Ciepła i słoneczna Portugalia urzeka odwiedzających ją turystów pięknymi plażami, wspaniałymi krajobrazami, cudowną roślinnością i bogata kulturą. Z czym jeszcze kojarzy się Portugalia? Oto nasze propozycje.

symbole portugalii1

Portugalia | Kolorowe koguciki z Barcelos (Galo de Barcelos by Ricardo Bernardo na licencji CC BY-ND 2.0)

Koguciki z Barcelos

Figurki przedstawiające kolorowe koguciki to sztandarowa pamiątka z Portugalii. Kupić je można dosłownie wszędzie w formie wspomnianych już figurek, ale także breloczków czy magnesów na lodówkę. Wizerunki kogucików zdobią m.in. t-shirty, obrusy, plakietki, obrazki i torby.

Kogucik jest symbolem miasta Barcelos, z którego pochodzi słynna tradycyjna ceramika, a swoją popularność zawdzięcza średniowiecznej legendzie, związanej z miastem.

Wino

Tym co wyróżnia portugalskie wina jest ich bogata oferta oraz wysoka jakość. Kraj ten słynie głównie z produkcji dwóch win – Porto oraz Madery, ale Portugalia poszczycić się może również produkcją wielu innych odmian tego wyśmienitego trunku. Samo porto występuje w wielu odmianach, różniących się od siebie barwą, słodkością, czasem leżakowania oraz rocznikiem. Inne doskonałe wina to chociażby vinho verde z okolic Minho, Dão, Torres-Vedras czy Cartaxo.

Sardynki

Portugalczycy kochają jeść sardynki pod każdą postacią. Jest to niewątpliwie kulinarny symbol tego kraju. Spędzając urlop w Portugalii koniecznie w restauracji spróbować trzeba grilowanych sardynek lub innej potrawy na bazie tej morskiej ryby. A jeśli chcemy delektować się ich smakiem po powrocie z wycieczki, wystarczy udać się do sklepu i zaopatrzyć w puszki oryginalnych portugalskich sardynek w wielu rozmaitych wersjach smakowych.

Portugalia | Graffiti przedstawiające pieśnierzy fado na jednym z domów w Lizbonie

Portugalia | Graffiti przedstawiające pieśnierzy fado na jednym z domów w Lizbonie (Lisbon, Portugal, fado serenade under the window by Jeanne Menjoulet na licencji CC BY-ND 2.0)

Cristiano Ronaldo

Piłkarz Realu Madryt to bez wątpienia jeden z najsłynniejszych Portugalczyków. Urodził się i dorastał w stolicy Madery – Funchal, gdzie obecnie znajduje się muzeum poświęcone piłkarzowi i jego karierze. Muzeum CR7 to prawdziwa gratka dla fanów piłkarza. Zobaczyć tu można m.in. koszulki klubowe, piłki z autografem, zdobyte trofea, a także jego figurę z wosku.

Fado

Ten charakterystyczny, melancholijny rodzaj pieśni, śpiewanej przy akompaniamencie dwóch gitar, zrodził się w Portugalii na przełomie XVIII i XIX wieku. Tematem fado jest miłość, tęsknota i smutek. Od 2011 roku fado widnieje na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Portugalia | Kolorowe azulejos zdobią ściany budynków w całej Portugalii

Portugalia | Kolorowe azulejos zdobią ściany budynków w całej Portugalii (Azulejos by Sébastien Bertrand na licencji CC BY 2.0)

Azulejos

Kto choć raz był w Portugalii ten z pewnością zauważył niezwykle piękne płytki zdobiące ściany budynków m.in. użyteczności publicznej, kościołów, kamienic czy też fontanny. Są to właśnie azulejos, czyli szkliwione płytki ceramiczne o bogatej dekoracji geometrycznej, roślinnej oraz figuralnej. Tradycja zdobienia ścian azulejos wywodzi się z Blikiego Wschodu, a na teren Portugalii dotarła wraz z Maurami w XI wieku.

W stolicy Portugalii można zobaczyć ogromną kolekcję kolorowych płytek i dowiedzieć się więcej na temat azulejos – ich historii i metodzie produkcji, odwiedzając Muzeum Azulejos.

Fatima

To niewielkie miasto, leżące w centrum kraju, obecnie stanowi główny ośrodek kultu maryjnego a także cel religijnych pielgrzymek, przybywających tu z całego świata. A wszystko to za sprawą objawień jakie miały tu miejsce w 1917 roku, kiedy to trójce dzieci z Fatimy objawiła się Matka Boska. W miejscu, w którym się to dokonało stoi obecnie Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej.

symbole portugalii2

Portugalia | Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej (Sanctuary of Our Lady of Fátima by Pedro Antunes na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji
Nieodłącznym elementem wakacji są zakupy, zarówno te małe, codzienne jak i większe, kiedy postanawiamy przywieźć ze...
Waluta Francji (Euro) Waluta Francji (Euro)
 W 2002r. Francja, jako jedno z państw należących do Unii Europejskiej, zastąpiła dotychczasową walutę, franka...
Pamiątki z Danii Pamiątki z Danii
Linie lotnicze często oferują tanie przeloty do Danii. Warto jednak wiedzieć, że… jest to jeden z najdroższych...
Pamiątki z Meksyku Pamiątki z Meksyku
Będąc w Meksyku nie zapomnijmy zaopatrzyć się w pamiątki! Bazary, sklepy i uliczne stoiska wprost pękają w szwach...
Zakupy i ceny w Dubaju Zakupy i ceny w Dubaju
Dubaj uważany jest często za raj dla miłośników zakupów. Taką opinię tworzy mnogość placówek handlowych (od bazarów...
Pamiątki z Finlandii Pamiątki z Finlandii
Nawet z krótkiego wyjazdu warto przywieźć pamiątki, które będą przypominały nam o spędzonych tam wspaniałych...