemsedal można przejechać się psim zaprzęgiem

Norwegia | W rejonie Hemsedal można przejechać się psim zaprzęgiem (by jet steverink na licencji FreeImages)

Samowie i wikingowie

Wysunięte najdalej na północ krańce Norwegii, Arktyka, to kraina pełna niezwykłych zjawisk. W lecie słońce nigdy nie zachodzi (co nazywane jest dniem polarnym), podczas gdy w ziemie panuje tam niekończąca się noc. Między listopadem a marcem na arktycznym niebie obserwować można również doskonale wtedy widoczną zorzę polarną. Najpiękniejszym miejscem na tym terenie jest archipelag Svalbard, wyróżniający się na tle Europy bogactwem unikalnej przyrody z liczną fauną i florą.

Arktyka, obok Nordkappu, przylądka, z którego obserwować można bezmiar Oceanu Atlantyckiego z wysokości ponad trzystu metrów, oferuje turystom również możliwość obcowania z rdzennymi mieszkańcami tego obszaru – Samami.

Miłośników kultury innego historycznego rodu, wikingów, zachwyci nie tylko krajobraz znany z podań ich poświęconych, ale i liczne atrakcje związane z kulturą przodków. Do najbardziej interesujących należy przede wszystkim Vikingshipshuset, Muzeum Statków Wikingów mające swoją siedzibę w Oslo. W tym pokaźnym budynku znajdują się trzy dębowe łodzie z IX wieku. W ich wnętrzu rozlokowane zostały platformy widokowe.

Norwegia | Wyspa Hidra

Norwegia | Wyspa Hidra (by Åse Meistad Skjellevik na licencji FreeImages)

Królestwo łososia

Jako region nadmorski, podobnie jak pozostałe kraje wchodzące w skład Skandynawii, również i Norwegia jest potęgą w eksporcie ryb. W związku z tym nie dziwi, że na norweskich stołach ryby pojawiają się często. Do najchętniej jedzonych należą łosoś, śledź i sztokfisz, mieszkańcy nie gardzą też owocami morza, w tym krewetkami i krabami królewskimi. Spośród mięs Norwegowie lubią spożywać baraninę, ale też i bardziej egzotyczne, jak chociażby to z renifera, foki czy wieloryba.

Nie każdy wie, że Norwegia to również kraj serów. Podczas wycieczki do krainy wikingów koniecznie skosztujmy serów typu Jarlsberg, Gjetost lub Pultost. Podobnie jak w ościennej Finlandii, tutaj też chętnie spożywa się Glögg – grzane wino z owocami i przyprawami. Popularnym norweskim alkoholem jest również Aquavit – wódka destylowana z ziemniaka lub zboża przyprawiana kminkiem, koprem włoskim i innymi przyprawami korzennymi.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...
Wycieczka do Harrachova Wycieczka do Harrachova
Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem...
Praga Praga
Idealnie harmonizujące ze sobą historyczne i nowoczesne style architektoniczne, wspaniałe mosty, niezapomniane...