Portugalska corrida de touros składa się z czterech odsłon. Najbardziej emocjonującą z nich jest Forcados. Forcado, czyli członek zespołu, odgrywa tzw. "zatrzymanie wzroku", finałową scenę typowej w Portugalii walki byków.

Grupy odgrywające ten spektakl charakteryzuje to, że w przeciwieństwie do Matadorów oraz Cavalieros nie są profesjonalistami - walczą z bykiem z zamiłowania i chęci kontynuowania wieloletniej tradycji.

Portugalia | W spektaklu bieże udział zwykle ośmiu forcados

Portugalia | W spektaklu bierze udział zwykle ośmiu forcados (Agarralo, Agarralo!! by Pablo Covarrubias na licencji CC BY-SA 2.0)

Całe przedstawienie trwa zwykle dwie godziny. Tourada odbywa się w różnych miejscach, np. na zamkowych dziedzińcach. Sztuka zaczyna się od przybycia jeźdźca na koniu, który popisowo walczy z bykami. Następnie na scenę wkraczają forcados. Zwykle jest ich ośmiu i walczą z bykiem używając tylko siły własnych mięśni. Pierwszy wychodzi zwierzęciu naprzeciw, próbuje przykuć uwagę byka, krzyczy i powoli zbliża się w jego stronę. Kiedy byk rusza, on szykuje się do skoku na jego rogi a kiedy już to zrobi, pozostali forcados także rzucają się na zwierzę. Celem jest powalenie byka na ziemię. Scena powtarzana jest kilkakrotnie, z różnym efektem… Czasami wszyscy muszą uciekać, czasami zmęczony byk kładzie się a forcados tryumfują, oglądają swoje siniaki i pozują do wspólnego zdjęcia.

Ci młodzi mężczyźni wielokrotnie ryzykują swoje zdrowie dla tego spektaklu. Muszą mieć do siebie pełne zaufanie. Każdy z nich wierzy, że gdy stanie twarzą w twarz z rozjuszonym bykiem, współtowarzysze zrobią wszystko, aby nic się mu się nie stało. Podczas trwania Tourady wśród forcados zawiązują się prawdziwe przyjaźnie. Podróżując po Portugalii, warto obejrzeć takie widowisko. Ci młodzi ludzie prezentują wyjątkową, południowoeuropejską energiczność i temperament.

W dawnych czasach scenę corridy de touros z podestem, na którym zasiadała królewska rodzina lub członkowie wyższych stanów łączyły schody. Forcados byli najmowani do pilnowania, by byk na te schody nie wchodził.

Portugalia | Warto zobaczyć ten emocjonujący spektakl na żywo

Portugalia | Warto zobaczyć ten emocjonujący spektakl na żywo (Touro! by IG8 na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Ludowy taniec ukraiński Ludowy taniec ukraiński
Ludowy taniec ukraiński rozwijał się na przestrzeni całej historii ukraińskiego narodu, wzbogacając się o nowe...
Wielkanoc na Ukrainie Wielkanoc na Ukrainie
Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt kościelnych na Ukrainie. Najpiękniejsze wielkanocne tradycje tego...
Świętowanie po rosyjsku Świętowanie po rosyjsku
Rosja, pomimo rozległości swojego terytorium, obchodzi święta jednakowo. Oczywiście zdarzają się obchody...
Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy? Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy?
Zwyczaje na Cyprze zwykle nie odbiegają od tych panujących w całej Europie. Jest jednak kilka aspektów, na które...