Najpiękniejsze plaże znajdują się na południu kraju w okolicy Algarve. Zagranicznego turystę urzec może nie tylko błękit wody, ale także okalające wybrzeża skałki o fantastycznych kształtach.

Portugalia | Parasolki na plaży w Algarve

Portugalia | Parasolki na plaży w Algarve (UFO attack by Osvaldo Gago na licencji CC BY-SA 2.0)

Jeżeli zależy nam na plażach najmniej uczęszczanych, to znajdziemy je z kolei w północnej Portugalii np.: Costa da Galé i Costa Bela. Do prawdziwie dzikich zakątków należą tereny na zachód od Sintry. Najdalej na północ znajduje się z kolei Costa Verde czyli „Zielone Wybrzeże”. Dla miłośników mody i luksusu poleca się kurorty w okolicy Lizbony: Estoril i Cascais.

Podczas zażywania kąpieli słonecznych na którejś z portugalskich plaż, należy uważać na silne prądy przybrzeżne. Wywieszona przy brzegu czerwona lub żółta chorągiewka oznacza zakaz wchodzenia do wody. Niebieska flaga niesie ze sobą bardziej optymistyczny przekaz, oznacza bowiem, iż woda na danym odcinku jest na tyle czysta, iż można się w niej kąpać bez obaw.

Warto któregoś dnia pobytu w nadmorskiej miejscowości, choć raz wybrać się na plażę o świcie, i to nie tylko w celu ujrzenia niezawodnie pięknego widoku, jakim jest wschód słońca. W Sesimbrze np. można o tej porze „podejrzeć” rybaków naprawiających swe sieci - jest to jeden z nielicznych powiewów przeszłości w tym dziś bardzo nowoczesnym mieście.

Południowa Portugalia | Plaża rejonu Algarve

Południowa Portugalia | Plaża w rejonie Algarve (Albufeira Beach by DavideGorla na licencji CC BY 2.0)

Krótki przegląd najpiękniejszych plaż Portugalii według regionów:

Costa Verde

Vila Praia da Ancora

Vila Praia da Ancora to niewielka wioska rybacka na północno-zachodnim krańcu Portugalii, która w okresie letnim zamienia się w nadmorskie centrum turystyczne. To zielone wybrzeże cieszy się szczególnie duzym zainteresowaniem miłośników windsurfingu. Dzięki pobliskiemu pasmu gór, które hamuje chłodne wiatry, wody są tu spokojne, a warunki do plażowania – wprost idealne.

Costa de Prata

Adraga – to biała, piaszczysta plaża w okolicach Sintry. Znajduje się pomiędzy dwoma malowniczymi wzgórzami i prowadzi do niej kreta dróżka.

Baleal – tutejszą plażę charakteryzują nieskazitelne białe piaski i wszechobecny spokój.

Portugalia | Cascais Beach w pobliżu Lizbony

Portugalia | Cascais Beach w pobliżu Lizbony (Cascais Beach by Chris na licencji CC BY-SA 2.0)

Costa de Lisboa

Estoril – to miejsce pełne turystycznych atrakcji: nie brak tu kasyn, licznych restauracji, barów i ekskluzywnych hoteli wyrastających wzdłuż plaż.

Cascais – dla miłośników windsurfingu poleca się tutejszą plażę Praia de Guincho, zaś dla rodzin z dziećmi - Praia da Rainha i Praia de Ribeira. To miejsce często uczęszczane przez mieszkańców Lizbony, zmęczonych gwarem nowoczesnego miasta.

Praia da Caparica – to piękna, piaszczysta plaża, położona na południe od Lizbony, rozciągająca się aż na 30 km. Plaża jest bardzo atrakcyjna turystycznie, dlatego w sezonie i w weekendy jest tu raczej tłoczno.

Alentejo

Santo Andre – tu z kolei znajdziemy przepiękne, błękitne laguny i ciepłe wody idealne do morskich kąpieli.

Portugalia | Praia da Rocha

Portugalia | Praia da Rocha (Alentejo e Algarve 2009-06-12 008 by Hugo Cadavez na licencji CC BY 2.0)

Algarve

Praia da Rocha

Algarve słynie ze swoich plaż – to najpiękniejszy odcinek portugalskiego wybrzeża. Jeśli jednak szukamy bardziej zacisznego, wyjątkowo malowniczego miejsca, wciąż jeszcze nie tak tłumnie odwiedzanego przez turystów, warto skierować swoje kroki ku piaszczystej plaży Praia da Rocha z pięknymi klifami.

Równie uroczym miejscem jest Tavira – miasto o mauryjskim kolorycie z pobliską wyspą Ilha da Tavira o przepięknych plażach.

Długa piaszczysta plaża znajduje się także w miejscowości Salema – na co dzień tradycyjnej wiosce rybackiej – gdzie wody są ciepłe i spokojne, a stopień czystości imponujący.

Madera

Choć sama Madera nie może pochwalić się swoimi plażami (te piaszczyste są zwykle sztucznie usypane, gdyż naturalnie tutejsze wybrzeże jest skaliste), na pobliskiej wysepce Porto Santo rzecz przedstawia się zgoła inaczej. Na południowym wybrzeżu tej wyspy, położonej w odległości ok 75 km na północny wschód od Madery, znajdziemy rozległą i piaszczystą plażę o długości 9 km.

Azory

Choć w archipelagu Azorów znajduje się aż 9 wysp, większość z nich posiada plaże skaliste. Tylko położona na południowym-wschodzie Santa Maria może pochwalić się piękną, piaszczystą plażą.

W oparciu o: www.independent.co.uk

Portugalia | Porto Santo

Portugalia | Porto Santo (Porto Santo - beach by Joao Maximo na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Portugalia – które plaże polecacie? Portugalia – które plaże polecacie?
Zapytaliśmy naszych czytelników o portugalskie plaże, które mogliby polecić z czystym sumieniem i poniżej...
Park Narodów (Parque das Nações) w Lizbonie Park Narodów (Parque das Nações) w Lizbonie
Po zamknięciu Światowej Wystawy Expo w 1998 roku, nowo powstały teren wraz z jego zabudowaniami przekształcony...
Marsa Matruh - „osłonięta przystań” Marsa Matruh - „osłonięta przystań”
Marsa Matruh (Marsa Matrouh) położone jest w północno-zachodniej części Egiptu, nad Morzem Śródziemnym, ok. 290 km...
Kurorty Hiszpanii: Tossa de Mar Kurorty Hiszpanii: Tossa de Mar
Na pytanie, która z nadmorskich miejscowości Hiszpanii jest najbardziej godna polecenia i która z nich zachowuje...
Plaże Gran Canarii Plaże Gran Canarii
Gran Canaria, to niezwykła wyspa położona na Oceanie Atlantyckim. Posiada aż 236 km linii brzegowej, w tym 60 km...
Gdzie wypoczywali dawni mieszkańcy Krety? Gdzie wypoczywali dawni mieszkańcy Krety?
Kreta od lat uchodzi za prawdziwą wakacyjną oazę. Rok rocznie całe tłumy turystów przyciąga tutejsze lazurowe morze...