Planując odwiedzenie Fatimy – najpopularniejszego w Europie miejsca objawień – warto uzbroić się w porcję niezbędnych informacji praktycznych. Fatima położona jest w odległości ok. 125 km na północ od Lizbony i często odwiedzana bywa w ramach jednodniowej wycieczki właśnie ze stolicy Portugalii (Jak dotrzeć do Fatimy?).

Portugalia | Wybierając się do Fatimy warto zdecydować czy zależy nam na udziale w głównych uroczystościach religijnych, czy raczej wolimy uniknąć tłumów

Portugalia | Wybierając się do Fatimy warto zdecydować czy zależy nam na udziale w głównych uroczystościach religijnych, czy raczej wolimy uniknąć tłumów (Fatima by mi) na licencji CC BY 2.0)

Dojazd do Fatimy

Autobus zatrzymuje się bardzo blisko Sanktuarium Fatimskiego. Z przystanku dotrzemy do miejsca przeznaczenia zacienioną aleją Jose Aloes Correia da Silva.

W pierwszej kolejności najlepiej jest udać się do punktu informacyjnego, zlokalizowanego tuz obok Kaplicy Objawień (na głównym placu po prawej stronie stojąc naprzeciw bazyliki).

Fatima, Cova da Iria, Aljustrel...

Warto wiedzieć, że sama nazwa „Fatima” jest dość ogólnikowa, bo odnosi się do większego regionu, obejmującego kilka punktów związanych z historią słynnych objawień Matki Boskiej.

Bazylika Matki Boskiej Różańcowej nie znajduje się w samym mieście Fatima, a w pobliskiej wiosce Cova de Iria, zaś domy pastuszków w oddalonej od niej o ok. 3 km wiosce Aljustrel. W samej Fatimie zobaczyć można mały kościółek, w którym ochrzczone były dzieci i do którego uczęszczały wraz z rodzicami oraz cmentarz, gdzie pochowani są członkowie ich rodzin.

Obszar, na którym znajdują się te trzy kluczowe miejscowości objęty jest dziś szczególna ochroną i nastawiony na obsługę turystów. Pomiędzy Cova de Iria, gdzie obecnie znajduje się Sanktuarium Fatimskie, a wioską Aljustrel, w której zachowano w oryginalnym stanie domy dzieci, znajdują się stacje Drogi Krzyżowej.

Wszystkie trzy miejscowości (Cova da Iria, Aljustrel, Fatima) znajdują się w bardzo bliskiej odległości od siebie: Sanktuarium Maryjne od wioski pastuszków i samej Fatimy dzielą ok. 3 km, zaś Fatimę i Aljustrel ok. 2 kilometry.

Ponadto na trasie z Cova da Iria do Fatimy znajduje się rondo z przepięknym pomnikiem pastuszków. Z tego właśnie miejsca możemy także wejść na malowniczą Drogę Krzyżową.

Portugalia | Kościół Parafialny w Fatimie

Portugalia | Kościół Parafialny w Fatimie (Fatima 3-17-2004 023 by Beyond Forgetting na licencji CC BY 2.0)

Fatima – kiedy jechać?

Na początku warto także zdecydować, kiedy chcemy odwiedzić Fatimę? Jeśli zależy nam na głównych uroczystościach religijnych odbywających się w tym miejscu, zaplanujmy wycieczkę na 12-13 maja lub 12-13 października. Należy się wówczas liczyć ze wzrostem cen i koniecznością dokonywania wcześniejszych rezerwacji.

Jeśli wolimy uniknąć tłumów, wybierzmy się tam w innym czasie (tzw. „sezon niski” trwa tu od końca października do końca kwietnia). Stosunkowo niewielu turystów zwiedza Fatimę rano, czyli przed godziną 10:00.

Portugalia | Aljustrel – Dom Franciszka i Hiacynty Marto

Portugalia | Aljustrel – Dom Franciszka i Hiacynty Marto (Aljustrel - Fatima 3-17-2004 004 by Beyond Forgetting na licencji CC BY 2.0)

Pogoda w Fatimie

W Portugalii panuje łagodny klimat, wyróżniający się krótkimi zimami i ciepłymi latami, dzięki czemu jest ona jednym z cieplejszych krajów europejskich.

Fatima położona jest w środkowej części kraju, w pobliżu Lizbony. Letnie temperatury często sięgają tu powyżej 30 stopni Celsjusza, zimą zaś raczej nie spodlają poniżej 8° C.

W Fatimie najcieplej jest od czerwca do września: 25-30° C.

Najchłodniej zaś w styczniu i w grudniu: 5-15° C.

W czasie październikowych uroczystości możemy spodziewać się temperatury oscylującej miedzy 15-21° C.

Najłagodniejsze warunki pogodowe panują w marcu i kwietniu: minimalnie 10º C, maksymalnie 20º C.

Deszcze w regionie Fatimy padają najczęściej i najobficiej od końca października do stycznia.

Portugalia | Droga Krzyżowa na trasie między Cova de Iria a Aljustrel

Portugalia | Droga Krzyżowa na trasie między Cova de Iria a Aljustrel (Station of the Cross, Fatima, Portugal 048 by Beyond Forgetting na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Braga Braga
Braga, czyli antyczna Bracara Augusta, od wieków stanowiła ważne komunikacyjne, kulturalne, religijne i turystyczne...
13 maja – rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie 13 maja – rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie
Fatima jest jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego, do którego pielgrzymują wierni z całego świata. Przed...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Świat roślinny i zwierzęcy Świat roślinny i zwierzęcy
Wielbiciele bujnej flory poczują się w Portugalii jak w raju, nie bez powodu bowiem zwana jest ona „ogrodem...
Waluta Portugalii Waluta Portugalii
Od 2002 r. obowiązującą w Portugalii walutą jest euro, które zastąpiło wcześniejsze escudo. Banknoty euro zarówno w...