Madera staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym, a przybywających na nią gości urzeka przede wszystkim piękno tutejszego krajobrazu.

Nie bez przyczyny wyspa ta nazywana bywa „perłą Atlantyku” czy „Krainą Wiecznej Wiosny” - panuje tu łagodny klimat sprzyjający rozwojowi zachwycającej szaty roślinnej i mniej lub bardziej aktywnemu wypoczynkowi. Temperatury letnie i zimowe różnią się tu tylko o 6°C!

Wyspy Portugalii | Bajeczne krajobrazy Madery
Wyspy Portugalii | Bajeczne krajobrazy Madery (by sindrex)

Położenie

Madera to portugalska wyspa położona na Oceanie Atlantyckim w odległości ok. 500 km od wybrzeży Afryki i ok. 1000 km od kontynentu europejskiego, co równa się mniej więcej 1,5 godzinie lotu samolotem z Lizbony.

Stolicą wyspy jest gwarne i pełne życia miasto Funchal położone na południowym jej wybrzeżu.

Na Archipelag Madery, który został odkryty przez Portugalczyków na początku XV w., składają się następujące wyspy:

  • Madera – o powierzchni 741 km2 (ok 56 km długości i ok. 20 km szerokości).
  • Porto Santo – wyspa o powierzchni 42,5 km², leżąca na północnym wschodzie Madery
  • Wyspy Selvagens
  • Wyspy Desertas

Wyspy Selvagens (czyli Wyspy Dzikie) i Desertas (w tłumaczeniu: Wyspy Pustynne) są niezamieszkane.

Nazwa wyspy

Madera zawdzięcza swoją nazwę niesamowitym walorom przyrodniczym. Trudno sobie wyobrazić jak ta, dziś wciąż – pomimo gwałtownego rozwoju turystyki i infrastruktury – zapierająca dech w piersiach wyspa wyglądała w 1418 r., gdy przypadkiem odkrył ją żeglarz João Gonçalves Zarco (Joao Goncalves Zarco). Soczystozielone drzewa musiały zachwycić dawnego podróżnika, gdyż nowo odkryte miejsce nazwał on Ilha da Madeira, co tłumaczy się jako: „wyspa drewna”, „zalesiona wyspa”.

Klimat

Ze względu na korzystne położenie geograficzne i górzyste ukształtowanie terenu Madery, panuje tu zaskakująco łagodny klimat. Latem temperatury osiągają średnią wysokość 25°C, zimą zaś – ok. 17°C.

Temperatura okolicznych wód (dzięki napływowi ciepłych prądów z zatoki) jest również bardzo atrakcyjna, szczególnie dla przybywających na Maderę gości, a wynosi ona latem średnio 22°C, zaś zimą – ok. 18°C.

Madera | Kolejka linowa w Funchal
Madera | Kolejka linowa w Funchal (by uncle-leo)

Transport

Poruszanie po wyspie jest bardzo łatwe i wygodne dzięki ulepszonej sieci dróg, mostów i tuneli prowadzących do każdych jej zakątków. Wyspę najwygodniej zwiedza się wynajętym samochodem, ale do dyspozycji turystów jest także transport autobusowy, a w miejscowości Funchal – nawet kolejka linowa.

Popularną formą transportu są także łodzie i statki cumujące w licznych portach Madery i oferujące atrakcyjne wycieczki na pobliskie wyspy.

Atrakcje

Madera to wyspa pełna turystycznych atrakcji. Piękno okolicznej przyrody (większa część wyspy to obszary chronione) sprzyja spacerom i wyprawom trekkingowym. Madera to wyspa kwiatów, parków i ogrodów. Na żyznym, wulkanicznym podłożu znajdują idealne warunki do życia i kwitnienia zarówno orchidee, bananowce, jak i kaktusy. Znajdziemy tu zarówno kunsztownie zaprojektowane ogrody, jak i imponujące, dziko rosnące rośliny. Na Maderze wciąż zachowały się fragmenty pierwotnej puszczy. Wilgotne, bujne lasy wawrzynowe są bezcennym skarbem wyspy (znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO). Najpiękniejszy widok na połacie zieleni będziemy mieli z najwyższego szczytu Madery – Pico Ruivo (1862 m n.p.m.).

Wybrzeże Madery to istny raj dla miłośników sportów wodnych (nurkowanie, windsurfing, narty wodne). Na wyspie nie brak także klubów golfowych, aquaparków, a nawet kasyna.

Madera | Piaszczysta plaża w Calheta (wschodnie wybrzeże)
Madera | Piaszczysta plaża w Calheta (wschodnie wybrzeże) (by gagilas)

Plaże Madery

Plaże Madery są zazwyczaj żwirowe i mogą trochę zawieść miłośników kąpieli słonecznych. Za to temperatura w morzu jest dość wysoka nawet jesienią i zimą, a więc plażowanie wskazane jest o każdej porze roku – nie bez przyczyny w licznych przewodnikach króluje określenie Madery jako „Krainy Wiecznej Wiosny”.

Wśród najciekawszych plaż w Funchal wymienić można: Praia de São Tiago, Praia do Gorgulho, Praia Formosa, Praia dos Namorados i Praia Nova. Większość z nich wyposażonych jest w toalety, szatnie, zaplecze rekreacyjne, restauracje, bary i wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Wspaniałym nadmorskim kurortem jest także niewielka miejscowość Caniço (skorzystamy tu m. in. z szerokiej oferty kursów nurkowych).

Na wschodnim wybrzeżu bogatą ofertą przywita miłośników wypoczynku na plaży Santa Cruz, gdzie znajdziemy zarówno dostęp do otwartego morza, jak i pełne atrakcji zamknięte kąpieliska.

Dużo piękniejsze plaże znajdziemy na pobliskiej wysepce Porto Santo.

Zainteresują Cię również

Cypr - informacje ogólne Cypr - informacje ogólne
„Czterysta kilometrów wspaniałej nadmorskiej podróży! Bezlik uroczych zakątków na całej prawie trasie. Malownicze...
Brac – wyspa św. Grzegorza Brac – wyspa św. Grzegorza
Brac (Brač) jest malowniczą, górzystą wyspą, największą w Dalmacji i trzecią pod względem wielkości na Morzu...
Wyspa i miasto Hvar – piękne zakątki Chorwacji Wyspa i miasto Hvar – piękne zakątki Chorwacji
„Głęboko wcięta zatoka. Wybielona w słońcu stara twierdza panuje nad miastem i portem (...) Woda krystaliczna. Co...
Galesnjak – Wyspa Zakochanych! Galesnjak – Wyspa Zakochanych!
W Chorwacji znajduje się mała, urocza wysepka w kształcie serca! Wyspa Galesnjak lub – jak została szybko...
Krk – największa wyspa Chorwacji Krk – największa wyspa Chorwacji
Krk jest największą wyspą Chorwacji i idealnym miejscem na wymarzone wakacje – piękne plaże, interesujące zabytki,...
Wyspa Hajnan Wyspa Hajnan
Sanya uważana jest za najbardziej znany w świecie chiński kurort. Właśnie tu, w latach 2003, 2004 i 2005, odbyły...

 

Przeczytaj również

Vrulja – plaża pośród gajów oliwnych

Marzy wam się romantyczny wieczór nad Morzem Adriatyckim? W miejscowości Brela, pośród gajów oliwnych, lasów sosnowych i drzew figowych, znajduje…

Angelina Jolie odwiedziła Chorwację

Amerykańska aktorka znana z filmów, takich jak: „Przerwana lekcja muzyki”, „Lara Croft: Tomb Raider” czy „ Oszukana”, to nie tylko…

Tanie wakacje na Malcie

Wcale nie trzeba wydawać kroci, by spędzić wakacje za granicą. Malta, choć tak popularna, pełna pięknych zabytków, ciekawych atrakcji i…

Tłusty Tydzień w kozackim chutorze

Przodkowie dzisiejszych Ukraińców kilka dni przed Maślenicą (Maslenicą) nazywali „tłustym tygodniem”, a w niektórych regionach „pstrym”, ponieważ w środę i…

Kiedy jechać do Kijowa?

„Miasto kwiatów nad Dnieprem”, „San Francisco Europy Wschodniej”, „Matka wszystkich ruskich miast” – to tylko niektóre określenia ukraińskiej stolicy -…

Kaplica Boimów

Kaplica wybudowana dla lwowskiej rodziny kupieckiej należy do najbardziej znanych przykładów późnorenesansowej architektury mieszczańskiej Lwowa. Wnętrza kaplicy są bardzo bogato…

Pamiątki z Madery

Udając się na wyprawę w jakieś nowe miejsce, oprócz miłych wspomnień i mnóstwa zdjęć, chętnie przywozimy z niej ciekawe pamiątki…

Chirokitia – stanowisko archeologiczne

Sześć kilometrów od południowego wybrzeża wyspy, na wysokim wzgórzu opasanym rzeką Maroni, w epoce neolitu, ok. 7000 lat p.n.e. osiedlili…