Jednym z symboli Portugalii jest Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos) w Lizbonie. W 1983 roku obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Portugalia | Klasztor Hieronimitów, Lizbona (Jeronimos Monastery, Lisbon, Portugal by balavenise na licencji CC BY 2.0)
Klasztor Hieronimitów położony jest w lizbońskiej dzielnicy Belem.
Historia klasztoru
Budowę obiektu rozpoczął w 1502 roku król Manuel I. Było to w pewnym sensie wotum dziękczynne za szczęśliwą wyprawę do Indii, prowadzoną przez Vasco da Gamę. Zakończenie budowy klasztoru nastąpiło w 1551 roku, kiedy syn króla, Jan III, zrezygnował z dalszego finansowania prac budowlanych.
Budowę prowadzili między innymi: Joao de Castilho, Diogo de Torralva oraz Jerónimo de Ruao.
Perła stylu manuelińskiego
Budowa klasztoru pochłonęła ogromne wydatki, ale za to dziś uważany jest on za perłę stylu manuelińskiego. Wielu twierdzi, że krużganki klasztorne należą do najpiękniejszych nie tylko w Portugalii, ale i w całej Europie.
Ściany, filary i balkony klasztoru zdobione są motywami stylizowanych zwierząt morskich: żółwi, ryb czy potworów z głębin.
Portugalia | Klasztor Hieronimitów jest jednym z symboli Portugalii (Jerónimos Monastery from inside by Naval S na licencji CC BY 2.0)
W 1907 roku Klasztor Hieronimitów został uznany za narodowy zabytek.
W Klasztorze Hieronimitów znajdują się groby króla Manuela I i jego żony Marii Aragońskiej, a także króla Jana III i jego żony Katarzyny Habsburg. Pochowano tu także największego pisarza literatury portugalskiej – Luisa de Camõe oraz żeglarza, odkrywcę drogi morskiej do Indii – Vasco da Gamę.
Wstęp do klasztoru
W okresie letnim klasztor możemy zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach: 10:00 – 18:30. W okresie zimowym godziny otwarcia są skrócone, obiekt można zwiedzać od 10:00 do 17:00.
Koszt biletu wstępu to 4,5 euro. Dzieci do lat 15 mają wstęp wolny. Także w niedzielę, od 10:00 do 14:00, wstęp na teren klasztoru jest bezpłatny.
Portugalia | Sarkofag ze szczątkami Vasco da Gamy (Vasco Da Gama by Christine und Hagen Graf na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również