Norwegia posiada największe zagęszczenie fiordów na świecie. Znana jako „kraj fiordów” fascynuje i przyciąga co roku liczne rzesze miłośników przyrody i amatorów aktywnego wypoczynku. Należy do najpopularniejszych krajów Skandynawii.

Norwegia | Geirangerfjord

Norwegia | Geirangerfjord (by Emanuela - na licencji FreeImages)

Różne oblicza norweskich fiordów

Norweskie wybrzeże charakteryzuje się licznymi fiordami, które stały się symbolem tego kraju. Wiele z nich posiada sławę światową, inne znajdują się w zacisznych, odludnych miejscach. Większość norweskich fiordów mieści się wzdłuż zachodniego wybrzeża.

Formacje geologiczne

Fiordy należą do najbardziej spektakularnych formacji geologicznych świata. Typowe dla fiordów norweskich są długie i jednocześnie wąskie zatoki, które wcinają się głęboko w góry wybrzeża. Ich odnogi sięgają daleko w głąb lądu i są przeważnie tak głębokie, jak wysokie są brzegowe klify. Dopiero blisko brzegu morza stają płytsze i zyskują pewną łagodność.

Kiedy powstały fiordy?

Fiordy w Norwegii powstały podczas ostatniego zlodowacenia, utworzone poprzez erozję lodowcową, co miało miejsce od 110 000 do 13 000 lat przed naszą erą. W tym okresie gigantyczne lodowce pełzały przez doliny. Ich naturalne siły wyżłobiły strome szczeliny w ziemi, które często sięgały daleko poniżej poziomu morza. Dopiero kiedy lodowce zaczęły topnieć, woda wdarła się w głębokie wcięcia. Krok po kroku wypełniały się wodą gigantyczne przestrzenie.

Norwegia | Norweska wioska

Norwegia | Norweska wioska (by KRimer na licencji Pixabay)

Osobliwości norweskich fiordów

Istnieje wiele detali, które czynią fiordy norweskie jedynym w swoim rodzaju naturalnym „dziełem sztuki”. Na zachodzie kraju porośnięte są świerkami i brzozami, które zdobią liczne tutaj góry. Piękno tego krajobrazu trudno sobie nawet wyobrazić. Niektóre fiordy w Norwegii osiągają głębokość ponad 1200 m.

Nad wewnętrznymi odnogami południowych fiordów założono w minionych dziesięcioleciach hodowle owoców i warzyw. Dzisiaj są to najbardziej rentowne uprawy w regionie. W porównaniu z wybrzeżem klimat jest tutaj stosunkowo łagodny i przyjemny. Tuż za linią brzegu pojedyncze góry nad fiordami osiągają imponujące wysokości, tworząc fascynujący widok.

W osłoniętych zatokach fiordów powstały z biegiem czasu małe wioski, tak bardzo typowe dla Norwegii. Gleba na krawędzi zatok nadaje się doskonale do upraw rolniczych oraz hodowli bydła i te tereny od bardzo dawna stanowią pożądaną przez miejscową ludność przestrzeń życiową. Często romantyczne zatoki norweskich fiordów rozdzielają się na liczne odnogi.

Charakterystyczna dla norweskich fiordów jest ich imponująca długość, która tworzy niezwykłe krajobrazy. W niektórych miejscach lodowce rozcinały się o skały napotkane na swej drodze i z tego powodu ich boczne odnogi podążały często niespodziewanymi drogami. W pobliżu fiordów ciągle spotyka się wspaniałe wodospady rzucające się w przepaść. Powstały one w miejscach, gdzie lodowce i spadające strumienie wyżłobiły w górach pionowe uskoki.

Fiordy należą niewątpliwie do największych atrakcji Norwegii: współtworzą sielankowe krajobrazy i stanowią fascynującą ciekawostkę geologiczną.

Norwegia | Gullesfjorden

Norwegia | Gullesfjorden (by Tore Paulsen na licencji FreeImages)

Sognefjord

Sognefjord jest najdłuższym fiordem Norwegii. Osiąga głębokość do 1308 m i rozciąga się na zachodzie aż do Skjolden. Nad wewnętrznym Sognefjord wierzchołki gór sięgają 2000 m. Należą do wyjątków, ponieważ większość nie przekracza 1500 m.

Trondheimsfjord

Krajobrazy zapierające dech w piersiach, naturalne pochodzenie i wspaniałe historyczne reminiscencje czynią Trondheimsfjord jednym z najpiękniejszych fiordów Norwegii.

Zwiedzanie fiordów

W wielu miejscach na drugą stronę fiordu można przedostać się promem, który stanowi ulubiony przez turystów środek transportu. Chociaż jest wiele dróg i tuneli, które prowadzą wzdłuż fiordów, promy stanowią najbardziej popularną alternatywę. Przede wszystkim trudno chyba o bardziej niezwykłe krajobrazy, niż te oglądane z poziomu wody fiordów.

Norwegia | Fiordy należą do najbardziej spektakularnych formacji geologicznych świata

Norwegia | Fiordy należą do najbardziej spektakularnych formacji geologicznych świata (by Joanna Jędrzejewska na licencji FreeImages)

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...
Wycieczka do Harrachova Wycieczka do Harrachova
Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...