Kiedy nasza podróż do Portugalii dobiegać będzie końca, z pewnością zechcemy przywieźć do domu jakąś pamiątkę, jakiś drobiazg, który przywoływałby miłe wspomnienia związane z tym pięknym, słonecznym krajem.

Oprócz wspaniałego wina czy ręcznie malowanych płytek azulejos, możemy zabrać ze sobą małą, uroczą figurkę, która stanowi swoisty symbol Portugalii – kogucika z Barcelos.

Portugalia | Wielobarwne koguciki mieszkają na każdej portugalskiej ulicy

Portugalia | Wielobarwne koguciki mieszkają na każdej portugalskiej ulicy (the Barcelo cock by leo gonzales na licencji CC BY 2.0)

Figurki kogucików z Barcelos można spotkać w Portugalii praktycznie na każdym kroku, uginają się pod nimi półki licznych sklepików z pamiątkami. Wizerunek tych kolorowych ptaszków ozdabia nawet ubrania i rzeczy codziennego użytku, od koszulek i sukienek po obrusy i torby.

Wielobarwne, wszechobecne figurki mogą mieć wielkość posągów lub przybrać rozmiar wręcz miniaturowy (zdobią wówczas breloczki, dzbanuszki, obrazki czy magnesy na lodówkę). I podobnie jak nasze koguciki z Krakowa – często przybierają formę gwizdków dla dzieci.

Skąd tak wielka popularność niepozornego, barwnego ptaka? Otóż jest on umownym symbolem miasta Barcelos i jego okolic – istotnego centrum portugalskiej ceramiki (słynne brązowe naczynia nakrapiane żółtymi plamkami). Z kogucikiem związana jest także pewna niesamowita historia, która miała się wydarzyć przed wiekami w Barcelos...

Portugalia | Kolorowe ptaszki zdobią mnóstwo przedmiotów

Portugalia | Kolorowe ptaszki zdobią mnóstwo przedmiotów (Der Hahn von Barcelos by Eric Wüstenhagen na licencji CC BY-SA 2.0)

Legenda opowiada o tym, jak wiele wieków temu niesłusznie oskarżono o zabójstwo pewnego galicyjskiego pielgrzyma. Został on zatem skazany na śmierć, a kiedy egzekucja już miała się odbyć, pielgrzym poprosił o spełnienie jego ostatniej woli. Sędzia wyraził zgodę i zaprosił skazańca na kolację. Gdy usadowiono go przed obficie zastawionym stołem, pielgrzym wypowiedział następujące słowa: " Moja niewinność jest tak samo pewna jak to, że ten oto pieczony kogut zapieje w chwili, gdy zostanę powieszony". I oto, kiedy tylko założono skazańcowi pętlę na szyję, leżący na półmisku kogut poruszył się, powstał i głośno zapiał... Pielgrzyma naturalnie ułaskawiono, a kogut stał się od tej pory narodowym symbolem Portugalii.

Zainteresują Cię również

Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji
Nieodłącznym elementem wakacji są zakupy, zarówno te małe, codzienne jak i większe, kiedy postanawiamy przywieźć ze...
Waluta Francji (Euro) Waluta Francji (Euro)
 W 2002r. Francja, jako jedno z państw należących do Unii Europejskiej, zastąpiła dotychczasową walutę, franka...
Zakupy i ceny w Dubaju Zakupy i ceny w Dubaju
Dubaj uważany jest często za raj dla miłośników zakupów. Taką opinię tworzy mnogość placówek handlowych (od bazarów...
Waluta Niemiec (Euro) Waluta Niemiec (Euro)
Wielu z nas pamięta jeszcze niemiecką markę – walutę obowiązującą w Niemczech do końca 2001 r. Marki były symbolem...
Waluta Holandii Waluta Holandii
Jednostką monetarną w Holandii, tak jak w większości krajów Unii Europejskiej, jest euro. Do 2002 roku walutą...
Naturalne tunezyjskie kosmetyki Naturalne tunezyjskie kosmetyki
Tunezja słynie z przepysznych, świeżych i soczystych owoców, aromatach przypraw, ale też i naturalnych kosmetyków....