Przed zaplanowaniem podróży do Moskwy – największego miasta w Europie – dobrze jest zapoznać się nieco z warunkami klimatycznymi i pogodowymi w tym mieście.

Tym bardziej, że często wiedzę o Rosji i jej stolicy zastępują nie mające uzasadnienia stereotypy.

Moskwa | Cerkiew Chrystusa Zbawiciela

Moskwa | Cerkiew Chrystusa Zbawiciela (Moscow Cathedral by Steve Jurvetson na licencji CC BY 2.0)

Klimat Moskwy

Klimat Moskwy jest umiarkowanie kontynentalny – różnice między temperaturami letnimi i zimowymi są dosyć znaczne, niemniej jednak zarówno trzaskające mrozy zimą, jak i palący żar latem zdarzają się w rosyjskiej stolicy nie tak często, jak się zwykło sądzić. Odchylenia od normy oczywiście bywają. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (średnia temperatura +18,2°C), a najchłodniejszym – styczeń (średnio -9,3°C). Zanotowano w historii przypadki, kiedy słupek rtęci obniżał się w Moskwie do -42,2°C (1940 r.), a latem wznosił do +36,8°C (1920 r.).

Moskiewska pogoda bywa dosyć kapryśna, i jeśli rankiem na niebie świeci słońce, to jeszcze nie znaczy, że za godzinę-dwie nie nadejdzie ulewa z poważną zmianą temperatury. Upał może przejść w rześkie ochłodzenie z dłuższymi opadami. Zimą zaś pokrywa śnieżna może nagle stopnieć w ciągu doby na skutek niespodziewanego ocieplenia, a opady śniegu zamienić się w deszcz. Ale jeśli Moskwa postanowi sprawić gościom i mieszkańcom przyjemność, to jej szczodrość nie zna granic. Wówczas na umytych ciepłym, majowym deszczem skwerach można bez końca cieszyć się zapachem bzów, albo w mroźnym, skrzącym się powietrzu zjeżdżać ze śnieżno-białych górek, albo w jasny, słoneczny dzień „babiego lata” obserwować złote liście moskiewskich klonów.

Moskwa | Klasyczne matrioszki

Moskwa | Klasyczne matrioszki (Matryoshka dolls, Moscow by neiljs na licencji CC BY 2.0)

Szczególny wpływ na klimat miasta wykazuje jego położenie geograficzne w centrum Równiny Wschodnio-Europejskiej. Pozwala to na swobodny przepływ fal ciepła lub chłodu, a brak dużych zbiorników wodnych sprzyja znacznym wahaniom temperatury. Na cyrkulację powietrza nad Moskwą wpływa też i Golfsztrom. Atlantyckie i śródziemnomorskie cyklony zapewniają stosunkowo wysoką temperaturę w porównaniu z innymi miastami, leżącymi na tej są mej szerokości geograficznej, ale bardziej na wschód od Moskwy (Kazań, Omsk, Nowosybirsk i in.).

Burzliwe dni

Burze z silnymi ulewami zdarzają się tutaj ok. 30 razy w roku w okresie od kwietnia do października, ale najbardziej burzowym czasem jest lipiec i początek sierpnia. Czasem burze zdarzają nawet zimą – w grudniu i lutym.

Osobliwością Moskwy, jako miasta północy, jest bardzo długi dzień latem i bardzo krótki zimą. W czerwcu słońce jasno świeci do 22.00, a w grudniu ciemno robi się już o 17.00. Do tego można dodać zachmurzenie – największą ilość chmur obserwuje się w Moskwie od października do stycznia. Niekiedy niskie zachmurzenie wygląda jak mgła, kiedy na przykład zasłania górne części wysokich budynków.

Moskwa | Widok na jedną z sióstr Stalina - Kotielniczieskaja

Moskwa | Widok na jedną z sióstr Stalina - Kotielniczieskaja (Moscow postcard by Eldar Vagapov na licencji CC BY 2.0)

Wyspa ciepła

Powstająca nad dowolnym, dużym miastem „wyspa ciepła” w Moskwie odczuwalna jest całkiem wyraźnie. W rezultacie tego zjawiska temperatura w mieście jest od 1,5 do 2 stopni wyższa niż w jego otoczeniu, co niejako „przesuwa” Moskwę o 150-200 km na południe. W chłodnej porze roku, zwłaszcza nocami przy bezchmurnym niebie, różnica temperatur między centrum Moskwy i przedmieściami może osiągnąć 10°C i więcej.

Liczne zabytki Moskwy, jej muzea, galerie sztuki i teatry zachęcają do przyjazdu o każdej porze roku. Natomiast za najbardziej sprzyjający okres na wizytę w stolicy Rosji uważane są miesiące od czerwca do sierpnia. Długie, letnie dni i średnia temperatura rzędu 17-19°C sprzyjają zwiedzaniu miasta.

Zainteresują Cię również

Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...
Kiedy jechać do Austrii? Kiedy jechać do Austrii?
Termin wyjazdu zależy niewątpliwie od klimatu i pogody w danym kraju, a w przypadku Austrii proste...
Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Kiedy jechać do Norwegii? Kiedy jechać do Norwegii?
Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje...
Wenezuela - kraj różnorodności Wenezuela - kraj różnorodności
Mężczyznom Wenezuela kojarzy się przede wszystkim z najpiękniejszymi na świecie kobietami, wyśmienitym rumem i...
Pekin Pekin
Pekin - tętniące życiem ogromne miasto. Nowoczesne drapacze chmur i ekskluzywne sklepy tworzą kontrast z małymi,...