Ten najbardziej wysunięty na zachód kraj europejski w starożytności uznawany był za „kraniec ziemi”. Dziś bez trudu dotrze tu każdy podróżnik szukający niezwykłej atmosfery, miłego towarzystwa, piękna historycznej architektury, wytchnienia na łonie natury i relaksu na zalanej słońcem plaży.

Portugalia | Prowincja Algarve - południowe wybrzeże Portugalii

Portugalia | Prowincja Algarve - południowe wybrzeże Portugalii (Algarve by amaianos na licencji CC BY 2.0)

Portugalię często określa się mianem „ziemi łagodnych obyczajów”. Turyści, którzy odwiedzili ten zakątek świata z pewnością zgodzą się z powyższą opinią. Portugalia to kraina łagodności, nie mająca jednak nic wspólnego z nudą.

Być może wieloletnia izolacja od europejskiego świata wpłynęła na niepowtarzalny koloryt tego miejsca.

Nieliczni, ale jakże wspaniali sąsiedzi

Portugalia jest krajem położonym w dość nielicznym sąsiedztwie. Na lądzie graniczy ona z Hiszpanią, zaś cały jej zachodni kraniec oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Kołyszące się na jego wodach portugalskie wyspy – Madera i Azory – są dziś niezwykle atrakcyjnymi kierunkami turystycznymi.

Tak bliska i dominująca obecność wód morskich nie pozostała bez wpływu na dzieje tego zakątka świata.

Historia Portugalii jest nierozerwalnie związana z morską żeglugą, za sprawą której to niewielkie państewko zyskało z czasem na znaczeniu.

Portugalia | Kościół w Aveiro pięknie zdobiony przy wykorzystaniu azulejo

Portugalia | Kościół w Aveiro pięknie zdobiony przy wykorzystaniu azulejo (Igreja de Válega, em Ovar by fabian.kron na licencji CC BY-ND 2.0)

Przyroda i klimat Portugalii

W krajobrazie Portugalii dominuje płaskowyż urozmaicony kilkoma malowniczymi łańcuchami górskimi, m. in. Serra de Estrela, Serra de Lousã i Serra de Guardunha.

Klimat kraju jest zróżnicowany, a tym samym bardzo atrakcyjny – szczególnie ze względów turystycznych. Stanowi on swoistą mieszankę słynącego ze spiekoty klimatu podzwrotnikowego typu śródziemnomorskiego z orzeźwiającymi nadmorskimi bryzami. Także miesiące zimowe mają w Portugalii dość łagodny przebieg. Przyjrzyjmy się chociażby zimie na wybrzeżu Algarve – średnia temperatura wody wynosi tu wówczas tyle, co latem w Bałtyku, czyli mniej więcej 17ºC.

W Portugalii, zapewne za sprawą łagodnego klimatu, występuje niezwykle bogata szata roślinna. Nie bez przyczyny kraj ten zwany jest „ogrodem botanicznym Europy”.

Portugalia jest pełna zieleni, połacie jej równin porastają także pastelowe wrzosy i wonne lawendy. Dotarły tu także, częściowo na skutek działalności kolonizacyjnej kraju, liczne gatunki egzotycznych roślin z Australii, Brazylii i Dalekiego Wschodu.

Do wartych odwiedzenia obiektów przyrodniczych należą na pewno: ogród botaniczny przy Rua da Alegria i Park Edwarda VII w Lizbonie, a także Park Pena w Sintrze i rezerwat przyrody w Aveiro. Wyspa Berlenga to jeden wielki, wspaniały ogród, zaś na Maderze zachwycą nas kwitnące orchidee, bananowce i kaktusy, tworzące iście bajkową scenerię.

Portugalia | Wśród ulic Porto

Portugalia | Wśród ulic Porto (Porto - Portugal by Carlos de Paz na licencji CC BY-SA 2.0)

Portugalskie miasta

Do największych i najpiękniejszych miast Portugalii, oczywiście poza stołeczną Lizboną, należą: Coimbra, Porto, Braga, Funchal, Setúbal i Amadora.

Najkrótszym a zarazem najbardziej trafnym opisem portugalskich miast jest miejscowe przysłowie: „w Bradze ludzie się modlą, w Porto pracują, w Coimbrze studiują, a w Lizbonie żyją”.

To zdanie wielu podróżnikom wystarcza za najlepszy przewodnik. Wszystko się zgadza: w Bradze zwiedzimy najpiękniejsze budowle sakralne w całej Portugalii, w Porto – słynącym z wyśmienitego wina – znajdziemy rozległe winnice, których utrzymanie wiąże się z koniecznością ciężkiej pracy, w Coimbrze – słynnym mieście uniwersyteckim – zachwycimy się architekturą uczelnianych budynków o bogatej historii, zaś w samej stolicy – najbardziej nowoczesnym mieście Portugalii – na pewno nie zaznamy nudy pośród szerokiej gamy imprez, festiwali i dyskotek do białego rana.

Na niezwykły klimat Portugalii składa się kilka czynników. Przede wszystkim życie płynie tu zupełnie innym tempem, co z pewnością zachwyci wszystkich zabieganych turystów szukających wytchnienia. Niezapomniany koloryt tutejszych miast tworzą przyjaźnie nastawieni mieszkańcy, malownicza architektura i dobiegające zewsząd melancholijne dźwięki fado.

Portugalia | Nie ma to jak filiżanka gorącej kawy

Portugalia | Nie ma to jak filiżanka gorącej kawy (Prazeres da terra by Feliciano Guimarães na licencji CC BY 2.0)

Ważne: nigdy nie opuszczaj Portugalii, jeśli nie zdążyłeś:

    • wypić obowiązkowej filiżanki kawy – cafezinho
    • skosztować lampki wyśmienitego wina – porto
    • wziąć udziału – niekoniecznie aktywnego – w spektakularnej walce byków – tourada
    • dotknąć i sfotografować charakterystycznych portugalskich elementów zdobniczych – azulejos
    • spędzić romantycznego wieczoru przy dźwiękach, powstałej w ubogich dzielnicach portowych, urzekającej i przenikającej do głębi, portugalskiej muzyki fado.

Portugalia | Malownicze wybrzeże Porto

Portugalia | Malownicze wybrzeże Porto (Porto by Francisco Anzola na licencji CC BY 2.0)

 

Zainteresują Cię również

Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Parzący portugalski żeglarz Parzący portugalski żeglarz
Każdy wie, że na kartach portugalskiej historii zapisali się wielcy żeglarze, którzy zmienili świat. Ferdynand...
Praga – geograficzne abc Praga – geograficzne abc
Stolica Republiki Czeskiej leży dokładnie w centrum kraju. Rozciąga się na obszarze niemal pół tysiąca kilometrów...
Kiedy jechać do Austrii? Kiedy jechać do Austrii?
Termin wyjazdu zależy niewątpliwie od klimatu i pogody w danym kraju, a w przypadku Austrii proste...
Cypr - warunki naturalne Cypr - warunki naturalne
Przed 200 milionami lat rozłamał się superkontynent Pangea, a wypływająca magma utworzyła między dwiema płytami:...
Kiedy jechać do Wilna? Kiedy jechać do Wilna?
Stolica Litwy, a zarazem jej największe miasto, leży na południowym wschodzie kraju. Ze względu na bardzo dużą...