Grupa portugalskich naukowców odkryła perły w ostrygach znalezionych w różnych częściach Algarve. Zespół badaczy zgodnie twierdzi, że odkrycie jest fenomenalne i że podczas 10 lat obserwacji i badań nad ostrygami nie natknęli się na podobne skarby.
Portugalia | Perła to jedyny na świecie klejnot wytwarzany przez żywe organizmy (Pearls and Rose by wiley photo na licencji CC BY-ND 2.0)
Z 756 ostryg zebranych w różnych miejscach Algarve, od ujścia rzeki Alvor aż do Ria Formosa i rzeki Guadiana, dwie zawierały perły. Według grupy badawczej w jednej z ostryg znajdowały się cztery perły, każda o średnicy około dwóch milimetrów.
Badacze - Frederico Batista i Ana Grade we współpracy z Power of the Sea Sciences Centre (CCMAR) ogłosili to rzadkie odkrycie i potwierdzili, że perły zostały znalezione w ostrygach Crassostrea. Zjawisko to jest dosyć często spotykane u innych gatunków, takich jak ostrygi z rodziny Pteriidae, których perły mają bardzo wysoką wartość handlową.
W związku z niecodziennym odkryciem, zespół portugalskich naukowców planuje przeprowadzenie szeregu badań uzupełniających, aby lepiej poznać to wspaniałe zjawisko.
Perły to jedyne takie klejnoty na świecie, które wytwarzane są przez organizmy żywe. Są „reakcją obronną” gospodarza na ciała obce i pasożyty. Aby natrafić na naturalną perłę w dziko żyjącej ostrydze, trzeba otworzyć około kilkanaście tysięcy muszli, a i wśród odnalezionych znikomy procent ma wymiar, kształt i jakość odpowiednią do wykorzystania perły do zdobienia biżuterii.
Portugalia | Dziś do produkcji biżuterii nie wykorzystuje się już naturalnych pereł bo są bardzo rzadko spotykane (Pearl, Worship Slide by amboo who? na licencji CC BY-SA 2.0)
Perła powstaje z ziarenka piasku, które ostryga otacza masą perłową, zbudowaną głównie z węglanu wapnia i rogowatej substancji białkowej spajającej kryształy.
Obecnie na świecie perły są najczęściej hodowane na specjalnych farmach.
Zainteresują Cię również





