Portugalia nazywana bywa „ziemią łagodnych obyczajów”, a gdzie człowiek czuje się najbardziej spokojny i zrelaksowany?
Oczywiście, na łonie natury! Na terenie kraju znajduje się wiele parków narodowych i rezerwatów przyrody. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym, a zarazem najpiękniejszym z nich:
Portugalia | Bajeczna roślinność Madery (Madeira by Leo-setä na licencji CC BY 2.0)
Lizbona
Ogród botaniczny przy Rua da Alegria (Jardim botanico)
Jest to założony w XIX w. przepiękny ogród pełen bujnych krzewów i dorodnych palm. Spadziste dywany traw i kwiatów tworzą iście bajkowy krajobraz.
Park Edwarda VII (Parque Eduardo VII)
Jest najbardziej okazałym parkiem w mieście, rozciągającym się na północ od Praça dos Restauradores. Największą atrakcją tego miejsca nie jest wolno rosnąca flora, a ogromne szklarnie zwane Estufas - wypełnione egzotyczną roślinnością. Owej wiecznie zielonej oazie uroku dodają ulokowane gdzieniegdzie sadzawki i pluskające się w nich flamingi.
Ogród zoologiczny (Jardim Zoológico)
To atrakcyjne dla rodzinnych wycieczek miejsce leży przy Estrada de Benfica. Portugalczycy traktują ów ogród jako doskonałe miejsce spacerowe, szczególnie letnimi popołudniami.
Sintra
Park Pena (Parque da Pena)
Jest to przepiękny park krajobrazowy Sintry. Dzięki wszechobecnej zieleni traw i gęstwinie drzew dających kojący cień, jest to doskonałe miejsce relaksu dla turystów zmęczonych zgiełkiem miast. Rozlokowane wokół oczka wodne odbijają promienie słoneczne, zaś romantyczne altanki pozwalają na chwilę schować się przed światem i wsłuchać się w odgłosy przyrody. Dla bardziej aktywnych poszukiwaczy przygód poleca się nieco dłuższy spacer w głąb parku, którego miejscem docelowym może być wspaniały pałac skalny (Palácio da Pena) z XIX w.
Portugalia | Parque da Pena (Palácio da Pena by Andrea DG na licencji CC BY 2.0)
Setúbal
Parque Natural da Arràbida
Park ten obejmuje teren pomiędzy Setúbalem a Sesimbrą. Charakteryzuje się on bardzo pięknym krajobrazem stanowiącym połączenie niemalże 500-metrowego pasma granitowych skał i niezwykle czystych, malowniczych plaż.
Wyspa Berlenga
Wyspa ta położona jest 10 km od wybrzeża. Choć zajmuje ona zaledwie półtora km² powierzchni, jest prawdziwą perełką portugalskiego wybrzeża. Na jej linię brzegową składają się malownicze groty, niewielkie fiordy i skały. Ze względu na swój przepiękny krajobraz i krystalicznie czyste wody, cała wyspa posiada status rezerwatu przyrody. Jest ona schronieniem wielu nadmorskich ptaków, można zaobserwować kluczące nad nią kormorany i mewy. Równie atrakcyjny jest jej podwodny świat, który zgłębiać mogą miłośnicy nurkowania.
Dorzecze Tagu
Rezerwat przyrody w dorzeczu Tagu stanowi schronienie na wielu gatunków dzikiego ptactwa, m.in.: flamingi, cyranki i szablodzioby. Zajmuje on najbardziej podmokłe tereny w całej Portugalii. Najciekawszym sposobem dotarcia i zwiedzania rezerwatu jest podróż wypożyczoną łodzią, ewentualnie promem.
Aveiro
Na północ od Aveiro, a dokładniej na granicy z São Jacinto znajduje się kolejny, wspaniały rezerwat portugalskiej przyrody. Zamieszkują go przede wszystkim ptaki, których siedziby, a także codzienne życie podejrzeć można w trakcie dwugodzinnej wycieczki z przewodnikiem. Malowniczy krajobraz uzupełnia plaża, na której znajduje się restauracja stanowiąca lekki podmuch cywilizacji w tym, pełnym naturalnej dzikości przyrody otoczeniu.
Portugalia | Parque Natural da Arràbida (Setubal 02 HDR by michael clarke stuff na licencji CC BY-SA 2.0)
Buçaco
Tajemniczą nazwą Buçaco określa się najsłynniejszy portugalski las. Przedzierając się przez gęstwę jego drzew, można poprzebywać sam na sam z naturą, uchronić się przed palącym słońcem i podejrzeć żyjące na wolności dzikie ptaki i zwierzęta. Ale biada tym, którzy niewzruszeni pięknem przyrody, pokuszą się o naruszenie jej spokoju, w XVII w. bowiem Urban VIII wydał pismo, w którym zagroził klątwą każdemu, „kto odważy się zniszczyć choćby jedno drzewo w tym wyjątkowym lesie”.
Niestety wielu współczesnych turystów nie obawia się papieskich złorzeczeń i bezkarnie zaśmieca to niezwykłe muzeum przyrody. Las ów zawdzięcza swe piękno temu, iż przez wieki znajdował się w posiadaniu zakonników, którzy sprowadzali doń rośliny ze wszystkich zakątków świata. Obecnie teren lasu poprzecinany jest licznymi ścieżkami i szlakami turystycznymi, wyznaczonymi specjalnie dla zwiedzających i noszącymi romantyczne nazwy, jak np. „Dolina paproci”.
Oczywiście poszukiwacze przygód, nie znoszący nudy i rutyny mogą przedzierać się przez ściany drzew według własnych szlaków.
Prowincja Minho
Jest to najsławniejszy park narodowy Portugalii, zajmujący ogromną powierzchnię i odwiedzany przez tłumy turystów. Jego krajobraz współtworzą tereny gór Gerês i Peneda, do których przynależą liczne lasy, doliny, rzeki i jeziora. Park pełen jest szlaków turystycznych, których zróżnicowanie każdemu pozwala zaplanować wycieczkę wedle własnego uznania. Niektóre trasy są długie i trudne, inne - krótkie, lekkie i przyjemne. Dla prawdziwych traperów przygotowywane są nawet trzydniowe wycieczki. Poza spacerami, park oferuje jeszcze szereg innych atrakcji, takich jak np. wspinanie na skałki, czy wędkowanie. Szczególnie cierpliwym turystom może uda się dojrzeć kluczącego po niebie orła lub skradającego się w zaroślach wilka? Tym, którzy nie przepadają za spędzaniem nocy pod gołym niebem, liczne, rozsiane po terenie parku pensjonaty i kwatery prywatne, chętnie zapewnią komfortowy nocleg.
Madera
Jest wyspą nazywaną „perłą Atlantyku”. To prawdziwa wyspa kwiatów. Kwitną na niej orchidee, bananowce i kaktusy. To malownicze miejsce ma nam do zaoferowania zarówno pięknie zaprojektowane ogrody, jak i wielkie połacie dziko rosnącej roślinności.
Portugalia | Parque Eduardo VII (Parque Eduardo VII by Bernt Rostad na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również