32 kilometry na północny zachód od Lizbony położona jest Sintra – miejscowość wypoczynkowa ulokowana w rejonie antycznych „Gór Księżycowych”.

Portugalia - Sintra | Palácio Nacional da Pena

Portugalia - Sintra | Palácio Nacional da Pena (Castelo da Pena@Sintra (Portugal) by José Carlos Cortizo Pérez na licencji CC BY 2.0)

W drodze do Sintry

Na trasie z Lizbony do Sintry warto zahaczyć o pełen przepychu barokowy pałac Piotra II, ulokowany w miejscowości Queluz. Jeżeli trafimy na ów królewski dwór w sierpniu lub we wrześniu, koniecznie musimy pozostać tu do wieczora, gdyż wówczas mamy szansę wziąć udział w tzw. „Nocach w Quelez”. Są to wspaniałe inscenizacje przedstawiające uroki życia XVIII-wiecznych mieszkańców dworu. Odpoczywając w cieniu królewskich ogrodów z pewnością poczujemy się jak dawni dworzanie.

Sintra – atrakcje

Sama Sintra przywita nas swą reprezentacyjną budowlą – pałacem królewskim (Palácio Nacional de Sintra) powstałym w XIV w. Sale pałacu zdobią wspaniałe plafony o motywach zoomorficznych lub zawierające herby najznakomitszych rodów Portugalii.

Warto odwiedzić także historyczne centrum miasta – Sintra Vila wraz z jego muzeami: Museu Regional i Museu Ferreira de Castro. Młodych duchem turystów z pewnością zainteresuje tutejsze muzeum zabawek (Museu de Brinquedo), w którym przypomną sobie uroki dziecinnej beztroski. Koneserzy sztuki nie mogą z kolei ominąć Casa Museu Anjos Teixeira z imponującą kolekcją rzeźb i Museu de Arte Moderna, gdzie skonfrontować można klasyczne ideały piękna z tym, co oferuje nam sztuka współczesna.

Miłośnicy górskiej wspinaczki nie pozbawionej trudów przedzierania się przez gęstwinę lasu i pokonywania nieprzystępności stromych skał, z pewnością dotrą do niezwykłej, iście bajkowej budowli – Palácio Nacional da Pena.

Portugalia - Sintra | Widok miasta z lotu ptaka

Portugalia - Sintra | Widok miasta z lotu ptaka (Sintra (Portugal) by José Carlos Cortizo Pérez na licencji CC BY 2.0)

Oczywiście istnieją inne, mniej romantyczne sposoby dotarcia do owego tajemniczego, ulokowanego w górach zamku, takie jak dojazd samochodem czy autobusem. Ukryta na szczycie budowla jest dziełem synkretycznym, łączącym w sobie wiele stylów architektonicznych. W pierwszej chwili z pewnością uderzy nas bogactwo jej barw, gdzie dominuje ciepła żółć, czerwień i złoto iście bliskowschodnich kopuł, połączone z ażurowymi zdobieniami, wieżyczkami i kolumnami.

Zamek zdaje się być obrazkiem zapożyczonym z Baśni tysiąca i jednej nocy. Bajkowy krajobraz uzupełniają otaczające go bujne ogrody, w których, obok wielu innych gatunków ptaków, żyją przepiękne i tajemnicze czarne łabędzie.

Wśród górskich szczytów kryją się także ruiny innej monumentalnej budowli – Castelo dos Mouros z XI wieku.

To jednak nie koniec typowo dworskich, klimatycznych zabudowań zgromadzonych wokół miasteczka. Przy dokładnym zwiedzaniu Sintry czeka nas jeszcze wizyta w Palacio de Seteais, gdzie możemy wypić pyszną kawę pod kryształowym żyrandolem. Nie możemy również ominąć XIX-wiecznych rezydencji i przyległych doń ogrodów: Quinta da Regaleira i Quinta de Monserrate.

Idealnym dopełnieniem wizyty może być odprężający nocleg w ekskluzywnej, XVI-wiecznej Quinta de Sao Thiago.

Zainteresują Cię również

Braga Braga
Braga, czyli antyczna Bracara Augusta, od wieków stanowiła ważne komunikacyjne, kulturalne, religijne i turystyczne...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Dubaj w 3 dni Dubaj w 3 dni
Masz trzy dni na zobaczenie Dubaju i zastanawiasz się, co koniecznie powinno znaleźć się w planie Twojej wycieczki...