Boże Narodzenie w Portugalii obchodzi się bardzo podobnie jak w Polsce. To uroczyste święto jest okazją do spotkań w gronie najbliższych, wspólnego śpiewania kolęd i przeżywania radości z okazji narodzin Pana.
Portugalia | Arvore do Natal, czyli tradycyjnie przystrojona, portugalska choinka (Merry Christmas by Anderson Mancini na licencji CC BY 2.0)
W wigilijny wieczór, czyli Véspera do Natal spotykają się całe rodziny, których członkowie zjeżdżają się z najodleglejszych zakątków kraju. Celebrują wszelkie radosne tradycje i zwyczaje, a o północy – podobnie jak Polacy – idą na pasterkę, która w Portugalii nazywana jest Missa do Galo (Msza Koguta). Świąteczny okres kończy się dopiero Świętem Trzech Króli – 6 stycznia, kiedy zgodnie z tradycją gospodynie pieką "królewski tort", zwieńczony koroną z kandyzowanych owoców, kryjący w środku fasolę (tort bolo rei).
Na wigilijnym stole króluje dorsz – bacalhau de consoada. Poza tym przyrządzane są liczne potrawy z darów morza, baranina – cordero, gotowana kapusta, krokiety rybne oraz wiele ciast i deserów. Typowe z nich to: ryż z cynamonem, rabanadas – czyli smażone grzanki maczane w słodkim mleku, broas de mel – ciastka z miodem, sonhos – dyniowe placuszki, pasteis de doce de grăo, czyli ciasteczka z marmolady oraz broas de mel, czyli piernik. Tradycyjnym daniem w Boże Narodzenie jest nadziewany indyk, spożywany podczas wystawnego obiadu, urządzanego najczęściej w domu seniora rodziny.
Portugalia | Tradycyjne rabanadas, czyli smażone grzanki maczane w słodkim mleku.. (Rabanadas, Christmas cakes by Francisco Antunes na licencji CC BY 2.0)
Portugalczycy nie wyobrażają sobie Świąt bez strojnej choinki. Na północy kraju przystraja się choinki, zwane Arvore do Natal, a w regionach, gdzie trudno zdobyć świąteczne drzewko, wykonuje się je z papierowej masy. Pod portugalskimi choinkami często stoją szopki i żłóbki – presépio. Są one charakterystycznym elementem portugalskiej tradycji.
W Boże Narodzenie, po tradycyjnym obiedzie, dzieci otrzymują gwiazdkowe prezenty. Przynosi je albo Święty Mikołaj, zwany tu Papai Noel, albo Dzieciątko Jezus, które Mikołajowi pomaga (w rodzinach bardziej tradycyjnych).
Zainteresują Cię również





