Po zamknięciu Światowej Wystawy Expo w 1998 roku, nowo powstały teren wraz z jego zabudowaniami przekształcony został w nowoczesną strefę handlową i rozrywkową Lizbony.

Obecnie leżący nad rzeką Tag i pełen atrakcji Park Narodów to jedno z najpopularniejszych i najnowocześniejszych miejsc w Lizbonie oferujące wiele ciekawych atrakcji i form spędzania wolnego czasu.

park narodow3

Portugalia | Park Narodów powstał na terenach po wystawie Expo '98 (Expo Park Lisbon by Niels Heidenreich na licencji CC BY 2.0)

Historia Expo ’98 i powstania Parku Narodów

Światowe wystawy Expo odbywają się cyklicznie w różnych miastach na całym świecie, a ich ideą jest promocja osiągnięć w dziedzinie kultury, nauki, techniki oraz dziedzictwa narodowego państw całego świata. W 1998 roku wystawa ta miała po raz pierwszy miejsce w Portugalii, w Lizbonie i swą tematyką nawiązywała do 500. rocznicy podróży Vasco da Gama do Indii.

Z tej okazji teren wzdłuż brzegu rzeki Tag został zmodernizowany i zagospodarowany na nowo. Powstały nowe obiekty takie jak most Vasco da Gama, nowy Dworzec Oriente, nowa linia metra, kolejka linowa, jedne z największych atrakcji miasta Oceanarium i Wieża Vesco da Gama oraz pawilony wystawiennicze.

Atrakcje Parku Narodów

Oceanarium

W największym w Europie Oceanarium zobaczyć można ponad 25 tysięcy morskich zwierząt – ptaków, ryb, ssaków i gadów. Główne akwarium ma rozmiary 4 basenów olimpijskich, a całość sprawia wrażenie jakbyśmy znajdowali się na dnie oceanu i obserwowali ryby nurkując.

Kolejka linowa

Podróż kolejką linową biegnącą nad parkiem to świetny sposób na rozejrzenie się po okoci. Z przeszklonych, wygodnych gondoli doskonale widać cały teren parku, rzekę oraz most Vasco da Gamy. Podróż zajmuje około 20 minut, a bilet za przejazd w jedną stronę kosztuje około €4, w dwie – około €6.

Centrum Handlowe Vasco da Gama

Nowoczesne, olbrzymie centrum handlowe pełne sklepów i restauracji. Na ostatnim Pietrze mieści się również kino.
Kasyno

Wewnątrz nowoczesnego budynku znajdują się 4 bary, 3 restauracje, prawie 1100 maszyn do gier oraz 28 stołów do gry w amerykańską ruletkę, blackjack’a, baccarata i pokera.

Pawilon Wiedzy

To nowoczesne, interaktywne muzeum nauki i technologii posiadające wiele ciekawych ekspozycji. Miejsce szczególnie interesujące dla dzieci.

Portugalia | Przejazd kolejką linową to doskonała okazja by zobaczyć miasto z innej perspektywy

Portugalia | Przejazd kolejką linową to doskonała okazja by zobaczyć miasto z innej perspektywy (Lisboa - Parque das Nações - Ponte Vasco da Gama by Harshil Shah na licencji CC BY-ND 2.0)

Co warto zobaczyć w Parku Narodów?

  • Wieża Vasco da Gama. Najwyższy budynek w mieście, obecnie mieści się tu ekskluzywny hotel.
  • Most Vasco da Gama. Najdłuższy most w Europie i jeden z najdłuższych na świecie.
  • Pawilon Atlantycki (MEO Arena). Obecnie budynek nosi nazwę MEO Arena i jest największą zamkniętą halą koncertową i sportową w Lizbonie i całej Portugalii, która może pomieścić do 20 tysięcy osób.
  • Pawilon Portugalii. Budowla ta to wspaniały przykład współczesnej architektury o zachwycającej i fantastycznej konstrukcji zdającej się łamać prawa fizyki. Autorem projektu jest znany portugalski architekt – Alvaro Siza. Obecnie obiekt pełni funkcje wystawiennicze.
  • Bliźniacze wieże São Gabriel i São Rafael. Te dwa wieżowce stylizowane na żaglowce Vasco da Gamy, którymi żeglarz i jego załoga wyruszyli w podróż do Indii. Mieszczą się tu biura i
  • Dworzec Oriente. Największy dworzec w Lizbonie i punkt obowiązkowy na liście miejsc do zwiedzenia w Lizbonie. Dworzec zachwyca ogromem swych rozmiarów oraz niezwykłą architekturą. Jest to również obiekt nietypowy pod innym względem a mianowicie można określić go jako multidworzec, gdyż odchodzą z niego zarówno autobusy, kolej jak i metro.
  • Marina Parque das Nações. Nowoczesna marina, w której cumować może 600 łodzi, posiadająca nowoczesną infrastrukturę i molo.

Portugalia | Największą atrakcją Parku Narodów jest Oceanarium

Portugalia | Największą atrakcją Parku Narodów jest Oceanarium (All aboard! by dynamosquito na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Portugalia - parki i ogrody Portugalia - parki i ogrody
Portugalia nazywana bywa „ziemią łagodnych obyczajów”, a gdzie człowiek czuje się najbardziej spokojny i...
Park Narodowy Peneda-Gerês Park Narodowy Peneda-Gerês
Park Narodowy Peneda-Gerês (nazywany również Geres), utworzony 8 maja 1971 roku, jest jedynym parkiem narodowym w...
Świat roślinny i zwierzęcy Świat roślinny i zwierzęcy
Wielbiciele bujnej flory poczują się w Portugalii jak w raju, nie bez powodu bowiem zwana jest ona „ogrodem...
Plaże Portugalii Plaże Portugalii
Najpiękniejsze plaże znajdują się na południu kraju w okolicy Algarve. Zagranicznego turystę urzec może nie tylko...
Wyspy wulkaniczne Archipelagu Azorskiego Wyspy wulkaniczne Archipelagu Azorskiego
Archipelag Azorski, nazywany po prostu Azorami, to dziewięć wysp wulkanicznych należących do Portugalii. Błękit...
Dąb korkowy – skarb Portugalii Dąb korkowy – skarb Portugalii
Portugalia nazywana jest „ogrodem botanicznym Europy”. Niewiele osób wie, że jest to ojczyzna dębu korkowego, z...