Oczywistym jest że podróżowanie to nie tylko zwiedzanie zabytków i poznawanie nowych miejsc, ale również odkrywanie nowych smaków!

Czasem lokalny przysmak może nam tak zasmakować że postanowimy go zabrać ze sobą do domu. Oto lista „smacznych pamiątek”, czyli tradycyjnych portugalskich produktów, które warto kupić, by po powrocie przywołały smak wakacji w słonecznej Portugalii!

Portugalia | Wino Porto to doskonała pamiątka lub prezent z podróży dla każdego konesera win

Portugalia | Wino Porto to doskonała pamiątka lub prezent z podróży dla każdego konesera win (Port Wine Cask by Andy Gregorowicz na licencji CC BY-SA 2.0)

Portugalskie wino

Portugalia słynie z produkcji win. Najsłynniejszym portugalskim winem jest oczywiście Porto, które występuje w kilku gatunkach (Ruby, Tawny, Colheita, LBV, Vintage) i w odmianie wytrawnej, półwytrawnej, półsłodkiej i słodkiej. Inne doskonałe portugalskie wina to m.in. Madera, Colares, Dao czy tzw. zielone wina z prowincji Minho (Vinho verde). Najlepszym sposobem na zakup wina jest oczywiście degustacja różnych gatunków i marek w winnicach.

Sery z Portugalii

Portugalia to raj dla miłośników serów. Dostaniemy tu zarówno sery z mleka krowiego, owczego jak i koziego, sery miękkie, półtwarde i twarde, o pikantnym lub łagodnym smaku. Najpopularniejszym portugalskim serem jest Queijo Serra da Estrela, czyli miękki ser wytwarzany z mleka owczego. Inne równie smaczne to Queijo de Azeitao, Queijo de Nisa, Queijo de Evora, Serpa i Cabreiro.

Portugalia | Wybór serów w Portugalii jest ogromny

Portugalia | Wybór serów w Portugalii jest ogromny (Queijo de Nisa by Filipe Fortes na licencji CC BY-SA 2.0)

Sardynki i inne ryby w puszkach

Ryby w puszkach można kupić w Portugalii niemal na każdym kroku, ale także w specjalnych sklepach oferujących wszelkiego rodzaju rybne konserwy. Najpopularniejsze, bo będące symbolem Portugalii są rzecz jasna sardynki, ale w ofercie znajdziemy również wiele innych gatunków ryb i owoców morza. Jednym słowem do wyboru do koloru, idealne jako pamiątka jak i prezent dla rodziny czy znajomych!

Ciastka Pastel de Nata

Ciasteczka te to najsłynniejszy przysmak w Portugalii, zwany także Pasteis de Belem. Na tradycyjne ciastko składa się pyszne chrupiące ciasto i ciepły, rozpływający się w ustach budyniowy krem. Najlepiej smakują świeże i ciepłe, dlatego warto po powrocie do domu przed podaniem podgrzać je w piekarniku.

Portugalia | Kolorowe puszki z sardynkami mogą być fajnym prezentem dla bliskich i przyjaciół!

Portugalia | Kolorowe puszki z sardynkami mogą być fajnym prezentem dla bliskich i przyjaciół! (Sardins Boxes by François Philipp na licencji CC BY 2.0)

Oliwki i oliwa z oliwek z Portugalii

Jak każdy kraj śródziemnomorski także Portugalia może poszczycić się wyśmienitymi oliwkami i oliwą z oliwek. Jeśli nie mamy pomysłu na pamiątki lub prezent z podróży oliwa będzie idealnym wyborem!

Portugalskie kasztany i wyroby z kasztanów

Kasztany jadalne królują na portugalskich straganach jesienią. Wtedy też na na ulicach wielu miast można kupić gorące, pieczone kasztany doprawione solą morską. W pozostałych miesiącach w sklepach i na bazarach dostać można wszelkiego rodzaju przetwory i wyroby z kasztanów, np. dżemy, mąkę lub paczkowane, już ugotowane kasztany.

Portugalia | Jadalne kasztany najlepiej smakują z pieca!

Portugalia | Jadalne kasztany najlepiej smakują z pieca! (Roasted Chestnuts - Castanhas Assadas by Ricardo Bernardo na licencji CC BY-ND 2.0)

Zainteresują Cię również

Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji
Nieodłącznym elementem wakacji są zakupy, zarówno te małe, codzienne jak i większe, kiedy postanawiamy przywieźć ze...
Waluta Francji (Euro) Waluta Francji (Euro)
 W 2002r. Francja, jako jedno z państw należących do Unii Europejskiej, zastąpiła dotychczasową walutę, franka...
Zakupy i ceny w Dubaju Zakupy i ceny w Dubaju
Dubaj uważany jest często za raj dla miłośników zakupów. Taką opinię tworzy mnogość placówek handlowych (od bazarów...
Waluta Niemiec (Euro) Waluta Niemiec (Euro)
Wielu z nas pamięta jeszcze niemiecką markę – walutę obowiązującą w Niemczech do końca 2001 r. Marki były symbolem...
Waluta Holandii Waluta Holandii
Jednostką monetarną w Holandii, tak jak w większości krajów Unii Europejskiej, jest euro. Do 2002 roku walutą...
Naturalne tunezyjskie kosmetyki Naturalne tunezyjskie kosmetyki
Tunezja słynie z przepysznych, świeżych i soczystych owoców, aromatach przypraw, ale też i naturalnych kosmetyków....