17 grudnia zmarła Cesaria Evora – piosenkarka z Wysp Zielonego Przylądka, nazywana przez wielu „Królową Fado”. Od 2008 roku, kiedy doznała udaru mózgu, zaczęła rzadziej pojawiać się na scenie, a w 2011 roku oficjalnie ogłosiła koniec kariery. Miała 70 lat.

Portugalia | Cesaria Evora, nazywana także

Portugalia | Cesaria Evora, nazywana także "Królową Fado" (Cesária Évora by As fotos da Virada! na licencji CC BY-SA 2.0)

Evora, czyli "Barefoot Diva" (najczęściej występowała bez butów na znak solidarności z ubogimi kobietami i dziećmi z jej kraju), urodziła się w 1941 roku na wyspie Sao Vicente, u wybrzeży Afryki Zachodniej. Zaczęła śpiewać w wieku 16 lat w licznych, lokalnych tawernach, a swój pierwszy album nagrała dopiero w 1988 roku, kiedy miała 47 lat.

Jej album "Cesaria" z 1995 roku został wydany w kilkunastu krajach i przyniósł jej pierwszą nominację do Grammy, co zaowocowało licznymi koncertami na całym świecie i milionami sprzedanych płyt. W 2003 roku za album "Voz D'Amor" zdobyła nagrodę Grammy w kategorii World Music .

Świat opłakuje artystkę, która rozpowszechniła charakterystyczny dla muzyki Wysp Zielonego Przylądka styl śpiewania zwany morna lub "Cape Verde blues". Morna jest odmianą śpiewania zbliżoną do portugalskiego fado, to śpiew niezwykle delikatny i ciepły, przepełniony melancholią.

Niekwestionowana ambasadorka morny, coladeiry oraz fado pod koniec 1980 roku przybyła do Lizbony, aby tam, dla emigrantów Wysp Zielonego Przylądka, śpiewać o cierpieniu, żalu, rozstaniu i... w pewnej restauracji w stolicy Portugalii poznała swojego mentora i przyszłego producenta, José da Silvę. Pod koniec 1987 roku zaprosił ją do nagrania płyty w Paryżu. Później czekały ją same sukcesy, największe sale koncertowe, światowe tournee i miliony fanów na całym świecie.

Portugalia | Cesaria Evora miała 70 lat

Portugalia | Cesaria Evora miała 70 lat (Cesária Évora by As fotos da Virada! na licencji CC BY-SA 2.0)

Międzynarodowa sława przyniosła jej także bogactwo. Cesaria przebudowała swój „szczęśliwy dom” w rodzinnym Mindelo, a pieniądze, które zarabiała przekazywała często rodzinie, przyjaciołom a nawet sąsiadom… regularnie wspierała także walkę z głodem w Afryce.

Jedynym wrogiem Divy były od zawsze papierosy. W 2005 roku u Evory zdiagnozowano chorobę serca. W zeszłym roku piosenkarka przeszła operację na otwartym sercu, a tuż przed śmiercią, 16 grudnia, została hospitalizowana z powodu niewydolności oddechowej i obrzęku płuc. To wielka strata dla świata muzyki.

Zainteresują Cię również

Więcej miłości w kryzysie? Więcej miłości w kryzysie?
Kryzys ekonomiczny w Portugalii pokazał swoje nowe, dotąd nieznane i nieco zaskakujące oblicze. Okazuje się, że w...
Egipt – język i podstawowe zwroty Egipt – język i podstawowe zwroty
Językiem używanym w Egipcie jest język arabski. W użyciu jest przede wszystkim dialekt egipski (masri),...
Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek
O Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim powiedziano już wiele, nie będziemy więc powielać kwiecistych opisów na...
Filmy z Chorwacją w tle Filmy z Chorwacją w tle
Chorwacja to piękny i malowniczy kraj, pełen fascynujących zabytków, urokliwych miejsc i urzekających krajobrazów....
Markety i supermarkety w Turcji Markety i supermarkety w Turcji
Zakupy w Turcji kojarzą nam się głównie z gwarnymi bazarami, stoiskami uginającymi się od nadmiaru towaru,...
Ciekawostki o Hiszpanii Ciekawostki o Hiszpanii
 Zawsze gdy planujemy zagraniczny wyjazd, staramy się dowiedzieć jak najwięcej o danym kraju. Przestawiamy...