Ogrom i potęga, niesamowite pamiątki historii, tradycja na każdym kroku mieszająca się ze współczesnością, bogactwo barw, majestatyczność budowli sakralnych i toporność architektury socrealistycznej, nieustanny gwar i surowy klimat – z czym jeszcze kojarzy się wam Moskwa?

Moskwa | Cerkiew Wasyla Błogosławionego

Moskwa | Cerkiew Wasyla Błogosławionego (by stagod )

Moskwa – serce Rosji

Moskwa, stolica Rosji onieśmiela swym ogromem – w końcu jest największym miastem nie tylko Rosji, ale i całej Europy! Liczba mieszkańców całej aglomeracji, sięgająca piętnastu milionów osób, mówi sama za siebie.

To właśnie tu, w zachodniej części kraju nad rzeką Moskwa, koncentruje się życie polityczne, gospodarcze, religijne i kulturalne Rosji. Jest to także jeden z głównych kierunków turystycznych kraju.

Moskwa – stolica

Na przestrzeni dziejów, Moskwa pełniła zaszczytną rolę stolicy kraju kilkakrotnie, począwszy od czasów Księstwa Moskiewskiego (1213-1328), poprzez Wielkie Księstwo Moskiewskie (1328-1547), Carstwo Rosyjskie (1547–1712), Rosję Radziecką (1917-1922) i Związek Radziecki (1922-1991), po współczesną Rosję.

Tylko jeden władca – Piotr I – postanowił zerwać ten odwieczny porządek i przeniósł stolicę kraju do Petersburga w latach 1712–1918.

Moskwa | Plac Czerwony
Moskwa | Plac Czerwony (by emilija )

Kreml i Plac Czerwony

To chyba dwa najbardziej znane miejsca w rosyjskiej stolicy, cieszące się mniej lub bardziej chlubną historią.

Kreml to zespół obronny datowany na czasy średniowiecza, dziś – miejsce o nieocenionej wartości historycznej.

Kreml stanowi serce, zbudowanego na planie koncentrycznym, miasta. Ten potężny gród warowny – symbol rosyjskiej potęgi – mieści w swoich murach carskie pałace, cerkwie, główny plac i budynki administracyjne. Od 1955 roku Kreml udostępniony jest do zwiedzania. Warto się tu wybrać, by poczuć ducha dawnej siedziby carów.

Któż z nas nie słyszał także o Placu Czerwonym – dawnym miejscu koronacji carów, a dziś centrum wszelkich państwowych uroczystości? Właśnie tu mieści się granitowe Mauzoleum Lenina i bajecznie kolorowa Cerkiew Wasyla Błogosławionego.

Moskwa | Cerkiew Chrystusa Zbawiciela
Moskwa | Cerkiew Chrystusa Zbawiciela (by Ischenko )

Arbat

To moskiewska dzielnica o legendarnej wręcz sławie, rozciągająca się na zachód od Kremla, o której wzmianki możemy usłyszeć w piosenkach czy wyczytać w wierszach.

W przeszłości zamieszkiwała tu rosyjska arystokracja, później – znani artyści i intelektualiści. Dziś znajduje się tu m. in. pomnik Bułata Okudżawy i Muzeum Puszkina oraz moc klimatycznych kawiarenek i malowniczy deptak.

Moskwa | Mury Kremla
Moskwa | Mury Kremla (by ushakov )

Moskiewskie metro

Niektórych dziwić może fakt, że tak prozaiczny element miejskiej infrastruktury, jakim jest metro, może być wymieniany na liście największych atrakcji. A jednak: moskiewskie metro powstałe w 1935 roku uważane jest za arcydzieło architektury.

Mówi się, że metro w Moskwie „chodzi jak w zegarku” lub działa niczym sprawny organizm. System, na który składa się 12 linii i 185 stacji pozwala nam dotrzeć do każdego zakątka potężnej rosyjskiej stolicy w krótkim czasie. Codziennie z tego środka transportu korzysta około 8 milionów podróżnych.

Ale moskiewskie metro to coś więcej, niż dobrze zorganizowany mechanizm, to także miejsce o wyjątkowej wartości historycznej i artystycznej. Tutejsze stacje zdobią brązowe rzeźby, marmurowe medaliony, wspaniałe żyrandole czy sielankowe mozaiki – właściwie każda z nich uchodzić może za osobne dzieło sztuki.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać do Pekinu? Kiedy jechać do Pekinu?
Leżący na około 40 stopniu szerokości północnej Pekin, posiada klimat umiarkowany kontynentalny, który podległa...
Stolica Kuby - Hawana Stolica Kuby - Hawana
Choć Hawanie daleko do nowoczesnych metropolii, kubańska stolica tętni życiem i posiada niezaprzeczalny urok. Kto...
Zagrzeb – stolica Chorwacji Zagrzeb – stolica Chorwacji
Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak...
Kiedy jechać do Budapesztu? Kiedy jechać do Budapesztu?
Węgierska stolica, ze względu na centralne położenie w Europie i brak dostępu do morza, posiada umiarkowany klimat...
Kiedy jechać do Watykanu? Kiedy jechać do Watykanu?
Watykan leży w całości jako enklawa w stolicy Włoch, Rzymie, na Watykańskim Wzgórzu, o przeciętnym wzniesieniu nad...
Transport w Moskwie Transport w Moskwie
W Moskwie do dyspozycji mamy wiele środków komunikacji miejskiej, dzięki którym dostaniemy się niemal w każdy...

 

Przeczytaj również

Petersburg

Petersburg – jedno z najpiękniejszych miast Rosji, położone jest w północno-zachodniej części kraju nad Zatoką Fińską.

Cypryjskie loukoumi

Loukoumi to cypryjski przysmak, pochodzący od wywodzących się z kuchni tureckiej słodyczy, tzw. Turkish Delights lub lokum. Na Cyprze produkowane…

Drapieżna współlokatorka

Mieszkaniec Ukrainy pobił światowy rekord przebywania w jednej klatce z dzikim zwierzęciem. Pochodzący z okolic Zaporoża Ołeksandr Pyłyszenko dzielił jedno…

Ceny w Rosji w 2013 roku

Ceny żywności są w Rosji wyższe niż u nas, natomiast bardzo tanie są papierosy, zaledwie 40-60 rubli (ok. 4-5 złotych)…

Napoje miodowe

Od niepamiętnych czasów znane prawie w całej centralnej i północnej części Ukrainy. Zwykle sporządzano miodowe napoje wykorzystując, jako podstawowy składnik,…

Rotterdam

W Rotterdamie na próżno szukać starych, tradycyjnych wiatraków, licznych pól pełnych tulipanów czy urokliwych mostów nad kanałami, które tak bardzo…

Kurion – starożytne królestwo mozaik

Jednym z najpiękniejszych stanowisk archeologicznych na wyspie jest starożytne miasto Kurion (Kourion). Znajduje się ono w regionie Limassol, około 20…

Ciekawostki z Malty

Malta jest państwem wyspiarskim położonym na Morzu Śródziemnym. Zachwyca ogromną ilością wspaniałych zabytków, piaszczystymi plażami oraz wyśmienitą kuchnią.