Badania naukowe przeprowadzone przez Laboratorium Mimiki i Emocji, czyli Facial Expressions and Emotions Laboratory (UFP) wykazały, że Portugalczycy coraz mniej się uśmiechają.
Portugalia | Dlaczego Portugalczycy coraz mniej się uśmiechają? (:) who is that??? by Miguel Pires da Rosa na licencji CC BY-SA 2.0)
Materiałem badawczym projektu UFP było ponad 15 tysięcy zdjęć analizowanych od 2003 roku.
Wyniki pokazują, że Portugalki, niezależnie od wieku, uśmiechały się w ubiegłym roku znacznie więcej niż mężczyźni, mimo znacznego spadku kobiecego uśmiechu w porównaniu do roku 2010.
Według badań, mężczyźni mają bardziej „zamknięty” uśmiech w wieku powyżej 60 lat, zaś dzieci uśmiechają się najczęściej i mają uśmiechy najszersze, utrzymując stały poziom od 2003 roku.
Wyniki ukazują także wzrost poziomu neutralnego wyrazu twarzy zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Badane zdjęcia ukazują ponadto, że negatywne emocje są coraz częstsze i bardziej widoczne, niż okazywane emocje pozytywne.
Naukowcy udowodnili, że jednym z czynników odnoszących się do częstotliwości i intensywności uśmiechów jest kondycja społeczeństwa. W Portugalii pogorszyła się sytuacja gospodarcza i społeczna, co zdaniem badaczy doprowadziło do zahamowania pozytywnej ekspresji. Kolejnymi czynnikami mającymi wpływ na ilość i rodzaj uśmiechów jest wiek i płeć Portugalczyków.
Portugalia | Na uśmiech Portugalskich dzieci zawsze można liczyć… (Rosto by Filipe Saraiva na licencji CC BY 2.0)
Opinia Facial Expressions and Emotions Laboratory potwierdza znaną prawdę, że uśmiech jest manifestem, za pomocą którego oznajmiamy światu nasze pozytywne emocje związane z sytuacją dobrobytu czy szczęścia, a gdy te nie są odczuwalne, hamujemy i tłumimy uśmiech. Stąd pogarszające się z roku na rok, uśmiechowe statystyki…
Ciekawe badania są częścią pionierskiego projektu (jego zakończenie planowane jest na 2013 rok), którego celem jest analiza uśmiechów ludzi mieszkających w Portugalii, poprzez badanie fotografii w prasie codziennej przez okres 10 lat.
Zainteresują Cię również