O ułatwiony i szybki dostęp do opieki medycznej warto zadbać już w Polsce. Najlepiej skontaktować się z Narodowym Funduszem Zdrowia, celem otrzymania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Portugalia | Ośrodek zdrowia to po portugalsku: Centro de Saúde

Portugalia | Ośrodek zdrowia to po portugalsku: Centro de Saúde (Inauguração da requalificação e ampliação da Unidade de Saúde da Família (USF) do Alto da Conquista by Prefeitura de Olinda na licencji CC BY 2.0)

W razie konieczności skontaktowania się z lekarzem należy udać się do ośrodka zdrowia (centro de saúde) i za okazaniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego umówić się na wizytę. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, w konsulacie, w biurze turystycznym, a także na policji lub w większym hotelu możemy uzyskać adres lekarza władającego językiem angielskim.

W razie nagłego wypadku należy dzwonić pod numer pogotowia – 112 lub udać się na Ostry Dyżur (Emergęncias) do najbliższego ośrodka zdrowia czy szpitala.

Opieka zdrowotna

Jakość portugalskiego systemu opieki zdrowotnej oraz szpitali i ośrodków zdrowia jest ogólnie dobra, a w ostatnich latach wyraźnie się poprawiła. Mimo to portugalska służba zdrowia nie osiągnęła jeszcze wysokich standardów, do jakich są przyzwyczajeni np. obywatele Ameryki Północnej czy Skandynawii (opieka lekarska po pobycie w szpitalu odbiega od tego, co mieszkańcy tych regionów uważają za normalność, również wydatki na działania profilaktyczne są stosunkowo niskie).

W regionach wypoczynkowych i w dużych miastach pracuje wielu lekarzy mówiących w języku angielskim. Na terenach wiejskich ilość przychodni lekarskich jest bardziej ograniczona.
Ogólnie wydatki zdrowotne na jednego mieszkańca Portugalii leżą poniżej przeciętnej Unii Europejskiej, a państwo przeznacza na system opieki zdrowia stosunkowo niewielki procent dochodu narodowego brutto, chociaż ten wskaźnik również wzrósł w ostatnich latach.

Państwowa i prywatna opieka zdrowotna funkcjonują razem i wspierają się wzajemnie, nawet jeśli w niektórych okolicach ilość publicznych przychodni jest ograniczona.

Portugalia posiada publiczny system opieki zdrowotnej, który zapewnia bezpłatną albo tanią opiekę lekarską członkom portugalskiego ubezpieczenia społecznego (segurança social), jak również ich rodzinom oraz emerytom (także z innych krajów Unii Europejskiej). Istnieją subwencjonowane lekarstwa dla członków segurança social powyżej 65 roku życia i dopłaty od 40 do 100 % do mniej ważnych leków, jak również znaczące dopłaty do wielu świadczeń, takich jak np. okulary czy protezy zębowe.

Ośrodki zdrowia

W wielu okolicach Portugalii istnieją państwowe ośrodki zdrowia (centros de saúde) otwarte zwykle od godziny 8 do 20, które leczą mniejsze problemy zdrowotne. W nich o wiele łatwiej otrzymać natychmiastową pomoc doraźną, niż w publicznym szpitalu. W większych miastach są 24-godzinne pogotowia ratunkowe, a w regionach wypoczynkowych i w dużych miastach prywatne szpitale i kliniki.

Apteki w Portugalii

W regionach urlopowych i dużych miastach praktykują anglojęzyczni portugalscy lekarze, jak również lekarze z Anglii i innych krajów. Wielu z nich ogłasza się w lokalnej prasie. Przy mniejszych dolegliwościach można uzyskać bezpłatną poradę w aptekach (farmácias). Są też apteki pełniące dyżury (farmácia de serviço), które są otwarte poza normalnymi godzinami pracy.

Zdrowi Portugalczycy

Portugalczycy należą do najzdrowszych ludzi na świecie i są jednymi z najbardziej długowiecznych w Unii Europejskiej. Kraj ma jednak również jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności dzieci w Europie Zachodniej. Dzięki lepszej opiece zdrowotnej również tutaj zanotowano w ostatnich latach poprawę.

Ilość przypadków chorób serca oraz nowotworów jest w Portugalii jedną z najniższych na świecie, co prawdopodobnie wynika z diety zawierającej dużo czosnku, oliwy z oliwek oraz czerwonego wina.

Zainteresują Cię również

Toaleta turecka Toaleta turecka
Spotkamy je wszędzie: w domach, hotelach, na stacjach benzynowych czy centrach handlowych. O czym mowa? Oczywiście...
Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju
Dubaj to miasto niezwykłe, oczarowujące atmosferą luksusu, bajeczną architekturą, przepięknymi widokami i niezwykłą...
Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Klimat Hiszpanii Klimat Hiszpanii
Hiszpania jest krajem kojarzonym głownie ze słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami, jednak w niektórych jej...