Wzgórza Porto rozciągają się ponad rzeką Douro, u której wybrzeży koncentruje się życie miasta. Na uwagę zasługują szczególnie południowe brzegi rzeki, gdzie już od stuleci kwitnie przemysł winny.

Portugalia - Porto | Życie miasta koncentruje się nad rzeką Douro

Portugalia - Porto | Życie miasta koncentruje się nad rzeką Douro (100 Pieces Puzzle by Feliciano Guimarães na licencji CC BY 2.0)

Od 1820 r. wytwarzane jest tu jedno z najwspanialszych słodkich win w Europie, noszące tę samą nazwę co miejscowość, czyli: porto. Doskonałe wino, które z czasem przybrało postać różnych odmian i aromatów doskonale koresponduje ze specjałami tutejszej kuchni. Niewątpliwie właśnie w jednej z nadrzecznych restauracji Porto zjemy nasz "obiad marzeń".

Polecaną przez wszystkich winiarnią jest Solar do Vinho Porto. Wprawieni w dobry, wakacyjny nastrój możemy następnie udać się do słynącej z wielu rozrywek dzielnicy Foz do Douro. Nie zapominajmy jednak, iż ta muzyką i winem płynąca miejscowość to nie tylko rozrywki i dobre jedzenie, w Porto nie zabraknie nam również mocy estetycznych wrażeń.

Tak jak w wielu innych miastach Portugalii, tak i w Porto, centrum życia miejskiego stanowi plac z górującym nad nim pomnikiem jednego z wielkich władców tego kraju. W przypadku omawianej miejscowości, owym centrum jest Praça da Liberdade, z którego spogląda na nas czujnym okiem monumentalna postać Piotra IV na wierzchowcu.

Portugalia | Porto z lotu ptaka

Portugalia | Porto z lotu ptaka (Porto 360º XXVII by Pedro na licencji CC BY 2.0)

Nawet tak niepozorne elementy infrastruktury miejskiej Porto, jak np. dworzec kolejowy, mogą zachwycić nasze oczy niezwykłym pięknem zdobień, szczególnie ścianami wyłożonymi słynnymi portugalskimi azulejos.

W Porto zwiedzić możemy przepiękną XII-wieczną katedrę i przespacerować się jej malowniczymi krużgankami podziwiając jednocześnie panoramę miasta. Z zabytków sakralnych czekają na nas ponadto: wrota Pałacu Biskupiego (Palácio do Bispo), XV-wieczny kościół Igreja Santa Clara, XVI-wieczna świątynia São Lourenço, wokół której usłyszeć można koncerty pasikoników i barokowy Igreja São Francisco.

Dla miłośników widoków „z lotu ptaka” tutejsze biuro turystyczne oferuje możliwość wycieczki helikopterem. Pasjonaci poezji mogą zwiedzić dom jednego z wybitnych portugalskich pisarzy - Casa Museu de Guerra Junqueiro. Turystów interesujących się wyprawami morskimi i marzących o podróży dookoła świata śladami portugalskich żeglarzy, z pewnością zainteresuje Casa do Infante, czyli willa, w której przyszedł na świat sam Henryk Żeglarz.

Portugalia - Porto | Barka u brzegów rzeki

Portugalia - Porto | Barka u brzegów rzeki (Oporto transfigurated by Feliciano Guimarães na licencji CC BY 2.0)

Jedną z atrakcji Porto są także bogato wyposażone muzea dotyczące różnych dziedzin, np.:

  • Museu de Etnografia e História - Muzeum etnograficzno-historyczne ulokowane w granitowym pałacu Palácio de São João Novo
  • Muzeum Porto
  • Museu Nacional Soares dos Reis w Palácio dos Carrancas – oferujące zbiory sztuki sakralnej, ceramiki, strojów ludowych oraz malarstwa i rzeźby (nawet portugalskiej rzeźby współczesnej)
  • Museu Romantico - otoczone przez zieleń muzeum, mieszczące m.in. wspaniały pokój królewski, gdzie król Piemontu i Sardynii Karol Albert przyjmował swych gości. Sala umeblowana i udekorowana jest w typowym XIX-wiecznym stylu. Inne pomieszczenia zdobione są malowidłami ukazującymi wspaniałe romantyczne pejzaże
  • Museu de Arte Contemporanea - Muzeum Sztuki Współczesnej.

 

Zainteresują Cię również

Conimbriga Conimbriga
Wycieczka do Portugalii to nie tylko spalone słońcem wybrzeża Algarve, śmietankowe bułeczki z Lizbony spożywane...
Aveiro Aveiro
Aveiro ze względu na to, iż przecinają je kanały flankowane uroczymi budowlami i wypełnione zwrotnymi łodziami,...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
Góry Atlas w Tunezji Góry Atlas w Tunezji
Był w starożytności niejaki Atlas vel Atlant, syn tytana i okeanidy. Z jakichś nieznanych nam powodów wystąpił...
Dubaj w 3 dni Dubaj w 3 dni
Masz trzy dni na zobaczenie Dubaju i zastanawiasz się, co koniecznie powinno znaleźć się w planie Twojej wycieczki...
Braga Braga
Braga, czyli antyczna Bracara Augusta, od wieków stanowiła ważne komunikacyjne, kulturalne, religijne i turystyczne...