Madera to wyspa urzekająca pięknem przyrody i niesamowitych krajobrazów. To również miejsce gdzie nie ma czasu na nudę. Oto lista 7 atrakcji, jakie czekają na spragnionych wrażeń turystów na tej wiecznie zielonej wyspie.

Portugalia |

Portugalia | Naturalne baseny w Porto Moniz, to największa atrakcja tego miasteczka (Porto Moniz by Leo-setä na licencji CC BY 2.0)

Naturalne baseny lawowe w Porto Moniz

Porto Moniz to niewielkie miasto leżące w północno-zachodniej części Madery. Swą popularność Porto Moniz zawdzięcza szczególnie urokliwej atrakcji turystycznej jaką są naturalne baseny, uformowane przez lawę wśród czarnych bazaltowych skał i wypełnione wodami oceanu.

Część basenów zachowała swój naturalny wygląd, część z nich jednak została przebudowana i dostosowana do potrzeb tłumnie napływających tu turystów, tak aby bardziej przypominały baseny rekreacyjne. Dzięki temu powstał tu m.in. basen i strefa zabaw dla dzieci.

Prócz basenów na terenie kompleksu znajdują się różnego rodzaju udogodnienia takie jak przebieralnie, łazienki, szafki, bary, leżaki czy parasole.

Jest to idealne miejsce aby rozkoszować się przyjemnie ciepłą i krystalicznie czystą wodą oraz cudownymi widokami.

Opłata za wejście na teren kompleksu wynosi 1,5 €.

Pokonaj lęk wysokości na Cabo Girão

Wycieczka na południowe wybrzeże wyspy to okazja by zobaczyć najwyższy europejski klif Cabo Girão, który z pewnością zrobi wrażenie na niejednym turyście. Mierzący 589 metrów wysokości klif uważany jest za drugi najwyższy klif na świecie.

Już samo dotarcie tu by móc podziwiać przepiękną panoramę – widać stąd m.in. stolicę wyspy – Funchal, to wspaniałe przeżycie, jednak od 2012 roku funkcjonuje tu specjalny szklany taras widokowy, dzięki czemu ma się wrażenie wiszenia nad przepaścią a dodatkowo można podziwiać wzburzone fale oceanu.

Zejdź pod ziemię w São Vicente

W tej niewielkiej miejscowości, położonej na północnym wybrzeżu Madery znajduje się Centrum Wulkanologiczne oraz niezwykłe jaskinie wulkaniczne.
Wizyta tu to niezwykła okazja aby dowiedzieć się więcej na temat wulkanicznego pochodzenia jaskiń oraz procesu narodzin samej Madery, a także możliwość zejścia pod ziemię by podziwiać wydrążone przez lawę kanały i tunele.

Wycieczka szlakiem o długości 700 metrów trwa około 30 minut i prowadzi do krystalicznych jezior. Po drodze podziwiać można przeróżne formacje m.in. stalaktyty lawowe.

Dodatkową atrakcją tego miejsca jest utworzony wokół Centrum przepiękny ogród prezentujący roślinność endemiczną Madery.

Wybierz się na spacer po levadach

Levady (Levadas) to typowy dla Madery system irygacyjnych kanałów, oplatający całą wyspę i transportujących wodę z północy na południe. Wzdłuż levad biegną piesze ścieżki, które obecnie wykorzystywane są jako niezwykle atrakcyjne szlaki turystyczne, przemierzając które podziwiać można przepiękną i bogatą szatę roślinną i faunę Madery oraz jej cudowne krajobrazy.

Obecnie lewady ciągną się na długości 3000 km, a trasy wyznaczone do pieszych wędrówek mają zróżnicowaną długość i stopień trudności, dzięki czemu każdy turysta może wybrać najbardziej odpowiadający mu szlak.

Szczególnie wartym uwagi jest szlak biegnący przez lasy wawrzynowe. Maderskie lasy wawrzynowe uważane są za największe na świecie i widnieją na liście światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

Na spacer po levadach można wybrać się indywidualnie bądź skorzystać z oferty wycieczek z przewodnikiem. Warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do spaceru, czyli wygodnym obuwiu, najlepiej trekkingowym oraz odpowiedniej odzieży, w tym kurtki przeciwdeszczowej.

Portugalia | Cabo Girão odwiedza codziennie około 1800 osób

Portugalia | Cabo Girão odwiedza codziennie około 1800 osób (Cabo Girao by David Stanley na licencji CC BY 2.0)

Zapoluj na delfiny z aparatem fotograficznym

Madera to jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji delfinów i waleni. Można tu zaobserwować około 29 różnych gatunków tych morskich ssaków, w tym 3 gatunków delfinów, a także wiele gatunków morskich ptaków i żółwi (m.in. Caretta caretta).

Rejs statkiem wokół wybrzeża Madery to wspaniała wycieczka i niezapomniane wrażenia dla całej rodziny. Koniecznie należy pamiętać by zabrać ze sobą aparat fotograficzny i kamerę!

Dzięki obecności przewodnika poznamy różne ciekawostki i fakty na temat obserwowanych gatunków zwierząt.

Popłyń w rejs statkiem Krzysztofa Kolumba

Marzy wam się podróż w czasie? A może chcielibyście poczuć się jak słynny odkrywca Ameryki Krzysztof Kolumb? Jeśli tak, to ta atrakcja jest wprost wymarzona dla was. Rejs statkiem będącym repliką XV-wiecznego okrętu Krzysztofa Kolumba – Nau Santa Maria to z pewnością ekscytująca przygoda i niezapomniane wrażenia.

W czasie rejsu wzdłuż południowego wybrzeża turyści mają okazję podziwiać wspaniałe krajobrazy i widok na wyspę od strony oceanu, a także poznać wiele faktów historycznych i ciekawostek na temat statku i wyspy. Ponadto w trakcie rejsu można obserwować delfiny i żółwie morskie.

Wybierz się na safari jeepem

Jeśli od pieszych wycieczek wolicie jazdę samochodem i to w dodatku terenowym, to ta atrakcja jest idealna dla was.

Safari jeepem to wymarzony sposób na zwiedzanie wyspy i podziwianie przyrody i cudownych krajobrazów Madery, a jednocześnie ekscytująca przygoda jaką jest off-road.

W zależności od wybranej trasy, wycieczki mogą trwać pół lub cały dzień i obejmują opiekę przewodnika, ubezpieczenie, transport z i do hotelu, ciekawy program zwiedzania.

Portugalia |

Portugalia | Słynne levadas oplatają całą wyspę (Levada do Norte, Madeira by Richard Gray na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

10 miejsc, które warto zobaczyć na Cyprze 10 miejsc, które warto zobaczyć na Cyprze
Cypr to niewielkie państwo wyspiarskie położone na Morzu Śródziemnym. Niech nas jednak nie zwiedzie jego wielkość....
10 miejsc, które warto zobaczyć w Dubrowniku 10 miejsc, które warto zobaczyć w Dubrowniku
Dubrownik uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji. Zobaczymy tu wiele wspaniałych zabytków i...
20 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Chorwacji 20 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Chorwacji
Polacy pokochali Chorwację: za piękną pogodę, ciepłe morze, przepyszną kuchnię i gościnność. Poniżej przedstawiamy...
Top 10 miejsc, które warto odwiedzić w Zagrzebiu Top 10 miejsc, które warto odwiedzić w Zagrzebiu
Zagrzeb, stolica i największe miasto Chorwacji kryje wiele ciekawych zakątków. Które z nich warto zobaczyć?...
Najciekawsze atrakcje na Bali Najciekawsze atrakcje na Bali
Bali przyciąga turystów swa niesamowitą kulturą i pięknym, egzotycznym krajobrazem. Malowniczo położone świątynie,...
Chorwacja – strzał w 10! Chorwacja – strzał w 10!
Czy kogokolwiek trzeba przekonywać o zaletach urlopu w Chorwacji? Chyba każdy z nas potrafiłby wymienić więcej niż...