Portugalia jest jednym z najbardziej katolickich krajów Europy. Trudno się zatem dziwić, że Wielkanoc jest tu jednym z najważniejszych świąt w roku. Jest to czas odpoczynku i spotkań rodzinnych.
Portugalia | Nieodłącznym elementem wielkanocnego stołu są pisanki (IMG_9706 by Abigail Batchelder na licencji CC BY 2.0)
Lokalne zwyczaje
W wielu portugalskich miasteczkach istnieją wielkanocne zwyczaje, o których większość z nas z pewnością nie słyszała. Przykładowo, w miejscowości Constancia obchodzi się ceremonię religijną, podczas której błogosławione są łodzie.
W Niedzielę Wielkanocną w Sao Brás de Alportel mężczyźni noszą długie kije udekorowane kwiatami, tzw. kwietne pochodnie.
W wielu regionach Portugalii ozdabia się drzwi czerwonymi chustami.
Wielkopiątkową tradycją jest rozdawanie najuboższym przez zamożne rodziny zupy fasolowej ze słonym chlebem kukurydzianym.
Najważniejszymi dniami świąt Wielkanocnych są: Wielki Piątek, Wielka Sobota oraz Niedziela Wielkanocna. Są to również dni wolne od pracy. Poniedziałek Wielkanocny jest w Portugalii normalnym dniem roboczym.
Wielkanocne dania
Na każdym wielkanocnym stole w Portugalii znaleźć się muszą: chleb, wino, placek folar (tradycyjny chleb z jajkiem w środku), jagnięcina oraz królik.
Dawniej mieszkańcy mniejszych miast i wiosek kupowali w sklepach największe kawałki bacalhau, zapiekali je w piecach, następnie zjadali go z chlebem i zapijali winem. Towarzyszyło temu śpiew oraz taniec. Po uczcie zbierano ości ryby, umieszczano w drewnianej skrzynce i urządzano pewnego rodzaju pogrzeb, który symbolizował koniec Wielkiego Postu.
Portugalia | Portugalia jest jednym z najbardziej katolickich krajów Europy (Luftaufnahme von Cristo Rei Statue von hinten in Almada Lissabon by Marco Verch na licencji CC BY 2.0)
Nieodłącznym elementem Wielkanocy w Portugalii są także jaja zarówno kolorowo zdobione pisanki, jak i czekoladowe słodkości.
Popularnym zwyczajem jest również wręczanie sobie w Wielką Niedzielę niewielkich, symbolicznych podarunków, najczęściej czekoladowych zajączków czy migdałów.
W odróżnieniu od polskiej tradycji, w Portugalii jada się nie wielkanocne śniadanie, ale wczesny obiad.
Zainteresują Cię również