Ten najbardziej wysunięty na zachód kraj europejski w starożytności uznawany był za „kraniec ziemi”. Dziś bez trudu dotrze tu każdy podróżnik szukający niezwykłej atmosfery, miłego towarzystwa, piękna historycznej architektury, wytchnienia na łonie natury i relaksu na zalanej słońcem plaży.
Portugalia | Prowincja Algarve - południowe wybrzeże Portugalii (Algarve by amaianos na licencji CC BY 2.0)
Portugalię często określa się mianem „ziemi łagodnych obyczajów”. Turyści, którzy odwiedzili ten zakątek świata z pewnością zgodzą się z powyższą opinią. Portugalia to kraina łagodności, nie mająca jednak nic wspólnego z nudą.
Być może wieloletnia izolacja od europejskiego świata wpłynęła na niepowtarzalny koloryt tego miejsca.
Nieliczni, ale jakże wspaniali sąsiedzi
Portugalia jest krajem położonym w dość nielicznym sąsiedztwie. Na lądzie graniczy ona z Hiszpanią, zaś cały jej zachodni kraniec oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Kołyszące się na jego wodach portugalskie wyspy – Madera i Azory – są dziś niezwykle atrakcyjnymi kierunkami turystycznymi.
Tak bliska i dominująca obecność wód morskich nie pozostała bez wpływu na dzieje tego zakątka świata.
Historia Portugalii jest nierozerwalnie związana z morską żeglugą, za sprawą której to niewielkie państewko zyskało z czasem na znaczeniu.
Portugalia | Kościół w Aveiro pięknie zdobiony przy wykorzystaniu azulejo (Igreja de Válega, em Ovar by fabian.kron na licencji CC BY-ND 2.0)
Przyroda i klimat Portugalii
W krajobrazie Portugalii dominuje płaskowyż urozmaicony kilkoma malowniczymi łańcuchami górskimi, m. in. Serra de Estrela, Serra de Lousã i Serra de Guardunha.
Klimat kraju jest zróżnicowany, a tym samym bardzo atrakcyjny – szczególnie ze względów turystycznych. Stanowi on swoistą mieszankę słynącego ze spiekoty klimatu podzwrotnikowego typu śródziemnomorskiego z orzeźwiającymi nadmorskimi bryzami. Także miesiące zimowe mają w Portugalii dość łagodny przebieg. Przyjrzyjmy się chociażby zimie na wybrzeżu Algarve – średnia temperatura wody wynosi tu wówczas tyle, co latem w Bałtyku, czyli mniej więcej 17ºC.
W Portugalii, zapewne za sprawą łagodnego klimatu, występuje niezwykle bogata szata roślinna. Nie bez przyczyny kraj ten zwany jest „ogrodem botanicznym Europy”.
Portugalia jest pełna zieleni, połacie jej równin porastają także pastelowe wrzosy i wonne lawendy. Dotarły tu także, częściowo na skutek działalności kolonizacyjnej kraju, liczne gatunki egzotycznych roślin z Australii, Brazylii i Dalekiego Wschodu.
Do wartych odwiedzenia obiektów przyrodniczych należą na pewno: ogród botaniczny przy Rua da Alegria i Park Edwarda VII w Lizbonie, a także Park Pena w Sintrze i rezerwat przyrody w Aveiro. Wyspa Berlenga to jeden wielki, wspaniały ogród, zaś na Maderze zachwycą nas kwitnące orchidee, bananowce i kaktusy, tworzące iście bajkową scenerię.
Portugalia | Wśród ulic Porto (Porto - Portugal by Carlos de Paz na licencji CC BY-SA 2.0)
Portugalskie miasta
Do największych i najpiękniejszych miast Portugalii, oczywiście poza stołeczną Lizboną, należą: Coimbra, Porto, Braga, Funchal, Setúbal i Amadora.
Najkrótszym a zarazem najbardziej trafnym opisem portugalskich miast jest miejscowe przysłowie: „w Bradze ludzie się modlą, w Porto pracują, w Coimbrze studiują, a w Lizbonie żyją”.
To zdanie wielu podróżnikom wystarcza za najlepszy przewodnik. Wszystko się zgadza: w Bradze zwiedzimy najpiękniejsze budowle sakralne w całej Portugalii, w Porto – słynącym z wyśmienitego wina – znajdziemy rozległe winnice, których utrzymanie wiąże się z koniecznością ciężkiej pracy, w Coimbrze – słynnym mieście uniwersyteckim – zachwycimy się architekturą uczelnianych budynków o bogatej historii, zaś w samej stolicy – najbardziej nowoczesnym mieście Portugalii – na pewno nie zaznamy nudy pośród szerokiej gamy imprez, festiwali i dyskotek do białego rana.
Na niezwykły klimat Portugalii składa się kilka czynników. Przede wszystkim życie płynie tu zupełnie innym tempem, co z pewnością zachwyci wszystkich zabieganych turystów szukających wytchnienia. Niezapomniany koloryt tutejszych miast tworzą przyjaźnie nastawieni mieszkańcy, malownicza architektura i dobiegające zewsząd melancholijne dźwięki fado.
Portugalia | Nie ma to jak filiżanka gorącej kawy (Prazeres da terra by Feliciano Guimarães na licencji CC BY 2.0)
Ważne: nigdy nie opuszczaj Portugalii, jeśli nie zdążyłeś:
- wypić obowiązkowej filiżanki kawy – cafezinho
- skosztować lampki wyśmienitego wina – porto
- wziąć udziału – niekoniecznie aktywnego – w spektakularnej walce byków – tourada
- dotknąć i sfotografować charakterystycznych portugalskich elementów zdobniczych – azulejos
- spędzić romantycznego wieczoru przy dźwiękach, powstałej w ubogich dzielnicach portowych, urzekającej i przenikającej do głębi, portugalskiej muzyki fado.
Portugalia | Malownicze wybrzeże Porto (Porto by Francisco Anzola na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również





