Przed zaplanowaniem podróży do Moskwy – największego miasta w Europie – dobrze jest zapoznać się nieco z warunkami klimatycznymi i pogodowymi w tym mieście.

Tym bardziej, że często wiedzę o Rosji i jej stolicy zastępują nie mające uzasadnienia stereotypy.

Moskwa | Cerkiew Chrystusa Zbawiciela

Moskwa | Cerkiew Chrystusa Zbawiciela (by jurvetson )

Klimat Moskwy

Klimat Moskwy jest umiarkowanie kontynentalny – różnice między temperaturami letnimi i zimowymi są dosyć znaczne, niemniej jednak zarówno trzaskające mrozy zimą, jak i palący żar latem zdarzają się w rosyjskiej stolicy nie tak często, jak się zwykło sądzić. Odchylenia od normy oczywiście bywają. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (średnia temperatura +18,2°C), a najchłodniejszym – styczeń (średnio -9,3°C). Zanotowano w historii przypadki, kiedy słupek rtęci obniżał się w Moskwie do -42,2°C (1940 r.), a latem wznosił do +36,8°C (1920 r.).

Moskiewska pogoda bywa dosyć kapryśna, i jeśli rankiem na niebie świeci słońce, to jeszcze nie znaczy, że za godzinę-dwie nie nadejdzie ulewa z poważną zmianą temperatury. Upał może przejść w rześkie ochłodzenie z dłuższymi opadami. Zimą zaś pokrywa śnieżna może nagle stopnieć w ciągu doby na skutek niespodziewanego ocieplenia, a opady śniegu zamienić się w deszcz. Ale jeśli Moskwa postanowi sprawić gościom i mieszkańcom przyjemność, to jej szczodrość nie zna granic. Wówczas na umytych ciepłym, majowym deszczem skwerach można bez końca cieszyć się zapachem bzów, albo w mroźnym, skrzącym się powietrzu zjeżdżać ze śnieżno-białych górek, albo w jasny, słoneczny dzień „babiego lata” obserwować złote liście moskiewskich klonów.

Moskwa | Klasyczne matrioszki
Moskwa | Klasyczne matrioszki (by neiljs )

Szczególny wpływ na klimat miasta wykazuje jego położenie geograficzne w centrum Równiny Wschodnio-Europejskiej. Pozwala to na swobodny przepływ fal ciepła lub chłodu, a brak dużych zbiorników wodnych sprzyja znacznym wahaniom temperatury. Na cyrkulację powietrza nad Moskwą wpływa też i Golfsztrom. Atlantyckie i śródziemnomorskie cyklony zapewniają stosunkowo wysoką temperaturę w porównaniu z innymi miastami, leżącymi na tej są mej szerokości geograficznej, ale bardziej na wschód od Moskwy (Kazań, Omsk, Nowosybirsk i in.).

Burzliwe dni

Burze z silnymi ulewami zdarzają się tutaj ok. 30 razy w roku w okresie od kwietnia do października, ale najbardziej burzowym czasem jest lipiec i początek sierpnia. Czasem burze zdarzają nawet zimą – w grudniu i lutym.

Osobliwością Moskwy, jako miasta północy, jest bardzo długi dzień latem i bardzo krótki zimą. W czerwcu słońce jasno świeci do 22.00, a w grudniu ciemno robi się już o 17.00. Do tego można dodać zachmurzenie – największą ilość chmur obserwuje się w Moskwie od października do stycznia. Niekiedy niskie zachmurzenie wygląda jak mgła, kiedy na przykład zasłania górne części wysokich budynków.

Moskwa | Widok na jedną z sióstr Stalina - Kotielniczieskaja
Moskwa | Widok na jedną z sióstr Stalina - Kotielniczieskaja (by eldar )

Wyspa ciepła

Powstająca nad dowolnym, dużym miastem „wyspa ciepła” w Moskwie odczuwalna jest całkiem wyraźnie. W rezultacie tego zjawiska temperatura w mieście jest od 1,5 do 2 stopni wyższa niż w jego otoczeniu, co niejako „przesuwa” Moskwę o 150-200 km na południe. W chłodnej porze roku, zwłaszcza nocami przy bezchmurnym niebie, różnica temperatur między centrum Moskwy i przedmieściami może osiągnąć 10°C i więcej.

Liczne zabytki Moskwy, jej muzea, galerie sztuki i teatry zachęcają do przyjazdu o każdej porze roku. Natomiast za najbardziej sprzyjający okres na wizytę w stolicy Rosji uważane są miesiące od czerwca do sierpnia. Długie, letnie dni i średnia temperatura rzędu 17-19°C sprzyjają zwiedzaniu miasta.

Zainteresują Cię również

Wenezuela Wenezuela
Mężczyznom Wenezuela kojarzy się przede wszystkim z najpiękniejszymi na świecie kobietami, wyśmienitym rumem i...
Położenie i warunki naturalne Chorwacji Położenie i warunki naturalne Chorwacji
Chorwacja jest krajem troistej natury: ze względu na swe w większości nadmorskie położenie oraz bliskie sąsiedztwo...
W poszukiwaniu cienia, czyli aktywny wypoczynek na Cyprze W poszukiwaniu cienia, czyli aktywny wypoczynek na Cyprze
Słońce i wysoka temperatura mogą dać się we znaki nawet najbardziej zagorzałemu zwolennikowi wypoczynku na plaży....
Pekin Pekin
Pekin - tętniące życiem ogromne miasto. Nowoczesne drapacze chmur i ekskluzywne sklepy tworzą kontrast z małymi,...
Jak wybrać idealną wycieczkę do Tunezji? Jak wybrać idealną wycieczkę do Tunezji?
Sezon wakacyjny za nami, ale biura podróży już kuszą wycieczkami na przyszły rok. Ofert jest wiele, jak wybrać tę...
Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...