Lizbona kryje wiele urokliwych ulic i wspaniałych zabytków. Które z nich warto zobaczyć? Poniżej przedstawimy listę miejsc, które szczególnie warto odwiedzić będąc w stolicy Portugalii.
Lizbona | Torre de Belem (Torre de Belém HDR by Enrico Strocchi na licencji CC BY-SA 2.0)
Torre de Belem
Torre de Belém jest jednym z symboli Portugalii. Ta militarna budowla położona jest w jednej z największych dzielnic Lizbony – Belem. Dawniej pełniła funkcję strażnicy portu. W 1983 roku Torre de Belém zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Oceanarium
Jednym z miejsc, które szczególnie warto odwiedzić w Lizbonie jest Oceanarium. Żyje tu około 25 stworzeń morskich z całego świata, np. rekiny, tuńczyki, barakudy czy płaszczki. Mieszka tu też wiele gatunków ptaków. Oceanarium w Lizbonie to największy tego typu obiekt w Europie.
Lizbona | Oceanarium w Lizbonie (Oceanário de Lisboa. Lisbon aquarium by Brian Snelson na licencji CC BY 2.0)
Zamek św. Jerzego
Jedną z najważniejszych atrakcji Lizbony jest Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge). Wybudowany został w XII wieku przez Maurów jako twierdza. W kolejnych latach zamek był wielokrotnie przebudowywany. Zamek św. Jerzego jest świetnym punktem orientacyjnym, zobaczymy go z każdego miejsca w Lizbonie, dzięki czemu nigdy się nie zgubimy!
Lizbona | Zamek św. Jerzego (Entrance to Castelo de São Jorge by Bernt Rostad na licencji CC BY 2.0)
Klasztor Hieronimitów
Klasztor Hieronimitów znajduje się w dzielnicy Belem. Budowano go w latach 1502 – 1551. Znajdują się tu groby: Manuela I i jego żony Marii Aragońskiej oraz króla Jana III i jego żony Katarzyny Habsburg. W 1983 roku Klasztor Hieronimitów został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Lizbona | Klasztor Hieronimitów (mosteiro dos jerónimos 1 by shlomp-a-plompa na licencji CC BY-ND 2.0)
Ruiny Zakonu Karmelitów
Kolejnym obiektem wartym zwiedzenia jest Convento do Carmo. W 1755 roku przez trzęsienie ziemi i tsunami został znacznie zniszczony, przez co dzisiaj jest tylko pamiątką po wspaniałym kompleksie klasztornym. W kaplicach znajdują się małe muzea, w których zobaczymy ciekawe eksponaty.
Lizbona | Ruiny Zakonu Karmelitów (Ruins Convent of the Carmo by Francisco Antunes na licencji CC BY 2.0)
Miradouro da Senhora do Monte
Warto wybrać się też na punkt widokowy Miradouro da Senhora do Monte. Zapierający dech w piersiach widok na długo zapadnie w naszej pamięci. Znajdują się tu również: kawiarnia, piękny ogród oraz fontanny.
Lizbona | Panorama Lizbony z punktu widokowego Miradouro da Senhora do Monte (Miradouro Senhora do Monte by Raphaël Chekroun na licencji CC BY-ND 2.0)
Planetarium Calouste Gulbenkian
W pobliżu Klasztoru Hieronimitów znajduje się kolejne warte odwiedzenia miejsce – planetarium Calouste Gulbenkian. Jeśli odkrywać tajemnice kosmosu, to tylko tutaj. Pokazy odbywają się w językach: portugalskim, francuskim i angielskim.
Lizbona | Planetarium Calouste Gulbenkian (A ver by Américo Meira na licencji CC BY-ND 2.0)
Plac Rossio
Miejscem spotkań nie tylko mieszkańców Lizbony, ale i turystów jest Plac Plac króla Piotra IV (Praça Dom Pedro IV), nazywany w skrócie Rossio. W centralnej części placu znajduje się kolumna króla Piotra IV, zaś w północnej - Teatr Narodowy im. Marii II.
Lizbona | Plac Rossio (Praça do Rossio - Lisbon downtown by Chrismatos ♥90% OFF, sorry na licencji CC BY 2.0)
Plac Handlowy
Będąc w Lizbonie warto też wstąpić na Plac Handlowy, Praça do Comércio. Przed trzęsieniem ziemi stał tu pałac królewski, a w XVI wieku mieścił się też magazyn złota. W centrum placu znajduje się pomnik króla Józefa I.
Lizbona | Pomnik króla Józefa I, Plac Handlowy (José a cavallo by Chiara na licencji CC BY 2.0)
Ulica Augusta
Swoje kroki warto skierować w kierunku urokliwej ulicy Augusta. Wyłożona mozaikowym brukiem jest to główna promenada dzielnicy Baixa. Idąc wzdłuż ulicy dojdziemy do wzniesionego w 1873 roku Łuku Triumfalnego. Znajduje się tu wiele restauracji i kawiarni, w których nie tylko zjemy wyśmienite dania kuchni portugalskiej, ale i miło spędzimy czas.
Lizbona | Ulica Augusta nocą (Rua Augusta at Night by Kačka a Ondra na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również





