Archipelag Azorski, nazywany po prostu Azorami, to dziewięć wysp wulkanicznych należących do Portugalii. Błękit Oceanu Atlantyckiego i naturalne piękno wysp przyciągają wielu turystów z całego świata.
Portugalia | Krajobraz Azor (Dreamland by Feliciano Guimarães na licencji CC BY 2.0)
Nazwa „Azory”
Nazwa Azory prawdopodobnie pochodzi od portugalskiego słowa Açor, co oznacza "jastrzębia" (widnieje na fladze regionu). Inni twierdzą, że nazwa pochodzi od słowa azures, czyli „niebieskie”. Patrząc na wody oblewające wyspy, wydaje się to bardzo prawdopodobne.
Historia archipelagu azorskiego
Wyspy te znane były już w starożytności. Ponownie zostały odkryte w 1427 roku przez Portugalczyków. Za pierwszą osadę uważa się Angra do Heroismo na wyspie Terceira (miasto w 1983 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO). W 1872 roku na São Miguel założono czynną do dzisiaj plantację herbaty. Do 1984 roku dozwolone było wielorybnictwo, dziś możemy odwiedzać związane z tym muzea na wyspie Pico.
Geografia i klimat Archipelagu Azorskiego
Archipelag Azorski powstał wskutek serii wstrząsów tektonicznych.
Całkowita powierzchnia Archipelagu Azorskiego wynosi 2346 km². Dziewięć wysp zamieszkuje blisko 250 tys. osób. Na wyspach znajduje się wiele wulkanów, największym z nich jest Pico (2351 m n.p.m.). Azory przyciągają cudownymi krajobrazami i przyjemnym klimatem. Średnia temperatura w miesiącach letnich oscyluje w granicach 23 °C, zimą natomiast – 17-18 °C. Występują tu częste opady deszczu, które wynoszą od 700 mm do 1600 mm.
Wyspy archipelagu
Azory składają się z dziewięciu wysp wulkanicznych. Największą z nich jest São Miguel (746,8 km²). Następne to: Pico (447,7km²), Terceira (402,2km²), São Jorge (245,8 km²), Faial (173,1 km²), Flores (141,7 km²), Santa Maria (97,2 km²), Graciosa (61,2 km²) i Corvo (17,1 km²).
Portugalia | Azory składają się z dziewięciu wysp wulkanicznych (2010-07-18 by Guillaume Baviere na licencji CC BY 2.0)
Co warto zobaczyć?
Azory to niesamowite miejsce. Zachwycą nas wspaniałe krajobrazy, plaże, zabytki i wyśmienita kuchnia, która w znacznej mierze składa się z owoców morza.
Każda z wysp jest inna, każda kryje coś niesamowitego, co na długo pozostanie w naszej pamięci.
Jedną z głównych atrakcji jest wulkan na wyspie Pico. Wejście na niego zajmuje kilka godzin. Może być to męczące, ale widoki jakie zobaczymy, na pewno wynagrodzą nam włożony trud. Na wyspie znajdują się też warte uwagi muzea.
Sao Miguel słynie z pięknej starówki w Ponta Delgada pochodzącej z XV wieku. Tu również zachwyci nas wulkaniczny krajobraz i bujna roślinność.
Na wyspie Flores zobaczymy powulkaniczne jeziora, groty dos Exaréus i wspaniały wodospad Ribeira Grande.
Osoby ceniące ciszę i spokój na łonie natury, mogą wybrać się na najmniejszą z azorskich wysp – Corvo.
Portugalia | Wyspy azorskie znane były już w starożytności (Church on Azores by Michael Caven na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również





