Lizbona należy do stolic europejskich o najłagodniejszym klimacie. Położenie na południowych szerokościach geograficznych zapewnia miastu klimat podobny do krajów śródziemnomorskich, podczas gdy łagodzący wpływ Atlantyku sprawia, że lata nie są ekstremalnie gorące, a zimy zbyt chłodne.

Lizbona | Najlepszy czas na plażowanie w Lizbonie, to czerwiec, lipiec i sierpień

Lizbona | Najlepszy czas na plażowanie w Lizbonie, to czerwiec, lipiec i sierpień (Lissabon 2011_Strand Estoril by DryHundredFear na licencji CC BY 2.0)

Lizbona wiosną i latem

W Lizbonie zazwyczaj jest bardzo słonecznie, z około 260 dniami słonecznymi w ciągu roku. Przeciętne minimalne temperatury wiosną wynoszą 10°C, a przeciętne najwyższe ok. 20°C z dużą ilością słońca, ale też z przelotnymi deszczami.

W maju przeciętne najwyższe temperatury przekraczają 20°C, a w czerwcu 25°C. W obu tych miesiącach pada rzadko i ten okres szczególnie nadaje się na wizytę w Lizbonie.

Lipiec i sierpień są przeważnie słoneczne, suche i upalne, a przeciętne temperatury sięgają powyżej 28°C.

Lizbona jesienią i zimą

Wrzesień jest gorący, ale nie upalny (przeciętne temperatury rzędu 26°C), z małą ilością deszczu, tak że ten miesiąc również jest idealny na wizytę, chociaż październik też może być bardzo przyjemny.

Zima w Lizbonie bywa deszczowa, wietrzna i chłodna, z przeciętnymi najniższymi temperaturami rzędu 8°C i przeciętnymi najwyższymi około 15°C.

Także zimą może być wspaniale słonecznie z temperaturą dochodzącą do 25°C. Mróz i śnieg są w Lizbonie zjawiskiem bardzo rzadkim.

W roku 2006 było kilka dni z drobnym śniegiem i gradem. W tym wypadku chodzi o pierwsze opady śniegu od ponad 40 lat – rzeczywiście rzadkie zjawisko. Przeciętnie słońce świeci w Lizbonie przez 3300 godzin w roku, czyli 9 godzin w ciągu dnia.

Lizbona | W Lizbonie odnotowuje się aż 260 dni słonecznych w ciągu roku

Lizbona | W Lizbonie odnotowuje się aż 260 dni słonecznych w ciągu roku (Tasting the sun by Pedro Ribeiro Simões na licencji CC BY 2.0)

Najlepszy czas na podróż

Lizbona może być celem podróży przez okrągły rok. Każda pora roku ma tutaj swój urok: przez całe lato miasto jest przesycone światłem, a zimą posiada czarującą atmosferę. Wiosną i zimą jest chłodniej i częściej pada deszcz, ale uroki miasta rekompensują te drobne dolegliwości.

Mówi się wiele o cudownym świetle w Lizbonie. Promienie słoneczne odbite od ogromnych mas wody płynącego przez Lizbonę Tagu, oświetlają ściany wysokich budowli miasta. Światło wnika w ulice Lizbony i podkreśla jej pomniki, jak pałac São Jorge czy katedrę.

To światło zawiera jakieś tajemnicze piękno. Na szczęście Lizbona posiada tak wiele słonecznych dni, że podczas pobytu w tym mieście, każdy z pewnością będzie miał okazję przeżyć to osobiście.

Lizbona | W Lizbonie zbiera się na deszcz…

Lizbona | W Lizbonie zbiera się na deszcz… (Just about to rain by McPig na licencji CC BY 2.0)

 

Informacje o warunkach pogodowych w poszczególnych porach roku mogą być przydatne przy planowaniu urlopu w Lizbonie, choćby ze względu na dobór ubrania. Pakując walizki trzeba być przygotowanym na to, że jesienią i w miesiącach zimowych temperatura wyraźnie spada, chociaż na promienie słoneczne też można wówczas liczyć. Czasem mgła albo mżawka potęgują wrażenie chłodu.

Latem temperatury bywają wysokie, ale popołudniowe godziny nadają się doskonale do spacerów nad rzeką, przerwy w jednej z licznych kawiarni, albo zwiedzaniu miasta.

Jeśli wybieracie się do Lizbony, aby odwiedzić pobliskie pola golfowe, pospacerować po mieście, podziwiać liczne pomniki miasta, odwiedzić centra kulturalne albo po prostu posiedzieć w kawiarnianym ogródku, to doskonale nadają się do tego miesiące wiosenne i jesienne z łagodnymi temperaturami.

Najlepszy czas na kąpiele morskie, to z kolei czerwiec, lipiec i sierpień. W tym czasie centrum miasta pustoszeje, ponieważ mieszkańcy Lizbony wyjeżdżają zwykle na urlopy.

Lizbona | Lizbona w styczniu też jest piękna

Lizbona | Lizbona w styczniu też jest piękna (Winter time by F Mira na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...
Kiedy jechać do Austrii? Kiedy jechać do Austrii?
Termin wyjazdu zależy niewątpliwie od klimatu i pogody w danym kraju, a w przypadku Austrii proste...
Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Kiedy jechać do Norwegii? Kiedy jechać do Norwegii?
Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje...
Wenezuela - kraj różnorodności Wenezuela - kraj różnorodności
Mężczyznom Wenezuela kojarzy się przede wszystkim z najpiękniejszymi na świecie kobietami, wyśmienitym rumem i...
Pekin Pekin
Pekin - tętniące życiem ogromne miasto. Nowoczesne drapacze chmur i ekskluzywne sklepy tworzą kontrast z małymi,...