Jeśli masz cztery i pół godziny wolnego czasu i ochotę przenieść się do romantycznej, XIX-wiecznej stolicy Portugalii, zasiądź wygodnie w fotelu i obejrzyj „Tajemnice Lizbony” (Mistérios de Lisboa) w reżyserii Raoula Ruiza.

Obraz powstał w oparciu o powieść jednego z najsłynniejszych portugalskich pisarzy – Camilo Castelo Branco.

Portugalia | Wszyscy kinomaniacy i ci, którzy kochają Portugalię, z pewnością zainteresują się Tajemnicami Lizbony w reż. Raoula Ruiza

Portugalia | Wszyscy kinomaniacy i ci, którzy kochają Portugalię, z pewnością zainteresują się Tajemnicami Lizbony w reż. Raoula Ruiza (Lisbon by Michaela Loheit na licencji CC BY-ND 2.0)

„Tajemnice Lizbony” to epicka saga, obrazująca trzy dekady historii i losów intrygujących bohaterów, wywodzących się m. in. z portugalskiej arystokracji, ale są wśród nich także kapłani, Cyganie a nawet piraci...

Wizualnie film jest oszałamiający. Kostiumy, zdjęcia, scenografia (Carlos Saboga) tworzą niezwykłą atmosferę. Fabuła, budowana kompozycją szkatułkową, nieustannie trzyma w napięciu i uniemożliwia oderwanie wzroku choćby na moment od ekranu. Wielość wątków, zagadki, zbiegi okoliczności i nieustanne zwroty akcji, czynią „Tajemnice Lizbony” filmem wyjątkowym.

Film nominowany był do wielu nagród. Zwyciężył m. in. na Międzynarodowych Festiwalach w Sao Paulo i San Sebastian. Przyznano mu także nagrodę krytyków, a w 2010 roku twórcy „Tajemnic Lizbony” otrzymali za swój film prestiżową nagrodę Prix Louis-Delluc, przyznawaną każdego roku we Francji. Portugalski obraz pokonał m.in. „Autora Widmo” Romana Polańskiego. Obraz zgarnął także kilka Portugalskich Złotych Globów w 2011 roku.

Cypr | Ponad 4-godzinne Tajemnice Lizbony ogląda się jednym tchem…

Cypr | Ponad 4-godzinne Tajemnice Lizbony ogląda się jednym tchem… (TV watching by bnilsen na licencji CC BY-SA 2.0)

Chociaż „Tajemnice Lizbony” wyreżyserował Chilijczyk (nieżyjący już dziś Raoul Ruiz), to w filmie grają aktorzy portugalscy i w całości został on nakręcony w języku portugalskim.

Twórca powieści o tym samym tytule, będącej inspiracją filmu, Camilo Castelo Branco, jest jednym z „najpłodniejszych” portugalskich pisarzy XIX wieku. Jego liczne powieści, eseje i nowele w oryginalny sposób łączą w sobie dramaturgię i sentymentalnego ducha romantyzmu. Dodatkowo Branco znany był z osobliwego czarnego humoru i sarkazmu, który wplatał w historie ze swoich książek.

Zainteresują Cię również

Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Kubański taniec Kubański taniec
Każdy, kto widział drugą część głośnego „Dirty Dancing – Havana Nights” – nie mógł nie zapamiętać, że Amerykanie to...
Egipt – język i podstawowe zwroty Egipt – język i podstawowe zwroty
Językiem używanym w Egipcie jest język arabski. W użyciu jest przede wszystkim dialekt egipski (masri),...
Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek
O Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim powiedziano już wiele, nie będziemy więc powielać kwiecistych opisów na...
Ludność Portugalii Ludność Portugalii
Portugalczycy określają swój kraj mianem "brandos costumes", co oznacza ziemię „łagodnych obyczajów”. Jest to...