Przez najbliższy tydzień w Warszawie rozbrzmiewał będzie największy festiwal muzyki świata – w dniach 25 września – 1 października 2011 odbędzie się 7. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2011.
W tym roku organizatorzy podkreślają barwny, wielokulturowy charakter kontynentu europejskiego.
Portugalia | Na festiwalu będzie można zobaczyć filmy o muzyce Portugalii (fado by claudia gabriela marques vieira na licencji CC BY-ND 2.0)
Do udziału w koncertach i licznych warsztatach muzycznych zostali zaproszeni wybitni artyści z najdalszych zakątków Europy, m. in. Sara Tavares – portugalska piosenkarka z Wysp Zielonego Przylądka.
Sara Tavares to czołowa reprezentantka nowej generacji piosenkarzy Zielonego Przylądka, którzy wypłynęli na fali olbrzymiego sukcesu Césarii Évory. Jej piosenki są liryczne, zmysłowe i pełne ozdobników rodem z Afryki. Tematy jej utworów opowiadają o miłości – duchowej i tej międzyludzkiej – otaczają je refleksje filozoficzne, które oddawać mają, wg słów Tavares, „wznoszącą się duszę”.
Jej muzyka pełna jest pasji i „słonecznego ducha”, wypełniona gitarowymi brzmieniami Zielonego Przylądka, angolskimi rytmami i ciepłym portugalskim wokalem. Koncert Sary Tavares odbędzie się w piątek, 30. Września o godz. 19.00.
W ramach festiwalu odbędą się również warsztaty taneczne, wokalne i instrumentalne prowadzone przez mistrzów.
Festiwal zaprasza także cykl : „Muzyka w filmie”. Codziennie o godz. 17.00, w Pałacu Kultury i Nauki, odbędą się projekcje filmów z obecnych na festiwalu krajów.
W piątek, 30. Września, z cyklu „Muzyka w dokumencie” zostaną pokazane filmy z i o Portugalii. Pierwszy z nich, „Fado vadio w reż. Johannes Slaattelid, opowiada o tradycyjnej portugalskiej muzyce fado. Film odsłania kurtynę subkultury fado, żeby dowiedzieć się czym jest i jakie znaczenie ma ten muzyczny styl dla tych, którzy żyją fado.
Portugalia | Muzyka Sary Tavares pełna jest pasji i „słonecznego ducha" (sara tavares by caboindex na licencji CC BY 2.0)
Druga propozycja to „Luzofonia (r)ewolucja”, w reż. Red Bull Academy, dokument pokazujący scenę muzyczną Lizbony dziś, ale też sięgający do historii muzyki w Portugalii od czasów kolonialnych. Wielka mieszanka kultur, jaką dziś jest Lizbona łączy takie gatunki muzyczne, jak: semba, samba, morna, marrabenta i fado. Po muzycznej Lizbonie oprowadzać będzie Sara Tavares - gwiazda tegorocznego festiwalu.
Zainteresują Cię również





