Odpowiedź na to pytanie, ze względu na położenie i wielkość Rosji, nie może być prosta. Kraj zajmuje większą część Europy Wschodniej, a do tego duży obszar na północy Azji.
Jeśli chodzi o klimat, Rosja oferuje wielką jego różnorodność – od arktycznych chłodów, poprzez prawie subtropikalne warunki do klimatu stepowego i kontynentalnego. Właściwie wszystko jest w ofercie.
Rosja | Rabocheostrovsk (Rabocheostrovsk ( Рабочеостровск ) Karelia by jose pereira na licencji CC BY-ND 2.0)
Jedno można całkiem powiedzieć: zimy są w Rosji co najmniej chłodne, a najczęściej bardzo zimne, do ekstremalnie mroźnych.
Wyspy Oceanu Arktycznego
Na wyspach Oceanu Arktycznego panuje klimat polarny. Zimy są tutaj długie, bardzo mroźne i ciemne. Tylko lata są krótkie, a temperatury powyżej zera zdarzają się jedynie w lipcu i sierpniu. Na północy i wschodzie Syberii zimy są tak surowe, że występuje tam wieczna zmarzlina - obszary, które w przeciągu roku wcale nie rozmarzają.
Południowa Rosja
Na południu rozciąga się klimat chłodny umiarkowany, zwany też subarktycznym. Ta strefa zaczyna się na południowy zachód od Petersburga i ciągnie się szerokim na 1500 km pasem do Dalekiego Wschodu Rosji, a więc w zasadzie od Sankt Petersburga do Irkucka. Największe opady w tym regionie występują latem, kiedy wilgotne powietrze atlantyckie, przy odpowiednich układach niżowych, zostanie przetransportowane daleko na Syberię.
Typowy klimat kontynentalny, z lokalnymi odmianami, panuje od Morza Bałtyckiego aż do Morza Czarnego. Różnice temperatur między zimą i latem są duże. Na przykład przeciętna temperatura lata w Moskwie wynosi ok. +20°C, a zimy -10°C.
Rosja | Najlepsza pora na podróż do Rosji, to miesiące od maja do września (Plios windows 04 by michael clarke stuff na licencji CC BY-SA 2.0)
Wybrzeże Morza Czarnego
Na wybrzeżu Morza Czarnego spotyka się natomiast ciepły klimat śródziemnomorski. Lata bywają tutaj bardzo gorące, jest sucho, ale zimą temperatury pozostają stosunkowo łagodne. Tutaj leży właśnie Soczi, a region nazywają czasem rosyjską Riwierą. Rzeczywiście, przez cały rok panują tu przyjemne temperatury, nawet zimą można liczyć na wartości wyraźnie powyżej zera.
Opady deszczu
Może się wydać dziwne, ale w Rosji występuje stosunkowo mało opadów, może z wyjątkiem gór i południowego wschodu, gdzie notuje się do 1000 mm w ciągu roku. Sumy opadów na równinach wschodnioeuropejskich wynoszą do 750 mm, a nad Morzem Kaspijskim - zaledwie 300-400 mm w ciągu roku.
Syberia
Fascynująca kraina Rosji, Syberia, należy do najchłodniejszych regionów. Na zachodzie jest całkiem płaska. W kierunku wschodnim i północno-wschodnim staje się górzysta. Opady zimą są skąpe i występują praktycznie tylko w postaci śniegu. Zimy są bardzo mroźne i bardzo długie. Lata są, niestety, bardzo krótkie, ale zadziwiająco słoneczne i ciepłe. Tym krótsze, im dalej na północ. Mimo wszystko, także na dalekiej północy znana jest taka pora roku, jak lato. Bardzo interesujące pod względem klimatycznym jest miasto Wierchojańsk. Należy do najzimniejszych miejsc na świecie: średnia temperatura roczna wynosi tutaj -17°C, stycznia -50°C, a rekord mrozów, to -67,8°C.
Rosja | Zimy są w Rosji chłodne, a najczęściej bardzo zimne, do ekstremalnie mroźnych (Зимний вечер, Владимир - Winter evening, Vladimir by Коля Саныч na licencji CC BY-ND 2.0)
Najlepsze miesiące na urlop w Rosji
Najlepsza pora na podróż do Rosji, to miesiące od maja do września. Zwiedzanie dużych miast, jak Petersburg, albo Moskwa dobrze jest zaplanować na letnie miesiące, mimo stosunkowo dużych w tym okresie opadów. Zimą bywa pochmurno, zimno, a dni są krótkie. Wyjątkiem mogą być regiony narciarskie Kaukazu w pobliżu wybrzeża czarnomorskiego. Latem bardzo udany może być pobyt na rosyjskim wybrzeżu Morza Czarnego. Jeśli ktoś lubi ekstremalne przeżycia urlopowe, może wybrać się w styczniu do Wierchojańska. Dla większości turystów podróż na Syberię i Daleki Wschód jest raczej wskazana w miesiącach letnich.
Zainteresują Cię również





