Surowa, ale gościnna ziemia, strefa wiecznej zmarzliny, wspaniałe białe noce… Jakuck – to unikatowe i jedyne w swoim rodzaju miasto, które oczaruje każdego, kto choć raz odważy się tutaj przyjechać.

Niezwykła przyroda Jakucji nie pozostanie obojętna ani dla miłośników aktywnego wypoczynku, ani dla tych, którzy wolą spokojne wędrówki.

Rosja | Pomnik Lenina

Rosja | Pomnik Lenina (Якутск by kudinov_dm na licencji CC BY 2.0)

Klimat miasta

Jakuck – stolica Republiki Sacha (Jakucji), port na rzece Lenie, największe pod względem liczby ludności miasto w północno-wschodniej Rosji i ważne centrum kulturalne i naukowe. Ostry klimat kontynentalny sprawia, że Jakuck jest jedynym miastem na świecie, gdzie roczna amplituda temperatur powietrza przekracza 100°C (102,8°C).

Początki miasta

We wrześniu 1632 r. oddział jenisejskiego setnika Piotra Biekietowa założył Jakucką warownię na prawym brzegu Leny, 70 km poniżej dzisiejszego miasta, na ziemi borogońskich Jakutów. Od początku warownia miała dosyć liczną załogę, jej garnizon liczył 300 Kozaków. W 1634 r. przeżyli oblężenie ze strony Jakutów. W 1638 r. twierdza stała się centrum nowo utworzonego województwa jakuckiego. Cztery lata później przeniesiono ją na obecne miejsce – w dolinę Tujmaada. Wtedy też, w 1643 roku, miasto otrzymało nazwę „Jakuck”.

Dzisiaj Jakuck liczy prawie 310 tys. mieszkańców, wśród których Jakuci stanowią 47%, Rosjanie 38%, a pozostałe 15%, to Buriaci, Baszkirzy, Ingusze, Osetyńcy, Kirgizi, Polacy i przedstawiciele wielu innych narodów.

Rosja | Jakuck zimą

Rosja | Jakuck zimą (Desde un centro comercial by Natxo Rodriguez na licencji CC BY-SA 2.0)

Co warto zobaczyć w Jakucku?

Muzeum historii i kultury narodów północy im. Jarosławskiego

Muzeum powstało w 1891 r. z inicjatywy przebywających tutaj na zesłaniu rosyjskich rewolucjonistów Kuroczkina, Olenina, Jarosławskiego, którego imieniem nazwano muzeum. Główne zadanie muzeum: „zebrać i zachować kolekcję bardziej lub mniej rzadkich tworów przyrody oraz dzieł ludzkich obwodu Jakuckiego w celu poglądowego zapoznania z lokalną przyrodą i kulturą, a z czasem dla prowadzenia badań naukowych.” W zbiorach muzeum istnieją kolekcje: archeologiczna, etnograficzna, etnologiczna, wyrobów artystycznych, materiałów fotograficznych i dokumentów dotyczących historii kraju.

Muzeum mamuta

Jedyne w świecie muzeum, którego ekspozycja w całości poświęcona jest epoce mamutów. W pradawnych czasach na terenach dzisiejszej Jakucji żyło mnóstwo mamutów, a wieczna zmarzlina zachowała ich szczątki. Obecnie Jakucja jest jednym z najważniejszych regionów pod względem ilości znalezisk kości mamutów. W muzeum można zobaczyć m.in.: małego mamuta „Dimę”, odtworzonego na podstawie szczątków odkrytych w 1977 r. nad rzeką Kołymą; pierwszy w świecie szkielet mamuta znalezionego w 1799 r. w delcie Leny; dobrze zachowane ciało mamuta z rzeki Bieriezowka (1901). Są też późniejsze znaleziska z różnych rejonów Jakucji, jak kompletny szkielet nosorożca z resztkami skóry i sierści, kości bizona, konia i inne.

Rosja | Centrum miasta

Rosja | Centrum miasta (Calle principal by Natxo Rodriguez na licencji CC BY-SA 2.0)

Muzeum drumli

Pierwsze tego rodzaju muzeum w świecie, otwarte w Jakucku w 1990 r. Jest to zadziwiające królestwo prastarej muzyki, narodzonej jeszcze w epoce kamiennej, która przetrwała do naszych czasów dzięki czarującym dźwiękom i niezwykłej prostocie tego najmniejszego instrumentu muzycznego. Ten ludowy instrument muzyczny z grupy idiofonów szarpanych spotyka się u większości narodów świata. Szacuje się, że występuje około tysiąca różnych nazw tego instrumentu.

Może on być wykonany z bambusa, drewna, kości lub metalu. Podstawą zbiorów muzeum w Jakucku jest prywatna kolekcja chomusów (nazwa jakucka drumli) I.E.Aleksiejewa, znanego drumlisty-improwizatora, niestrudzonego propagatora tej muzyki, zebrana w różnych krajach świata. Można tutaj zobaczyć drumle z Tajlandii, Finlandii, Indii, Mongolii, Szkocji i innych krajów.

Szyb Szergina

Szyb o głębokości 116,6 m wykopany w wiecznej zmarzlinie w Jakucku. Tutaj po raz pierwszy dokonano pomiarów temperatury na tak znacznej głębokości.

Latem 1828 r. mieszkający w Jakucku kupiec Fiodor Szergin rozpoczął kopanie studni koło swojego domu, aby zapewnić sobie dobrą wodę. Do wiosny 1830 r. studnia osiągnęła głębokość 30 m. Widząc brak perspektyw dotarcia poza granicę zmarzliny, Szergin postanowił przerwać prace, jednak do dalszego kopania w głąb ziemi przekonał go admirał Wrangiel, obiecując wsparcie. Na różnych poziomach studni umieszczono sprowadzone z Petersburga termometry. Regularnie, w zwykłym wiadrze, do szybu opuszczano człowieka, który notował wskazania termometrów. Wyniki badań, opublikowane przez Szergina, zaskoczyły uczonych całego świata. Car Mikołaj I nagrodził go złotym medalem i pierścieniem z brylantem.

Rosja | Mapa miasta

Rosja | Mapa miasta (Yakutsk map by Natxo Rodriguez na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Góry Atlas w Tunezji Góry Atlas w Tunezji
Był w starożytności niejaki Atlas vel Atlant, syn tytana i okeanidy. Z jakichś nieznanych nam powodów wystąpił...
Dubaj w 3 dni Dubaj w 3 dni
Masz trzy dni na zobaczenie Dubaju i zastanawiasz się, co koniecznie powinno znaleźć się w planie Twojej wycieczki...
Tęczowy Most w Tokio Tęczowy Most w Tokio
Stolica Japonii, Tokio, to główne (i bezkonkurencyjne) centrum polityczne, finansowe, medialne, rozrywkowe i...
Miedziany Jeździec Miedziany Jeździec
Legenda głosi, że dopóki Petersburga broni Miedziany Jeździec, dopóty miasto jest bezpieczne i nie ugnie się pod...