W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak witają się Portugalczycy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.
Portugalia | Malownicze uliczki Cascais (Cascais by Jorge Franganillo na licencji CC BY 2.0)
Ogólne informacje
- Rok przystąpienia do Unii Europejskiej: 1986
- Ustrój polityczny: republika
- Głowa państwa: Anibal Cavaco Silva
- Stolica: Lizbona
- Powierzchnia: 92 389 tys. km²
- Liczba mieszkańców: 10 642 836 (wg spisu z 2007 r.)
- Waluta: euro; wcześniej: 1 escudo = 100 centavos
- Język urzędowy: portugalski
Waluta
Euro – 1 stycznia 1999 r. European Monetary Union wprowadziła euro, jako jednolitą walutę krajów członkowskich Unii. W trzy lata później, euro przyjęte zostało m.in. w Portugalii zastępując wcześniejszy escundo.
Największe miasta
Choć według statystyk ¾ ludności Portugalii mieszka na wsi i przez wiele lat istniały tylko dwa duże miasta: Lizbona i Porto, ostatnimi czasy kraj rozwija się bardzo dynamicznie i wiele innych miejscowości dąży do dorównania metropoliom.
- Lizbona – 770 000 mieszkańców
- Porto - 307 000 mieszkańców
- Amadora - 181 000 mieszkańców
- Setúbal - 103 000 mieszkańców
- Funchal - 115 400 mieszkańców
- Braga - 63 000 mieszkańców
- Coimbra – 60 000 mieszkańców
Portugalia | Belém - dzielnica Lizbony (Belem's Tower by Pedro Ribeiro Simões na licencji CC BY 2.0)
Ciekawostki
- Portugalia należy do czołowych producentów wina, oliwek oraz korka, co daje odpowiednio 8%, 5% i 50% produkcji światowej. Lasy korkowe zajmują aż 600 000 ha powierzchni kraju.
- W Portugalii ogólnie przyjętym sposobem uprzejmego zwracania się do siebie są formy a senhora (pani) i o senhor (pan), do osoby młodej należy się zwracać a menina (panna). W luźniejszych kontaktach można posłużyć się słówkiem você, które oznacza mniej więcej „ty”, ale stosowane jest do osób słabo- lub nieznajomych.
- Warto zapamiętać, iż podanie ręki na przywitanie jest w Portugalii gestem zarezerwowanym dla mężczyzn. Kobiety i dzieci witają się dwukrotnym pocałunkiem.
- Portugalia posiada kilka większych miast, o których jej mieszkańcy często żartują, że: „w Bradze się modlą, w Porto pracują, w Coimbrze studiują, a w Lizbonie żyją”.
- W wielu rejonach Portugalii można spotkać się z kontynuacją tradycyjnego stylu życia „narodu rybaków, budowniczych okrętów i kupców”, jakim od wieków byli Portugalczycy.
- Portugalskie kawiarnie, w odróżnieniu od naszych polskich, otwarte są już od samego rana. W kraju tym bary i restauracje nie są kojarzone jedynie z nocnym życiem, wielu Portugalczyków ma w zwyczaju jadać w nich śniadania i podwieczorki.
- Mercados – są to słynne portugalskie targi i bazary, na których wizytę porównać można do wspaniałej przygody. Szczególnie oczy obcokrajowca zachwycą tu tony egzotycznych owoców, warkocze chili, a także nieznane gatunki ryb i owoców morza.
Zainteresują Cię również





