Położona w południowej Portugalii Evora jest głównym ośrodkiem rejonu Alentejo. Miasto to może poszczycić się bogatą, sięgającą starożytności historią, kiedy to nosiło nazwę Ebora, a później Liberalitas Iulia.

Portugalia | Uliczki Evory

Portugalia | Uliczki Evory (Evora, Portugal by Philip Larson na licencji CC BY-SA 2.0)

Po Rzymianach dzierżących w swoich rękach całą prowincję, pozostały dziś jedynie charakterystyczne zabytki ich architektury. Najwspanialszą budowlą rzymską są doskonale zachowane ruiny świątyni, zwanej po prostu Templo Romano, w której czczono Dianę lub Jowisza. Z czasem budowla ta pełniła niewdzięczną rolę miejsca egzekucji heretyków, a później rzeźni. Paradoksalnie owe mało chwalebne dzieje uratowały zabytek przed wyburzeniem i zapewniły doskonały stan jego zachowania do dziś.

W średniowieczu na obszarze Evory, tak jak i w całej Portugalii wiodło prym plemię Maurów. Ów okres świetności muzułmańskich najeźdźców również pozostawił swój ślad w charakterystycznej architekturze miasta. Wyznacznikami typowego stylu Maurów są łuki, kolumnady, bogactwo zdobień, budowle w formie meczetów i pałaców. W Evorze spotkamy się z oryginalną mauretańską siatką ulic i elementami stylu tych czasów połączonymi z gotykiem w kaplicy Sao Brás.

W XII w. miasto dostało się w ręce Portugalczyków i wówczas wzniesiono w nim typowo romańską katedrę , w której mieści się Muzeum Sztuki Sakralnej. Na przestrzeni wieków budowla ta uległa licznym przebudowom, wzbogacono ją o elementy charakterystyczne dla gotyku, co w efekcie dało dzieło synkretyczne, łączące w sobie kilka stylów architektonicznych.

Portugalia | Sé Catedral de Evora

Portugalia | Sé Catedral de Evora (Catedral de Évora by Guillén Pérez na licencji CC BY-ND 2.0)

Turystów lubiących tajemnice i miejsca wywołujące nastrój grozy, zainteresować powinien kościół Igreja de São Francisco z przyległą doń „kaplicą kości”. Ściany i kolumny tego miejsca pokryte są, jak sama nazwa wskazuje, kośćmi. Owe dosyć mroczne elementy architektoniczne są szczątkami niemalże pięciu tysięcy mnichów, które zgromadzono w kaplicy w celu oczyszczenia z cmentarzy bardzo dobrej, żyznej ziemi, mogącej posłużyć innym celom.

Miłośników nietypowych rozwiązań architektonicznych z pewnością zaintryguje fronton Kościoła Matki Bożej Łaskawej, zdobiony monumentalnymi postaciami Atlasów - odwiecznych dźwigaczy świata. W Evorze na każdym kroku spotkać możemy wspaniałe budowle i kompleksy sakralne, jak np. pałac arcybiskupi, klasztor Calvario, klasztor i kościół Klarysek.

Evora to oczywiście nie tylko zabytki, dziś jest to pełne życia miasto studenckie z renomowanym uniwersytetem, uroczymi kawiarenkami i klubami gwarantującymi dobrą zabawę do białego rana.

Portugalia - Evora | Templo Romano

Portugalia - Evora | Templo Romano (Templo romano de Évora by Ángel M. Felicísimo na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Dubaj w 3 dni Dubaj w 3 dni
Masz trzy dni na zobaczenie Dubaju i zastanawiasz się, co koniecznie powinno znaleźć się w planie Twojej wycieczki...
Kiedy jechać do Meksyku? Kiedy jechać do Meksyku?
Odpowiedzi na to pytanie jest bardzo dużo, ponieważ każdy ma swoje indywidualne upodobania i oczekiwania, co do...