Ogrom i potęga, niesamowite pamiątki historii, tradycja na każdym kroku mieszająca się ze współczesnością, bogactwo barw, majestatyczność budowli sakralnych i toporność architektury socrealistycznej, nieustanny gwar i surowy klimat – z czym jeszcze kojarzy się wam Moskwa?
Moskwa | Cerkiew Wasyla Błogosławionego (by Gordana Mirkovic na licencji FreeImages)
Moskwa – serce Rosji
Moskwa, stolica Rosji onieśmiela swym ogromem – w końcu jest największym miastem nie tylko Rosji, ale i całej Europy! Liczba mieszkańców całej aglomeracji, sięgająca piętnastu milionów osób, mówi sama za siebie.
To właśnie tu, w zachodniej części kraju nad rzeką Moskwa, koncentruje się życie polityczne, gospodarcze, religijne i kulturalne Rosji. Jest to także jeden z głównych kierunków turystycznych kraju.
Moskwa – stolica
Na przestrzeni dziejów, Moskwa pełniła zaszczytną rolę stolicy kraju kilkakrotnie, począwszy od czasów Księstwa Moskiewskiego (1213-1328), poprzez Wielkie Księstwo Moskiewskie (1328-1547), Carstwo Rosyjskie (1547–1712), Rosję Radziecką (1917-1922) i Związek Radziecki (1922-1991), po współczesną Rosję.
Tylko jeden władca – Piotr I – postanowił zerwać ten odwieczny porządek i przeniósł stolicę kraju do Petersburga w latach 1712–1918.
Moskwa | Plac Czerwony (by emilija uzukauskiene na licencji FreeImages)
Kreml i Plac Czerwony
To chyba dwa najbardziej znane miejsca w rosyjskiej stolicy, cieszące się mniej lub bardziej chlubną historią.
Kreml to zespół obronny datowany na czasy średniowiecza, dziś – miejsce o nieocenionej wartości historycznej.
Kreml stanowi serce, zbudowanego na planie koncentrycznym, miasta. Ten potężny gród warowny – symbol rosyjskiej potęgi – mieści w swoich murach carskie pałace, cerkwie, główny plac i budynki administracyjne. Od 1955 roku Kreml udostępniony jest do zwiedzania. Warto się tu wybrać, by poczuć ducha dawnej siedziby carów.
Któż z nas nie słyszał także o Placu Czerwonym – dawnym miejscu koronacji carów, a dziś centrum wszelkich państwowych uroczystości? Właśnie tu mieści się granitowe Mauzoleum Lenina i bajecznie kolorowa Cerkiew Wasyla Błogosławionego.
Moskwa | Cerkiew Chrystusa Zbawiciela (by Evgeny Ischenko na licencji FreeImages)
Arbat
To moskiewska dzielnica o legendarnej wręcz sławie, rozciągająca się na zachód od Kremla, o której wzmianki możemy usłyszeć w piosenkach czy wyczytać w wierszach.
W przeszłości zamieszkiwała tu rosyjska arystokracja, później – znani artyści i intelektualiści. Dziś znajduje się tu m. in. pomnik Bułata Okudżawy i Muzeum Puszkina oraz moc klimatycznych kawiarenek i malowniczy deptak.
Moskwa | Mury Kremla (by Yaroslav Ushakov na licencji FreeImages)
Moskiewskie metro
Niektórych dziwić może fakt, że tak prozaiczny element miejskiej infrastruktury, jakim jest metro, może być wymieniany na liście największych atrakcji. A jednak: moskiewskie metro powstałe w 1935 roku uważane jest za arcydzieło architektury.
Mówi się, że metro w Moskwie „chodzi jak w zegarku” lub działa niczym sprawny organizm. System, na który składa się 12 linii i 185 stacji pozwala nam dotrzeć do każdego zakątka potężnej rosyjskiej stolicy w krótkim czasie. Codziennie z tego środka transportu korzysta około 8 milionów podróżnych.
Ale moskiewskie metro to coś więcej, niż dobrze zorganizowany mechanizm, to także miejsce o wyjątkowej wartości historycznej i artystycznej. Tutejsze stacje zdobią brązowe rzeźby, marmurowe medaliony, wspaniałe żyrandole czy sielankowe mozaiki – właściwie każda z nich uchodzić może za osobne dzieło sztuki.
Zainteresują Cię również





