Już w samej nazwie kraju kryje się rdzeń „porto”, będący jednocześnie nazwą najwspanialszego i najbardziej popularnego z portugalskich win.
Portugalia | Portugalska winnica (Cortes de Cima by Andre Ribeirinho na licencji CC BY-ND 2.0)
Wino pierwszej klasy
Ten doskonały trunek powstaje w wielkich składach zwanych: armazém, ulokowanych wzdłuż rzeki Douro, ok. 100 km na wschód od miasta noszącego tę samą nazwę – Porto, a szczegóły jego receptury do dziś pozostają ściśle strzeżoną tajemnicą.
Kolory porto zmieniają się „od mocnego, wpadającego w fiolet rubinu, po bladożółty topaz”.
Wyróżnia się cztery gatunki porto, przy czym każda z jego odmian dostępna jest w wersji wytrawnej (sêcos), półwytrawnej (adamados), półsłodkiej (adocidados) i słodkiej (doces).
Do najbardziej znanych gatunków porto należą: porto brunatne (Tawny Port) i rubinowe (Ruby Port). Istnieje także ekskluzywna linia tych win zwana Novidade. Przyjrzyjmy się bliżej jednemu z etapów produkcji tego trunku:
„Kosze winogron opróżnia się do wyciętych w granicie prostokątnych kadzi (...) Podwinąwszy nogawki spodni mężczyźni wchodzą do kadzi, stają w krąg, chwytają się za ramiona i rozpoczynają powolny, niezgrabny taniec, w rytm monotonnych treści” (Janina Pałęcka, Oskar Sobański, Porto, sardynka i fado. Kuchnia portugalska, Warszawa 1990).
Portugalia | Porto - im starsze tym lepsze (Bottles of tawny Port wine in Lisbon by the Italian voice na licencji CC BY 2.0)
Świat portugalskich win nie kończy się oczywiście na porto. W środkowej Portugalii powstaje np. Dão zaś na północ od Lizbony – Torres-Vedras i Cartaxo.
Miano najlepszego czerwonego wina zyskało pachnące fiołkami Colares, pochodzące z parafii o tej samej nazwie. Największą renomą pośród win białych cieszy się z kolei Bucelas.
Jeżeli ktoś jest miłośnikiem niekonwencjonalnych rozwiązań, koniecznie powinien spróbować „zielonych” (zieleń odnosi się do ich niedojrzałości, nie zaś do koloru) win produkowanych w prowincji Minho.
Portugalia | Smakosz wina z Sintry (The smell of the portuguese wine by Pedro Ribeiro Simões na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również