„Aurora” to po grecku: zorza poranna, Jutrzenka (bogini rzymska), czyli początek czegoś nowego. I rzeczywiście – to strzałem z działa dziobowego krążownika Aurora (ros. Awrora) o godzinie 21.45 dnia 7 listopada 1917 roku rozpoczął się atak na Pałac Zimowy, a tym samym rewolucja październikowa.

Rosja - Petersburg | Krążownik „Aurora”
Rosja - Petersburg | Krążownik „Aurora” (by archer10)

Początki

Ten słynny krążownik pancernopokładowy I rangi wchodził w skład carskiej 2. Eskadry Oceanu Spokojnego i Floty Bałtyckiej. Jego służba rozpoczęła się w roku 1903, choć sama ceremonia wodowania miała miejsce 24 maja 1900 roku. Od tamtej pory statek miał okazję wziąć udział w poważnych działaniach wojennych zaledwie jeden raz, w bitwie pod Cuszimą z Japonią w 1905, gdzie otrzymał 18 trafień.

Komitet rewolucyjny na pokładzie

Po bitwie Aurorze udało się dotrzeć, wraz z dwoma innymi krążownikami, do amerykańskiej bazy w Manili i tam pozostała praktycznie do końca wojny. W 1916 została skierowana do generalnego remontu w Zakładach Francusko-Rosyjskich w Piotrogrodzie, który zakończył się na początku 1917 roku. W tym też roku historyczne znaczenie nadała jej własna załoga, która uległa komunistycznej atmosferze i w czasie pobytu w Piotrogrodzie powołała na jej pokładzie komitet rewolucyjny.

"Encyklopedia Rewolucji Październikowej" z roku 1987 podaje:

Organizacja bolszewicka liczyła wtedy 42 członków. W nocy (...) 6/7 XI, o godz 3.30, na rozkaz Piotrogrodzkiego KWR, "A." podpłynęła do zwodzonego mostu Nikołajewskiego (...); załoga krążownika pomogła w opuszczeniu mostu i umożliwiła oddziałom Gwardii Czerwonej przejście z Wyspy Wasiliewskiej do centrum miasta. Rano radiostacja "A." pierwsza przekazała napisaną przez Lenina odezwę KWR "Do obywateli Rosji!". O godz. 21.45 na umówiony znak z Twierdzy Pietropawłowskiej, działo umieszczone na dziobie "A." dało ślepym wystrzałem sygnał do szturmu na Pałac Zimowy.

Rosja - Petersburg | „Aurora” nocą
Rosja - Petersburg | „Aurora” nocą (by dobrych)

Obiekt szkoleniowy

Do służby okręt wrócił jeszcze w 1922, ale już tylko jako obiekt szkoleniowy. W trakcie II wojny światowej sam okręt zupełnie odszedł w zapomnienie, jego działa służyły na lądzie do obrony Leningradu, a załoga brała udział w Blokadzie.

Statek-muzeum

Dopiero w latach 45-47 Aurora została przekształcona w muzeum i udostępniona turystom. W latach 80. został przeprowadzony remont, dzięki któremu postać krążownika jest znacznie przybliżona do jego wyglądu z roku 1917, z tym że większość konstrukcji została wymieniona na nową.

Aurora zakotwiczona jest blisko mostu Sampsonijewskiego, przy Nadbrzeżu Piotrogrodzkim. Stanowi od kilkudziesięciu lat jeden z najpopularniejszych obiektów turystycznych Petersburga.

Zainteresują Cię również

Zamek św. Jerzego – korona Lizbony Zamek św. Jerzego – korona Lizbony
Jednym z miejsc wartych uwagi jest Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge). Znajduje się on na wzgórzu nad Tagiem...
Legenda o księżniczce Libuszy Legenda o księżniczce Libuszy
Legendarna Libusza jest dla Czechów postacią niezwykle ważną, niczym Matka-założycielka. To, według niektórych...
Flaga, herb i hymn Tunezji Flaga, herb i hymn Tunezji
Flaga Tunezji jest dwubarwna. Na środku czerwonego tła znajduje się białe koło, a w nim czerwony półksiężyc i...
Muzeum Brytyjskie (British Museum) Muzeum Brytyjskie (British Museum)
Gdzie poza Grecją znajdziemy jedną z oryginalnych kariatyd Erechtejonu? W British Museum. Gdzie poza Egiptem...
Kalendarium dziejów Cypru Kalendarium dziejów Cypru
Cypr, obok Krety, należy do najdawniej zamieszkałych wysp Morza Śródziemnego. Odkryto tu wczesne ślady osadnictwa,...
Historia Chin Historia Chin
Mówiąc o historii Chin należy brać pod uwagę obszar kulturowy i językowy, a nie tylko obecnie istniejąca Chińską...

 

Przeczytaj również

Flaga, godło i hymn Ukrainy

Flagę Ukrainy tworzą dwa równoległe pasy: błękitny u góry i żółty na dole. Błękit oznacza kolor nieba i symbolizuje pokój,…

Medycyna estetyczna w Portugalii

Algarve to jeden z sześciu głównych regionów Portugalii, położony w południowej części kraju. Słynie z rybołówstwa, najpiękniejszych plaż, a także……

Miodowy Festiwal

14 sierpnia w mieście Kołomyja na Ukrainie odbył się ciekawy festiwal o kuszącej nazwie: „Miodowy Zbawiciel” (Медовий Спас). Uroczystość ta…

Cypryjskie alkohole

Cypryjczycy oprócz znakomitej śródziemnomorskiej kuchni i słodyczy, oferują również wyśmienite alkohole. Ogromną popularnością cieszą się: piwa, brandy oraz wina.

Rośnie bezrobocie wśród Chorwatów

Kryzys przybiera na sile również w Chorwacji. W listopadzie 2012 roku wskaźnik bezrobocia osiągnął najwyższy od niemal 10 lat poziom.

Unia Europejska czy Rosja?

Autorzy pracy „Ukraina – przewodnik dla przedsiębiorców” przyznają, iż polityka Unii Europejskiej wobec Ukrainy jest za mało aktywna, a między…

Cypryjskie słodkości z łyżeczki

Glykó tou koutalioú (γλυκό του κουταλιού) to inaczej z języka greckiego „słodycze z łyżeczki”, czyli przetwory z różnego rodzaju owoców…

Madryt – Twoje wielkie hiszpańskie wakacje

Madryt jest stolicą Hiszpanii i – jak to często bywa – największym miastem kraju. Przybywających tu turystów zainteresuje zapewne fakt,…