Lizbona kryje wiele urokliwych ulic i wspaniałych zabytków. Które z nich warto zobaczyć? Poniżej przedstawimy listę miejsc, które szczególnie warto odwiedzić będąc w stolicy Portugalii.

Poerugalia | Torre de Belem
Lizbona | Torre de Belem (by portobaytrade )

Torre de Belem

Torre de Belém jest jednym z symboli Portugalii. Ta militarna budowla położona jest w jednej z największych dzielnic Lizbony – Belem. Dawniej pełniła funkcję strażnicy portu. W 1983 roku Torre de Belém zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Oceanarium

Jednym z miejsc, które szczególnie warto odwiedzić w Lizbonie jest Oceanarium. Żyje tu około 25 stworzeń morskich z całego świata, np. rekiny, tuńczyki, barakudy czy płaszczki. Mieszka tu też wiele gatunków ptaków. Oceanarium w Lizbonie to największy tego typu obiekt w Europie.

Lizbona | Oceanarium w Lizbonie
Lizbona | Oceanarium w Lizbonie (by exfordy )

Zamek św. Jerzego

Jedną z najważniejszych atrakcji Lizbony jest Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge). Wybudowany został w XII wieku przez Maurów jako twierdza. W kolejnych latach zamek był wielokrotnie przebudowywany. Zamek św. Jerzego jest świetnym punktem orientacyjnym, zobaczymy go z każdego miejsca w Lizbonie, dzięki czemu nigdy się nie zgubimy!

Lizbona | Zamek św. Jerzego
Lizbona | Zamek św. Jerzego (by brostad )

Klasztor Hieronimitów

Klasztor Hieronimitów znajduje się w dzielnicy Belem. Budowano go w latach 1502 – 1551. Znajdują się tu groby: Manuela I i jego żony Marii Aragońskiej oraz króla Jana III i jego żony Katarzyny Habsburg. W 1983 roku Klasztor Hieronimitów został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Lizbona | Klasztor Hieronimitów
Lizbona | Klasztor Hieronimitów (by shlomp )

Ruiny Zakonu Karmelitów

Kolejnym obiektem wartym zwiedzenia jest Convento do Carmo. W 1755 roku przez trzęsienie ziemi i tsunami został znacznie zniszczony, przez co dzisiaj jest tylko pamiątką po wspaniałym kompleksie klasztornym. W kaplicach znajdują się małe muzea, w których zobaczymy ciekawe eksponaty.

Lizbona | Ruiny Zakonu Karmelitów
Lizbona | Ruiny Zakonu Karmelitów (by franciscoantunes )

Miradouro da Senhora do Monte

Warto wybrać się też na punkt widokowy Miradouro da Senhora do Monte. Zapierający dech w piersiach widok na długo zapadnie w naszej pamięci. Znajdują się tu również: kawiarnia, piękny ogród oraz fontanny.

Lizbona | Panorama Lizbony z punktu widokowego Miradouro da Senhora do Monte
Lizbona | Panorama Lizbony z punktu widokowego Miradouro da Senhora do Monte (by raphaelchekroun )

Planetarium Calouste Gulbenkian

W pobliżu Klasztoru Hieronimitów znajduje się kolejne warte odwiedzenia miejsce – planetarium Calouste Gulbenkian. Jeśli odkrywać tajemnice kosmosu, to tylko tutaj. Pokazy odbywają się w językach: portugalskim, francuskim i angielskim.

Lizbona | Planetarium Calouste Gulbenkian
Lizbona | Planetarium Calouste Gulbenkian (by Américo Meira )

Plac Rossio

Miejscem spotkań nie tylko mieszkańców Lizbony, ale i turystów jest Plac Plac króla Piotra IV (Praça Dom Pedro IV), nazywany w skrócie Rossio. W centralnej części placu znajduje się kolumna króla Piotra IV, zaś w północnej - Teatr Narodowy im. Marii II.

Lizbona | Plac Rossio
Lizbona | Plac Rossio (by chrismatos )

Plac Handlowy

Będąc w Lizbonie warto też wstąpić na Plac Handlowy, Praça do Comércio. Przed trzęsieniem ziemi stał tu pałac królewski, a w XVI wieku mieścił się też magazyn złota. W centrum placu znajduje się pomnik króla Józefa I.

Lizbona | Pomnik króla Józefa I, Plac Handlowy
Lizbona | Pomnik króla Józefa I, Plac Handlowy (by kiaura )

Ulica Augusta

Swoje kroki warto skierować w kierunku urokliwej ulicy Augusta. Wyłożona mozaikowym brukiem jest to główna promenada dzielnicy Baixa. Idąc wzdłuż ulicy dojdziemy do wzniesionego w 1873 roku Łuku Triumfalnego. Znajduje się tu wiele restauracji i kawiarni, w których nie tylko zjemy wyśmienite dania kuchni portugalskiej, ale i miło spędzimy czas.

Lizbona | Ulica Augusta nocą
Lizbona | Ulica Augusta nocą (by Kačka a Ondra )

Zainteresują Cię również

Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
10 miejsc, które warto zobaczyć w Dubrowniku 10 miejsc, które warto zobaczyć w Dubrowniku
Dubrownik uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji. Zobaczymy tu wiele wspaniałych zabytków i...
Tunezja – strzał w 10! Tunezja – strzał w 10!
Tunezja, śródziemnomorski kraj w północnej Afryce jest rajem dla turystów. Słoneczna pogoda, ciepłe morze, bogata...
Safakis Safakis
Safakis (صفاقس) to duża metropolia na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jego największą atrakcją jest medyna, która...
Kabis Kabis
Kabis (قابس) to miasto-port znajdujące się na południowym wschodzie Tunezji, około 140 km od Safakis. Wiele osób...
Góry Atlas w Tunezji Góry Atlas w Tunezji
Był w starożytności niejaki Atlas vel Atlant, syn tytana i okeanidy. Z jakichś nieznanych nam powodów wystąpił...

 

Przeczytaj również

Wysoki Zamek

Kto chce popatrzeć na Lwów całkiem z góry, powinien udać się na Wysoki Zamek. Jest to zielone wzgórze na północ…

Świat zwierzęcy Ukrainy

Położenie geograficzne Ukrainy, jej szczególne ukształtowanie geologiczne, klimat i liczne rzeki są czynnikami sprzyjającymi istnieniu ogromnej różnorodności świata zwierząt.

Zamek w Olesku

Zamek w Olesku nie ma w zasadzie szans na konkurencję z takimi perełkami architektury, jak budowle w Kamieńcu Podolskim, Chocimiu,…

Cesarskie Kurorty

Niedaleko zachodniej granicy Polski, na bałtyckiej wyspie Uznam, położone są trzy niewielkie miejscowości: Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin. Miejscowości te noszą…

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Zagrzebiu

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Zagrzebiu (po chorwacku: Katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije i svetih Stjepana i Ladislava) należy…

Geografia Hiszpanii

Hiszpania leży w zachodniej części Europy i zajmuje większą część Półwyspu Iberyjskiego, a także dwa archipelagi: Wyspy Kanaryjskie lezące na…

Muzeum Archeologiczne Istrii

Muzeum Archeologiczne znajduje się w Puli i stanowi interesujący punkt na mapie miasta. Warto tu zajrzeć, by dowiedzieć się więcej…

Mniej wolnego w kryzysie

Od 2013 roku Boże Ciało, Wszystkich Świętych oraz dwa inne święta państwowe nie będą już w Portugalii dniami wolnymi od…