Coimbra jest najsławniejszym portugalskim miasteczkiem uniwersyteckim, cieszącym się wieloletnią, bo trwającą od XIV w. tradycją. Wzgórze, na którym znajduje się miasto jest malowniczo położone u wybrzeży rzeki Mondego.
Portugalia | Uniwersytet w Coimbrze (Universidade de Coimbra) (Universidade de Coimbra by Leandro Neumann Ciuffo na licencji CC BY 2.0)
Nie powinien zdziwić nas tu widok przemykających ulicami postaci obleczonych w czarne, zwiewne peleryny. Możemy mieć pewność, iż nie są to żadne nieziemskie istoty tylko studenci, wyjątkowo miłujący tradycyjne zwyczaje uniwersyteckie.
Jeżeli zależy nam na bliższym zapoznaniu się ze studencką bracią, warto odwiedzić Coimbrę w maju i wziąć udział w corocznym festiwalu zwanym „paleniem wstążek”. Owe wstążki symbolizują daną dziedzinę naukową. Po zadośćuczynieniu wszelkim rytuałom z pewnością czeka nas niezapomniana zabawa wśród portugalskiej młodzieży, przy obowiązkowym akompaniamencie fado.
W Coimbrze zachwyci nas nie tylko współczesna żywiołowość miasta, ale także uroki jego dawnej historii. W miejscowości tej pozostawili po sobie ślady jej dawni mieszkańcy: Rzymianie i Maurowie. Szczególne miejsce w historii zajmuje Coimbra ze względu na to, iż od 1139 do 1385 roku pełniła rolę stolicy Portugalii.
W Coimbrze każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy historii i sztuki z pewnością chętnie zwiedzą uniwersytet i starówkę, które zajmują główne wzgórze miasta, wielbiciele rozrywek, skutecznie wypełnią czas w dzielnicy handlowej – Baxia, zaś niezdecydowanym pomoc swą oferuje biura informacji turystycznej – Turismo.
Portugalia | Coimbra – u brzegów Rio Mondego (Rio Mondego by Leandro Neumann Ciuffo na licencji CC BY 2.0)
Miejsca, których nie możemy ominąć:
Stary Uniwersytet (Universidade Velha) ulokowany na Pátio das Escolas. Do tajemniczych, zabytkowych wnętrz zaprowadzi nas XVII-wieczna brama.
Po jej przekroczeniu, staniemy najpierw oko w oko z pomnikiem Jana III, który przeniósł uniwersytet z Lizbony do Coimbry. Wokół dziedzińca rozlokowane są imponujące fasady zabudowań dawnego uniwersytetu. Szczególnym fenomenem jest Biblioteca Joanina, czyli biblioteka wzniesiona w stylu barokowym.
Przepyszne zdobienia jej trzech olbrzymich sal zapierają dech w piersiach nie tylko miłośnikom literatury. Ludzie nauki z przyjemnością zatopią się w unikalnych tomach 300 tysięcy pozycji bibliotecznych, zaś turyści odpoczywający od pracy umysłowej nacieszą oczy złotymi ornamentami i pięknymi freskami na suficie.
Warto zajrzeć także do kaplicy św. Michała z XVI w. i znajdującego się tuż przy niej Muzeum Sztuki Sakralnej. Jeżeli mamy dużo czasu, powinniśmy zajrzeć do każdej z udostępnionych sal uniwersyteckich. W niektórych z nich natrafimy na osobliwe muzea np. Muzeum Fizyki.
Portugalia - Coimbra | Malownicze uliczki miasta (Coimbra by Jairo na licencji CC BY 2.0)
Po wizycie na uniwersytecie nie tak prędko odpoczniemy od estetycznych wrażeń, gdyż w pobliżu czekają na nas wrota Nowej Katedry (Sé Nova). Budowla ta wzniesiona została w 1772 r. Warto porównać ją z tzw. Starą Katedrą (Sé Velha) z 1184 r.
Również w Baixa – dzielnicy handlowej nie brak zabytkowych miejsc. Z eleganckimi sklepami, pośród gwarnych ulic, sąsiaduje założony w 1131 r. klasztor Moistero de Santa Cruz. Jeżeli chcemy odpocząć w cieniu drzew ogrodu, powstałego z najbardziej nietypowego planu, udajmy się do Jardim da Manga zwanego „Ogrodem na Rękawie”. Na tej właśnie części garderoby wyrysował niegdyś jego plan Jan III.
W dzielnicy Santa Clara, po drugiej stronie rzeki Mondego, czeka na nas niezwykłe muzeum Portugal dos Pequenitos, zbierające miniatury domów i zabytków Portugalii. Przy moście Santa Clara znajduje się ponadto klub wioślarski, z którego wypożyczyć można kajaki i rozpocząć aktywne zwiedzanie Coimbry z zupełnie innej perspektywy.
Portugalia - Coimbra | Coimbra jest najsławniejszym portugalskim miasteczkiem uniwersyteckim (Coimbra dos estudantes by Feliciano Guimarães na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również