Madera staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym, a przybywających na nią gości urzeka przede wszystkim piękno tutejszego krajobrazu.

Nie bez przyczyny wyspa ta nazywana bywa „perłą Atlantyku” czy „Krainą Wiecznej Wiosny” - panuje tu łagodny klimat sprzyjający rozwojowi zachwycającej szaty roślinnej i mniej lub bardziej aktywnemu wypoczynkowi. Temperatury letnie i zimowe różnią się tu tylko o 6°C!

Wyspy Portugalii | Bajeczne krajobrazy Madery

Wyspy Portugalii | Bajeczne krajobrazy Madery (Madeira by Greg_Men na licencji CC BY-ND 2.0)

Położenie

Madera to portugalska wyspa położona na Oceanie Atlantyckim w odległości ok. 500 km od wybrzeży Afryki i ok. 1000 km od kontynentu europejskiego, co równa się mniej więcej 1,5 godzinie lotu samolotem z Lizbony.

Stolicą wyspy jest gwarne i pełne życia miasto Funchal położone na południowym jej wybrzeżu.

Na Archipelag Madery, który został odkryty przez Portugalczyków na początku XV w., składają się następujące wyspy:

  • Madera – o powierzchni 741 km2 (ok 56 km długości i ok. 20 km szerokości).
  • Porto Santo – wyspa o powierzchni 42,5 km², leżąca na północnym wschodzie Madery
  • Wyspy Selvagens
  • Wyspy Desertas

Wyspy Selvagens (czyli Wyspy Dzikie) i Desertas (w tłumaczeniu: Wyspy Pustynne) są niezamieszkane.

Nazwa wyspy

Madera zawdzięcza swoją nazwę niesamowitym walorom przyrodniczym. Trudno sobie wyobrazić jak ta, dziś wciąż – pomimo gwałtownego rozwoju turystyki i infrastruktury – zapierająca dech w piersiach wyspa wyglądała w 1418 r., gdy przypadkiem odkrył ją żeglarz João Gonçalves Zarco (Joao Goncalves Zarco). Soczystozielone drzewa musiały zachwycić dawnego podróżnika, gdyż nowo odkryte miejsce nazwał on Ilha da Madeira, co tłumaczy się jako: „wyspa drewna”, „zalesiona wyspa”.

Klimat

Ze względu na korzystne położenie geograficzne i górzyste ukształtowanie terenu Madery, panuje tu zaskakująco łagodny klimat. Latem temperatury osiągają średnią wysokość 25°C, zimą zaś – ok. 17°C.

Temperatura okolicznych wód (dzięki napływowi ciepłych prądów z zatoki) jest również bardzo atrakcyjna, szczególnie dla przybywających na Maderę gości, a wynosi ona latem średnio 22°C, zaś zimą – ok. 18°C.

Madera | Kolejka linowa w Funchal

Madera | Kolejka linowa w Funchal (Madeira by Leo-setä na licencji CC BY 2.0)

Transport

Poruszanie po wyspie jest bardzo łatwe i wygodne dzięki ulepszonej sieci dróg, mostów i tuneli prowadzących do każdych jej zakątków. Wyspę najwygodniej zwiedza się wynajętym samochodem, ale do dyspozycji turystów jest także transport autobusowy, a w miejscowości Funchal – nawet kolejka linowa.

Popularną formą transportu są także łodzie i statki cumujące w licznych portach Madery i oferujące atrakcyjne wycieczki na pobliskie wyspy.

Atrakcje

Madera to wyspa pełna turystycznych atrakcji. Piękno okolicznej przyrody (większa część wyspy to obszary chronione) sprzyja spacerom i wyprawom trekkingowym. Madera to wyspa kwiatów, parków i ogrodów. Na żyznym, wulkanicznym podłożu znajdują idealne warunki do życia i kwitnienia zarówno orchidee, bananowce, jak i kaktusy. Znajdziemy tu zarówno kunsztownie zaprojektowane ogrody, jak i imponujące, dziko rosnące rośliny. Na Maderze wciąż zachowały się fragmenty pierwotnej puszczy. Wilgotne, bujne lasy wawrzynowe są bezcennym skarbem wyspy (znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO). Najpiękniejszy widok na połacie zieleni będziemy mieli z najwyższego szczytu Madery – Pico Ruivo (1862 m n.p.m.).

Wybrzeże Madery to istny raj dla miłośników sportów wodnych (nurkowanie, windsurfing, narty wodne). Na wyspie nie brak także klubów golfowych, aquaparków, a nawet kasyna.

Madera | Piaszczysta plaża w Calheta (wschodnie wybrzeże)

Madera | Piaszczysta plaża w Calheta (wschodnie wybrzeże) (beach(Calheta) by Petras Gagilas na licencji CC BY-SA 2.0)

Plaże Madery

Plaże Madery są zazwyczaj żwirowe i mogą trochę zawieść miłośników kąpieli słonecznych. Za to temperatura w morzu jest dość wysoka nawet jesienią i zimą, a więc plażowanie wskazane jest o każdej porze roku – nie bez przyczyny w licznych przewodnikach króluje określenie Madery jako „Krainy Wiecznej Wiosny”.

Wśród najciekawszych plaż w Funchal wymienić można: Praia de São Tiago, Praia do Gorgulho, Praia Formosa, Praia dos Namorados i Praia Nova. Większość z nich wyposażonych jest w toalety, szatnie, zaplecze rekreacyjne, restauracje, bary i wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Wspaniałym nadmorskim kurortem jest także niewielka miejscowość Caniço (skorzystamy tu m. in. z szerokiej oferty kursów nurkowych).

Na wschodnim wybrzeżu bogatą ofertą przywita miłośników wypoczynku na plaży Santa Cruz, gdzie znajdziemy zarówno dostęp do otwartego morza, jak i pełne atrakcji zamknięte kąpieliska.

Dużo piękniejsze plaże znajdziemy na pobliskiej wysepce Porto Santo.

Zainteresują Cię również

Sztuczne wyspy w Dubaju Sztuczne wyspy w Dubaju
Choć Zjednoczone Emiraty Arabskie nie są dziś już jedynym krajem posiadającym sztuczne wyspy z luksusową zabudową,...
Krk – największa wyspa Chorwacji Krk – największa wyspa Chorwacji
Krk jest największą wyspą Chorwacji i idealnym miejscem na wymarzone wakacje – piękne plaże, interesujące zabytki,...
Galesnjak – Wyspa Zakochanych! Galesnjak – Wyspa Zakochanych!
W Chorwacji znajduje się mała, urocza wysepka w kształcie serca! Wyspa Galesnjak lub – jak została szybko...
Pag – wyspa bez drzew Pag – wyspa bez drzew
Pag jest piątą pod względem wielkości wyspą Chorwacji. Położona jest na Morzu Adriatyckim u wybrzeży Dalmacji. Jej...
Wyspa i miasto Hvar – piękne zakątki Chorwacji Wyspa i miasto Hvar – piękne zakątki Chorwacji
„Głęboko wcięta zatoka. Wybielona w słońcu stara twierdza panuje nad miastem i portem (...) Woda krystaliczna. Co...
Brac – wyspa św. Grzegorza Brac – wyspa św. Grzegorza
Brac (Brač) jest malowniczą, górzystą wyspą, największą w Dalmacji i trzecią pod względem wielkości na Morzu...