Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek pochodzących z Portugalii osób znanych, uwielbianych, takich, które ukształtowały historię i kształtują współczesny świat.

Historia Portugalii obfituje w wielu wybitnych naukowców, znanych pisarzy i świetnych artystów, uznanych nie tylko w granicach kraju...

Portugalia | Nelly Furtado ma portugalskie korzenie

Portugalia | Nelly Furtado ma portugalskie korzenie (by Diariocritico de Venezuela na licencji CC BY 2.0)

Nelly Furtado

Nelly Furtado, wielokrotnie nagradzana Grammy piosenkarka, ma portugalskie pochodzenie. Wokalistka, autorka tekstów, producentka, aktorka, wreszcie jedna z najpiękniejszych kobiet na świecie, uważana jest za jedną z najlepszych piosenkarek współczesnej muzyki popularnej.

Jose Saramago

Jose Saramago to portugalski pisarz, dramaturg i dziennikarz, laureat Nagrody Nobla z 1998 roku. Komitet Noblowski uznał José Saramago za jednego z najwybitniejszych pisarzy na świecie. Jego twórczość to połączenie wątków historycznych własnego kraju z bogatą, surrealistyczną wyobraźnią pisarza.

Luis Figo i Cristiano Ronaldo

Figo jest najsłynniejszym portugalskim piłkarzem. Wielokrotnie był ogłaszany przez FIFA Piłkarzem Roku, został także zaliczony do najlepszej 100 piłkarzy świata. Dla wielu piłkarzy Figo jest niedoścignionym wzorem futbolu, a w ojczyźnie jest uważany za drugiego po Eusebio, najlepszego portugalskiego gracza wszechczasów.

Cristiano Ronaldo to słynny portugalski piłkarz, który gra jako skrzydłowy angielskiego klubu Premier League Manchester United i w reprezentacji Portugalii. Uważany jest za jednego z najsilniejszych graczy na świecie. W 2008 roku Ronaldo zdobył swój pierwszy tytuł Ligi Mistrzów UEFA i został uznany najlepszym zawodnikiem meczu. Ma na swoim koncie zaszczytne tytuły Piłkarza Świata oraz Piłkarza Roku FIFA.

Portugalia | Jeden z najmocniejszych piłkarzy świata – Portugalczyk Cristiano Ronaldo

Portugalia | Jeden z najmocniejszych piłkarzy świata – Portugalczyk Cristiano Ronaldo (Christiano Ronaldo by Ludovic Péron na licencji CC BY 2.0)

Jose Manuel Barroso

Barroso od listopada 2004 roku pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Europejskiej. Według EurActive.com, José Manuel Barroso jest uważany za najbardziej wpływowego lidera europejskiego.

Paula Rego

Paula Rego zaczęła malować w wieku czterech lat i obecnie jest jedną z czołowych artystek mieszkających a Anglii. Rego używa swojej sztuki do odkrywania kruchości ludzkich emocji i złożoności doświadczeń życiowych. Jej twórczość cieszy się uznaniem na całym świecie i jest prezentowana w czołowych współczesnych kolekcjach sztuki.

Portugalia | Przewodniczący Komisji UE – Jose Manuel Barroso

Portugalia | Przewodniczący Komisji UE – Jose Manuel Barroso (José Manuel Barroso, Vice Chairman, Goldman Sachs International by Richter Frank-Jurgen na licencji CC BY-SA 2.0)

Baruch Spinoza

Spinoza, Żyd portugalskiego pochodzenia, dziś uważany jest za pierwszego i najważniejszego filozofa w nowoczesnej Europie. Był jednym z wielkich racjonalistów filozofii XVII wieku, uważanym za ojca współczesnej krytyki biblijnej.

Vasco Da Gama i Ferdynand Magellan

Vasco Da Gama – portugalski odkrywca, który wytyczył drogę z Portugalii na wschód, przez ocean jest jednym z najwybitniejszych nazwisk ery odkryć geograficznych. Dowódca pierwszego statku, pływającego bezpośrednio z Europy do Indii jest ważną postacią w historii międzynarodowego handlu.

Magellan był portugalskim żeglarzem morskim, któremu przypisuje się pierwszą podróż dookoła Ziemi. Magellan wierzył, że może dostać się na Wyspy Korzenne płynąc na zachód. Próbując znaleźć drogę stał się pierwszym człowiekiem, który poprowadził wyprawę przez Ocean Spokojny. Jego podróż stała się także dowodem na to, że Ziemia jest okrągła.

Portugalia | Sztuka Pauli Rego ukazuje kruchość ludzkich emocji i złożoność doświadczeń życiowych

Portugalia | Sztuka Pauli Rego ukazuje kruchość ludzkich emocji i złożoność doświadczeń życiowych (Maria Moisés (2001) - Paula Rego (1935) by Pedro Ribeiro Simões na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Polacy w Tunezji Polacy w Tunezji
Od lat w Tunezji mieszka grupa Polaków, która obecnie, według szacunków ambasady, liczy ok. 700 osób. W 99% są to...
Ciekawostki z Tunezji Ciekawostki z Tunezji
Tunezja jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc na cel swoich wymarzonych wakacji. Warto jednak pamiętać, że...
Ukrainka najlepszą modelką Europy Ukrainka najlepszą modelką Europy
Na konkursie „Top Model of the World - 2011” w Niemczech tytuł najlepszej europejskiej modelki otrzymała 23-letnia...
Doktorat w wieku 85 lat! Doktorat w wieku 85 lat!
Nie ma limitu wieku na pogłębianie wiedzy czy zdobywanie tytułów naukowych. Udowodniła to pewna Tunezyjka, Pani...
Ludność Egiptu Ludność Egiptu
W 1960 roku Egipt liczył 16 mln mieszkańców, w 2006 r. została przekroczona granica 72 mln, a pięć lat później (wg...
Kozak System – kozacka energia na scenie Kozak System – kozacka energia na scenie
Tradycyjne kozackie motywy i brzmienia we współczesnych aranżacjach punk-rockowych, reggae i ska – poznajcie...