Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek pochodzących z Portugalii osób znanych, uwielbianych, takich, które ukształtowały historię i kształtują współczesny świat.

Historia Portugalii obfituje w wielu wybitnych naukowców, znanych pisarzy i świetnych artystów, uznanych nie tylko w granicach kraju...

Portugalia | Nelly Furtado ma portugalskie korzenie
Portugalia | Nelly Furtado ma portugalskie korzenie (by karenblue )

Nelly Furtado

Nelly Furtado, wielokrotnie nagradzana Grammy piosenkarka, ma portugalskie pochodzenie. Wokalistka, autorka tekstów, producentka, aktorka, wreszcie jedna z najpiękniejszych kobiet na świecie, uważana jest za jedną z najlepszych piosenkarek współczesnej muzyki popularnej.

Jose Saramago

Jose Saramago to portugalski pisarz, dramaturg i dziennikarz, laureat Nagrody Nobla z 1998 roku. Komitet Noblowski uznał José Saramago za jednego z najwybitniejszych pisarzy na świecie. Jego twórczość to połączenie wątków historycznych własnego kraju z bogatą, surrealistyczną wyobraźnią pisarza.

Luis Figo i Cristiano Ronaldo

Figo jest najsłynniejszym portugalskim piłkarzem. Wielokrotnie był ogłaszany przez FIFA Piłkarzem Roku, został także zaliczony do najlepszej 100 piłkarzy świata. Dla wielu piłkarzy Figo jest niedoścignionym wzorem futbolu, a w ojczyźnie jest uważany za drugiego po Eusebio, najlepszego portugalskiego gracza wszechczasów.

Cristiano Ronaldo to słynny portugalski piłkarz, który gra jako skrzydłowy angielskiego klubu Premier League Manchester United i w reprezentacji Portugalii. Uważany jest za jednego z najsilniejszych graczy na świecie. W 2008 roku Ronaldo zdobył swój pierwszy tytuł Ligi Mistrzów UEFA i został uznany najlepszym zawodnikiem meczu. Ma na swoim koncie zaszczytne tytuły Piłkarza Świata oraz Piłkarza Roku FIFA.

Portugalia | Jeden z najmocniejszych piłkarzy świata – Portugalczyk Cristiano Ronaldo
Portugalia | Jeden z najmocniejszych piłkarzy świata – Portugalczyk Cristiano Ronaldo (by vectorportal )

Jose Manuel Barroso

Barroso od listopada 2004 roku pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Europejskiej. Według EurActive.com, José Manuel Barroso jest uważany za najbardziej wpływowego lidera europejskiego.

Paula Rego

Paula Rego zaczęła malować w wieku czterech lat i obecnie jest jedną z czołowych artystek mieszkających a Anglii. Rego używa swojej sztuki do odkrywania kruchości ludzkich emocji i złożoności doświadczeń życiowych. Jej twórczość cieszy się uznaniem na całym świecie i jest prezentowana w czołowych współczesnych kolekcjach sztuki.

Portugalia | Przewodniczący Komisji UE – Jose Manuel Barroso
Portugalia | Przewodniczący Komisji UE – Jose Manuel Barroso (by worldeconomicforum )

Baruch Spinoza

Spinoza, Żyd portugalskiego pochodzenia, dziś uważany jest za pierwszego i najważniejszego filozofa w nowoczesnej Europie. Był jednym z wielkich racjonalistów filozofii XVII wieku, uważanym za ojca współczesnej krytyki biblijnej.

Vasco Da Gama i Ferdynand Magellan

Vasco Da Gama – portugalski odkrywca, który wytyczył drogę z Portugalii na wschód, przez ocean jest jednym z najwybitniejszych nazwisk ery odkryć geograficznych. Dowódca pierwszego statku, pływającego bezpośrednio z Europy do Indii jest ważną postacią w historii międzynarodowego handlu.

Magellan był portugalskim żeglarzem morskim, któremu przypisuje się pierwszą podróż dookoła Ziemi. Magellan wierzył, że może dostać się na Wyspy Korzenne płynąc na zachód. Próbując znaleźć drogę stał się pierwszym człowiekiem, który poprowadził wyprawę przez Ocean Spokojny. Jego podróż stała się także dowodem na to, że Ziemia jest okrągła.

Portugalia | Sztuka Pauli Rego ukazuje kruchość ludzkich emocji i złożoność doświadczeń życiowych
Portugalia | Sztuka Pauli Rego ukazuje kruchość ludzkich emocji i złożoność doświadczeń życiowych (by boscdanjou )

Zainteresują Cię również

Tunezja Tunezja
Tunezja to przede wszystkim czar orientu, słoneczne wybrzeża Morza Śródziemnego, wspaniałe nadmorskie kurorty,...
Jacy są Chorwaci? Jacy są Chorwaci?
Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat...
Dubaj – ludność i skład etniczny Dubaj – ludność i skład etniczny
Dubaj to miejsce, gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią niewielki fragment mozaiki narodowościowej. Większość...
Język arabski w Tunezji Język arabski w Tunezji
W Tunezji oficjalnym językiem jest język arabski. Nie jest to jednak klasyczny arabski, od którego język używany w...
Ciekawostki o Hiszpanii Ciekawostki o Hiszpanii
Zawsze gdy planujemy zagraniczny wyjazd, staramy się dowiedzieć jak najwięcej o danym kraju. Przestawiamy listę...
Filmy z Chorwacją w tle Filmy z Chorwacją w tle
Chorwacja to piękny i malowniczy kraj, pełen fascynujących zabytków, urokliwych miejsc i urzekających krajobrazów....