Odwierty przeprowadzone regionie Alentejo pozwoliły nieco jaśniej spojrzeć w przyszłość pogrążonej w kryzysie Portugalii. Jaśniej to być może za mało powiedziane, Portugalię okryła bowiem złocista poświata.
Portugalia | Region Alentejo cieszy już nie tylko złotymi zachodami słońca (P1030741 by Retinafunk na licencji CC BY-SA 2.0)
Okazało się, że w środkowej Portugalii znajdują się złoża złota, wstępnie szacowane nawet na 11 ton. Masowe wydobycie miałoby ruszyć od 2014 roku.
Złotodajne okazały się przede wszystkim okolice Evory i Montemor-o-Novo, miast należących do regionu Alentejo.
Sukcesywne odwierty już od listopada 2011 r. prowadziła kanadyjska spółka Colt Resources przy współpracy hiszpańskiej Iberian Resources. Także inne światowe, przede wszystkim północnoamerykańskie firmy wydobywcze zainteresowane są tego typu projektami na terenie Portugalii.
Co to oznacza dla Portugalii? Jeśli optymistyczne prognozy dotyczące ilości złota okażą się rzeczywistością, jego eksport na przestrzeni 10 lat, mógłby zaowocować kwotą rzędu 280 milionów euro.
Cieszą się także władze Evory licząc na to, że prowadzone na szeroką skalę prace wydobywcze kruszcu, przyczynią się do zwiększenia zatrudnienia w regionie.
Portugalia | Czy w Portugali rozpęta się prawdziwa gorączka złota? (by alexander kokinidis na licencji FreeImages)
W 1992 roku zakończono dotychczasowe prace nad wydobyciem portugalskiego złota, prowadzone głównie w północnych regionach kraju, z powodu domniemanego wyczerpania się złóż. Odkrycie tak bogatych zasobów w środkowej części kraju okazało się miłą niespodzianką. Prowadzący prace Kanadyjczycy na podstawie swoich obserwacji i badań wnioskują, że Portugalia jest zasobna w jeszcze większe ilości złota, także na obszarach wcześniej uznanych za całkowicie wyeksploatowane.
Zainteresują Cię również





