Przez najbliższy tydzień w Warszawie rozbrzmiewał będzie największy festiwal muzyki świata – w dniach 25 września – 1 października 2011 odbędzie się 7. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2011.

W tym roku organizatorzy podkreślają barwny, wielokulturowy charakter kontynentu europejskiego.

Portugalia | Na festiwalu będzie można zobaczyć filmy o muzyce Portugalii

Portugalia | Na festiwalu będzie można zobaczyć filmy o muzyce Portugalii (fado by claudia gabriela marques vieira na licencji CC BY-ND 2.0)

Do udziału w koncertach i licznych warsztatach muzycznych zostali zaproszeni wybitni artyści z najdalszych zakątków Europy, m. in. Sara Tavares – portugalska piosenkarka z Wysp Zielonego Przylądka.

Sara Tavares to czołowa reprezentantka nowej generacji piosenkarzy Zielonego Przylądka, którzy wypłynęli na fali olbrzymiego sukcesu Césarii Évory. Jej piosenki są liryczne, zmysłowe i pełne ozdobników rodem z Afryki. Tematy jej utworów opowiadają o miłości – duchowej i tej międzyludzkiej – otaczają je refleksje filozoficzne, które oddawać mają, wg słów Tavares, „wznoszącą się duszę”.

Jej muzyka pełna jest pasji i „słonecznego ducha”, wypełniona gitarowymi brzmieniami Zielonego Przylądka, angolskimi rytmami i ciepłym portugalskim wokalem. Koncert Sary Tavares odbędzie się w piątek, 30. Września o godz. 19.00.

W ramach festiwalu odbędą się również warsztaty taneczne, wokalne i instrumentalne prowadzone przez mistrzów.

Festiwal zaprasza także cykl : „Muzyka w filmie”. Codziennie o godz. 17.00, w Pałacu Kultury i Nauki, odbędą się projekcje filmów z obecnych na festiwalu krajów.

W piątek, 30. Września, z cyklu „Muzyka w dokumencie” zostaną pokazane filmy z i o Portugalii. Pierwszy z nich, „Fado vadio w reż. Johannes Slaattelid, opowiada o tradycyjnej portugalskiej muzyce fado. Film odsłania kurtynę subkultury fado, żeby dowiedzieć się czym jest i jakie znaczenie ma ten muzyczny styl dla tych, którzy żyją fado.

Portugalia | Muzyka Sary Tavares pełna jest pasji i „słonecznego ducha

Portugalia | Muzyka Sary Tavares pełna jest pasji i „słonecznego ducha" (sara tavares by caboindex na licencji CC BY 2.0)

Druga propozycja to „Luzofonia (r)ewolucja”, w reż. Red Bull Academy, dokument pokazujący scenę muzyczną Lizbony dziś, ale też sięgający do historii muzyki w Portugalii od czasów kolonialnych. Wielka mieszanka kultur, jaką dziś jest Lizbona łączy takie gatunki muzyczne, jak: semba, samba, morna, marrabenta i fado. Po muzycznej Lizbonie oprowadzać będzie Sara Tavares - gwiazda tegorocznego festiwalu.

Zainteresują Cię również

13 maja – rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie 13 maja – rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie
Fatima jest jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego, do którego pielgrzymują wierni z całego świata. Przed...
Najważniejsze święta na Ukrainie Najważniejsze święta na Ukrainie
Tradycje świąteczne naszego południowo-wschodniego sąsiada nie różnią się znacznie od tych dobrze nam znanych. Choć...
Ludowy taniec ukraiński Ludowy taniec ukraiński
Ludowy taniec ukraiński rozwijał się na przestrzeni całej historii ukraińskiego narodu, wzbogacając się o nowe...
Wielkanoc na Ukrainie Wielkanoc na Ukrainie
Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt kościelnych na Ukrainie. Najpiękniejsze wielkanocne tradycje tego...
Świętowanie po rosyjsku Świętowanie po rosyjsku
Rosja, pomimo rozległości swojego terytorium, obchodzi święta jednakowo. Oczywiście zdarzają się obchody...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...