Lizbona – stolica Portugalii jest miastem stosunkowo mało znanym oraz często niedocenianym przez Europejczyków.

Tymczasem skrywa ono w sobie duży potencjał turystyczny, urzeka niepowtarzalnym klimatem i zachwyca wieloma perełkami architektonicznymi. Bez wątpienia warto tu przyjechać, aby poznać magiczne oblicze Portugalii.

Lizbona | Lizbona – stolica Portugalii

Lizbona | Lizbona – stolica Portugalii (Lisbon by Rustam Aliyev na licencji CC BY-SA 2.0)

Architektura Lizbony

Architektura Lizbony spośród innych miast europejskich wyróżnia się przede wszystkim znakomitym stylem manuelińskim. Właśnie ten późnogotycki styl sprawia, że miasto to posiada niepowtarzalny koloryt. W żadnym innym kraju w Europie nie odnajdziemy zabytków, które reprezentowałyby ten typ budownictwa.
Wyróżnikami tego charakterystycznego portugalskiego stylu architektonicznego są przede wszystkim wyjątkowe ornamenty. Należą do nich przede wszystkim motywy orientalne oraz morskie – często więc na budynkach wzniesionych w stylu manuelińskim można zauważyć koniki morskie, koralowce i inne podwodne skarby.Nazwa stylu została nadana na cześć władcy – Manuela I – który rządził Królestwem Portugalii w okresie wielkich odkryć geograficznych.

Zwiedzanie Lizbony

Jak zgodnie twierdzą turyści, którzy mieli okazję zagubić się w lizbońskich uliczkach, na zwiedzanie tego miasta z pewnością nie wystarczy jeden dzień. Aby w pełni zasmakować atmosfery tego miasta, nie wystarczy udać się w rajd po muzeach. Warto, przynajmniej spróbować, zapomnieć o pośpiechu dnia codziennego i spędzić choć jeden leniwy wieczór w klimatycznej kawiarence w centrum portugalskiej stolicy. Wszechobecne światła rozjaśniające wieczorny mrok i łagodne dźwięki dobiegającego zewsząd fado, pozwolą nam poczuć, że oto znaleźliśmy się na „ziemi łagodnych obyczajów”, jak poetycko bywa określana Portugalia.

Lizbona | Castelo de São Jorge

Lizbona | Castelo de São Jorge (Castelo de São Jorge by Dirk Olbertz na licencji CC BY 2.0)

Dzielnice Lizbony

Lizbona podzielona jest na kilka dzielnic, w których koncentruje się życie miasta i najciekawsze jego zabytki. Należą do nich przede wszystkim:

  • Baixa – czyli Dolne Miasto a zarazem centrum Lizbony
  • Bairro Alto – Dolne Miasto
  • Belém – dzielnica leżąca u ujścia rzeki Tag
  • Alfama – najstarsza z portugalskich dzielnic, leżąca u wybrzeży Tagu.

Co trzeba zobaczyć w Lizbonie?

Zwiedzając Lizbonę na pewno nie możemy ominąć położonego na wzgórzu zamku Castelo de Săo Jorge, z którego rozlega się wspaniała panorama miasta. Jeśli nie lubimy się wspinać, możemy dojechać tu tramwajem.

W dzielnicy Baixa musimy zajrzeć na plac Praça do Comércio, na którym koncentruje się życie miasta i przy którym mieści się m. in. biuro informacji turystycznej (takie miejsce zawsze warto odwiedzić). W tej części portugalskiej stolicy znajdziemy jeszcze wiele innych zachwycających zakątków, takich jak np.: Fontanna Chafariz d'el Rei czy Kościół Nossa Senhora da Conceiçăo Velha.

Lizbona | Pomnik Odkrywców

Lizbona | Pomnik Odkrywców (Lisbon Belem by Alexander Savin na licencji CC BY 2.0)

Szczególną urodą i wyjątkowym klimatem charakteryzuje się także jeden z najpopularniejszych lizbońskich deptaków: Rua Augusta.

W Bairro Alto zwiedzimy eleganckie restauracje i butiki. Mimo wszechobecnej nowoczesności, poczujemy tu także ducha dawnych czasów, przede wszystkim zwiedzając okoliczne muzea czy zjawiskowe ruiny klasztoru Convento do Carmo.

Dzielnica Belem to przede wszystkim wspaniałe widoki na rzekę, szczególnie w porcie Alcântara. Nie brakuje tu także zabytków sakralnych (Klasztor Hieronimów) i ciekawych muzeów (np. Muzeum Morskie). Znanym lizbońskim obrazkiem jest też pięknie prezentująca się na tle rzeki forteca Torre de Belém.

W jednej z najstarszych dzielnic miasta, Alfamie, która przetrwała wielkie trzęsienie ziemi w 1755 r., odwiedzimy jedne z najlepszych barów fado.

Lizbona | Wieczór z fado

Lizbona | Wieczór z fado (IMG_2483 by Sohrab Amid-Hozour na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Dlaczego warto jechać do Grecji? Dlaczego warto jechać do Grecji?
Aby spędzić wspaniale wakacje, wcale nie trzeba jechać na drugi koniec świata. Całkiem niedaleko znajduje się kraj...
Jordania Jordania
Mieniące się różem i czerwienią skalne świątynie Petry, wspaniałe kurorty nad Morzem Czarnym i przy krótkim, ale...
Londyn – kolorowa stolica Zjednoczonego Królestwa Londyn – kolorowa stolica Zjednoczonego Królestwa
Londyn jest stolicą Zjednoczonego Królestwa. Zobaczymy tu wspaniałe zabytki i muzea w towarzystwie nowoczesnej...
Babski urlop na Cyprze Babski urlop na Cyprze
Marzy wam się wakacyjny wypad tylko w damskim gronie? Jeśli tak to koniecznie udajcie się na Cypr, w końcu to tu z...
Wakacje w Portugalii Wakacje w Portugalii
Co robisz w pierwszej kolejności, gdy tylko przyjdzie ci do głowy myśl o spędzeniu najbliższych wakacji w...
Czy warto jechać do Dubaju? Czy warto jechać do Dubaju?
Dubaj to miasto wyjęte niczym z baśni tysiąca i jednej nocy. Tutaj każde marzenie może stać się rzeczywistością, a...