Katedra w Porto (Sé Catedral do Porto) stanowi szczególnie piękną atrakcję miasta. Budowę tej wspaniałej świątyni rozpoczęto w XII wieku.

Na miejsce budowy wybrane zostało wzgórze „Pena Ventos”. Ze względu na swoje wysokie położenie na granitowej skale, katedra panuje nad okolicą i nadaje charakter całemu widokowi miasta.

Portugalia | Katedra w Porto (Sé Catedral do Porto)

Portugalia | Katedra w Porto (Sé Catedral do Porto) (Se Cathedral - Porto Portugal by www.david baxendale.com na licencji CC BY-ND 2.0)

Piękno katedry Se

Katedra w Porto posiada dwie wieże i wzniesiono ją z pierwotnym zamiarem, jako romański kościół obronny. Wkrótce została jednak przebudowana w stylu gotyckim. W XVII wieku nastąpiły kolejne prace budowlane, a wiek XVIII także przyniósł katedrze kolejne przeróbki.

Katedra została więc całkowicie przebudowana, a dwa wieki temu zmieniono też jej wygląd zewnętrzny. Dzisiaj zwiedzający znajdzie tutaj wiele godnych uwagi detali, które nadają budowli niepowtarzany charakter. Z pierwotnego wyglądu katedry w Porto pozostało jedynie wrażenie budowli-twierdzy. O ile katedra wygląda z zewnątrz bardzo bogato, o tyle – specjalnie, dla kontrastu – jej wnętrze jest utrzymane skromnie. Niemniej jednak i tutaj znajdzie się kilka cennych wyjątków. Można wymienić na początek tutejsze prezbiterium. Znajdują się w nim ołtarze, które przed stu laty zostały stworzone i przez mistrzów bogato ozdobione złotem i srebrem. Dzisiaj stanowią prawdziwy skarb. Szczególnym arcydziełem jest też ołtarz główny, który wykonał i pokrył złotem Nicolau Nasoni. W lewej nawie bocznej znajduje się srebrny ołtarz. Dalszymi wyjątkami są pozłacane elementy ścienne w kaplicy „Capela de Sào Vincente”, jak również gotycki krużganek katedry. Ten z kolei jest ozdobiony ceramicznymi płytkami, tzw. „azulejos”, które są typowe dla budowli z XVIII wieku.

Portugalia | Katedra w Porto była wielokrotnie przebudowywana

Portugalia | Katedra w Porto była wielokrotnie przebudowywana (Sé Catedral do Porto e Igreja dos Grilos by Pedro Paulo Palazzo na licencji CC BY-SA 2.0)

Zwiedzanie katedry

Kościół, a także katedralny krużganek stanowią ulubione cele turystów odwiedzających Porto i powinny znaleźć się w planie każdej podróży do Portugalii i w każdym tutaj pobycie. Krużganek katedry można zwiedzać codziennie od kwietnia do października od 9:00 do 12:15 i od 14:30 do 18:00, a od listopada do marca do 17:15. W niedziele i święta jest otwarty dla zwiedzających tylko po południu. Kościół jest otwarty dla turystów od kwietnia do października od 8:45 do 12:30 i od 14:30 do 19:00, a od listopada do marca do 18:00.

Całe Porto jest bardzo interesującym miastem Portugalii, z wieloma ciekawymi atrakcjami i warto je odwiedzić o każdej porze. Poza katedrą można zwiedzić tutaj również inne cenne zabytki.

Portugalia | Katedra w Porto stanowi szczególnie piękną atrakcję miasta

Portugalia | Katedra w Porto stanowi szczególnie piękną atrakcję miasta (Catedral do Porto by Santi Villamarín na licencji CC BY-ND 2.0)

Zainteresują Cię również

Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek
O Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim powiedziano już wiele, nie będziemy więc powielać kwiecistych opisów na...
Wieża Eiffla Wieża Eiffla
Wieża Eiffla, nazywana także „Żelazną damą” dawniej była budowlą oburzającą i obraźliwą. Dziś jest to symbol...
Świątynia Oktawiana Augusta w Puli Świątynia Oktawiana Augusta w Puli
Pula to przepiękna miejscowość położona w południowej Istrii. Nazywana jest „Chorwackim Rzymem”… I to nie z byle...
Portugalskie obiekty na liście UNESCO Portugalskie obiekty na liście UNESCO
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się aż 15 pozycji pochodzących z Portugalii. Są to zarówno miasta...