Azulejos to kolorowe płytki ceramiczne, które można zobaczyć w Portugalii na niemal wszystkich budynkach, od kościołów i klasztorów przez ściany domów i kamienic po dworce kolejowe czy fontanny.
Nawet miejsca parkingowe zdobione są azulejos.Ta wielobarwna ceramiczna dekoracja, wprowadzona przez Maurów na Półwysep Pirenejski jest w Portugalii bardzo powszechna, a swój rozkwit przeżywała na przełomie XVII i XVIII wieku.
Portugalia | Ta wielobarwna ceramiczna dekoracja posiada mauretański rodowód (Azulejos in Aveiro by Cornelius Kibelka na licencji CC BY-SA 2.0)
Początkowo na azulejos widniały kolorowe, w przewadze niebieskie i żółte wzory geometryczne i roślinne, stopniowo zaczęto poszerzać wachlarz barw i przedstawianych rysunków. Samo słowo azulejos tłumaczy się jako „wypolerowany kamień”.
Jedna z najstarszych dzielnic Lizbony – Alfama jest prawdziwym skarbcem portugalskich azulejos. Jej piękne, kręte uliczki, zaułki i stare kamienice są niemal w całości pokryte tymi płytkami. Często przedstawiają one historyczne sceny, piękne krajobrazy i pejzaże lub po prostu służą jako tablice z nazwami ulic czy numerami domów. Portugalia jest bezkonkurencyjna jeśli chodzi o pomysłowość i różnorodność wykorzystania azulejos, chociaż wcale nie są one portugalskim wynalazkiem. Te kolorowe kafelki przywędrowały tu z Egiptu.
Portugalia | Kolorowe płytki ceramiczne azulejos to charakterystyczny element portugalskich ulic (Azulejos do Parque Municipal by Biblioteca Municipal de Figueiró dos Vinhos na licencji CC BY 2.0)
W Lizbonie można także odwiedzić Muzeum Azulejos, a w nim zobaczyć największą i najbardziej kolorową gamę tych ceramicznych płytek, poznać ich ciekawą historię od XVI wieku do współczesności i najrozmaitsze pomysły dla ich zastosowania. Wspaniałe kolekcje azulejos znajdują się w Alhambrze i na fasadzie katedry w Coimbrze, natomiast współczesnych artystów azulejos i ich sztukę można podziwiać na kilku stacjach metra w Lizbonie.
Zainteresują Cię również