Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się aż 15 pozycji pochodzących z Portugalii. Są to zarówno miasta i zabytki architektury jak również regiony, krajobrazy i zabytki przyrodnicze.

Oto lista obiektów i miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Portugalii.

Portugalia | Uliczny artysta, Stare Miasto w Guimarães

Portugalia | Uliczny artysta, Stare Miasto w Guimarães (Street Painter by Pedro Ribeiro Simões na licencji CC BY 2.0)

Krajobrazy

Alto Douro

To region winiarski w północno-wschodniej Portugalii, zajmujący 24,6 tys. hektarów i obejmujący górzyste tereny doliny Duero i jej dopływów. Tradycyjnie uprawiana jest tu winorośl do produkcji wina porto. Od 2001 r. region Alto Douro widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Archeologiczny Doliny Coa (Parque Arqueológico do Vale do Côa)

Park obejmuje kompleks rytów naskalnych, pochodzących z okresu paleolitu i neolitu, odkrytych w 1992 roku w okolicach miasta Vila Nova de Foz Côa. Na zboczach doliny widnieją wyryte w skale sylwetki koni, kóz i wymarłych już turów. W 1998 roku kompleks ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Lasy wawrzynowe (Laurissilva)

 

Lasy rosnące na portugalskiej wyspie Madera i Azorach.

Krajobrazy winnic na wyspie Pico

Pico to portugalska wyspa, należąca do archipelagu Azory. Wśród zabytków architektury na uwagę zasługują XVIII-wieczne kościoły w São Roque do Pico, muzeum wielorybnictwa w Lajes do Pico, a także rezydencje właścicieli winnic w Areia Larga. Od 2004 roku krajobraz winnic wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Portugalia | Alto Douro – region winiarski w północno-wschodniej Portugalii

Portugalia | Alto Douro – region winiarski w północno-wschodniej Portugalii (ervamoira by Aires Almeida na licencji CC BY 2.0)

Zabytki architektury

Torre de Belém

To XVI wieczna, militarna budowla, stojąca w Lizbonie niedaleko Klasztoru Hieronimitów. Budowla stanowi przykład tzw. stylu manuelińskiego, który jest charakterystyczny dla architektury portugalskiej. Torre de Belém składa się z dwóch części – z bastionu oraz z pięciocioczęsciowej wieży. Od 1983 roku widnieje na liście UNESCO.

Klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej (Convento de Santa Maria da Vitória)

Zwany także Klasztorem w Batalha. Budowę zespołu klasztornego rozpoczęto w XIV wieku i jest on jednym z najświetniejszych przykładów architektury i sztuki gotyku. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1983 roku.

Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos)

Pochodzący z XVI wieku klasztor stoi w Lizbonie. Budowla stanowi przykład stylu manuelińskiego w architekturze, powstałego w wyniku połączenia charakterystycznych cech gotyku i renesansu. Na terenie klasztoru znajdują się groby władców m.in. króla Manuela I i jego żony Marii Aragońskiej oraz króla Jana III i jego żony Katarzyny Habsburg. Oprócz grobów królewskich są tu również nagrobki żeglarza Vasco da Gamy (1468-1523) i pisarza Luisa de Camões (1527-1570). W roku 1983 budowla została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Portugalia | Klasztor Zakonu Chrystusa, Tomar

Portugalia | Klasztor Zakonu Chrystusa, Tomar (Convento de Cristo, Tomar by ines s. na licencji CC BY 2.0)

Klasztor Zakonu Chrystusa (Convento de Cristo)

Jest to kompleks klasztorny, leżący na obrzeżach miasta Tomar. Założony w XII wieku klasztor ulegał stopniowym rozbudowom aż do wieku XVI. Łączy w sobie elementy stylu manuelińskiego oraz renesansowego. Wpisany na listę światowego dziedzictwa w 1983 toku.

Uniwersytet w Combrze (Universidade de Coimbra)

Najstarszy portugalski uniwersytet, założony już w XIII wieku. Od 2013 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Portugalia | Las wawrzynowy na Maderze

Portugalia | Las wawrzynowy na Maderze (Laurel Forest by Tom Chapman na licencji CC BY 2.0)

Miasta

Angra do Herosom

 
 

To historyczne miasto portowe i stolica wyspy Terceira w Regionie Autonomicznym Azorów. W 1983 roku miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Imponujące wrażenie robi Forteca Świętego Jana Chrzciciela (Fortaleza de São João Baptista), wybudowana w XVI wieku z polecenia króla Filipa II.

Elvas

Elvas to portugalskie miasto, leżące w regionie Alentej. W 2012 r. jego historyczną część wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Stare Miasto w Évorze

Évora to Portugalskie miasto położone w regionie Alentej. Historyczne część miasta wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1986 roku. W mieście znajdują się zabytkowe budowle z czasów rzymskich, z okresów panowania Maurów a także przykłady architektury romańskiej i gotyckiej.

Portugalia | Pałac Pena, Sintra

Portugalia | Pałac Pena, Sintra (Palácio Nacional da Pena by Willtron na licencji CC BY-SA 2.0)

Stare Miasto w Guimarães

Guimarães to miasto, leżące w dystrykcie Braga. Jego historyczne część wpisana została w 2001 roku na listę światowego dziedzictwa. Do głównych zabytków tej części miasta należą średniowieczne kościoły i klasztory – m.in. Kościół Matki Boskiej Oliwnej (Igreja de Nossa Senhora da Oliviera) oraz Klasztor św. Klary (Convento de Santa Clara). Na obrzeżach Starego Miasta wznosi się zamek z X wieku.

Stare Miasto w Porto

Od 1996 roku na liście UNESCO znajduje się obszar obejmujący średniowieczną dzielnicę w obrębie XIV-wiecznego muru. Do najważniejszych zabytków należą nabrzeże Cais da Ribeira i Ponte Dom Luís I z XIX wieku (dwupoziomowy most nad Douro)

Sintra

Sintra leży niedaleko Lizbony. Do jej najważniejszych zabytków należą Zamek Maurów - Castelo dos Mouros, Pałac Pena – Palácio da Pena, Pałac Narodowy Sintra – Palácio Nacional de Sintra oraz Klasztor Kapucynów – Convento dos Capuchos. Miasto nazywane jest „perłą portugalskiej listy UNESCO” i widnieje na niej od 1995 roku.

Portugalia | Torre de Belém, Lizbona

Portugalia | Torre de Belém, Lizbona (Torre de Belém by Lorena a.k.a. Loretahur na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Amfiteatr w Al-Dżamm Amfiteatr w Al-Dżamm
Sercem Al-Dżamm jest amfiteatr. Zaraz po Koloseum w Rzymie, jest to trzeci pod względem wielkości obiekt tego typu...
Sakkara - starożytna metropolia w Egipcie Sakkara - starożytna metropolia w Egipcie
Sakkara to starożytna nekropolia należąca do wieloletniej stolicy Egiptu – Memfis. Jest jednym z najbogatszych w...
Meczet Selimiye w Edirne Meczet Selimiye w Edirne
Meczet Selima II, czyli Selimiye w Edirne uważany jest za ukoronowanie kariery architekta Sinana i jego...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Pamukkale - wapienne tarasy Pamukkale - wapienne tarasy
Pamukkale, czyli starożytne Hierapolis, to unikalne miejsce, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest...
Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie
Koptowie stanowią jedną z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Są też najliczniejszą grupą...