Rosyjskie określenie „Kreml” odnosi się do grodów warownych i fortec, a także jest synonimem władz rosyjskich. Jednak najczęstszym skojarzeniem, jakie niesie ta nazwa, jest wspaniały kompleks Kremla Moskiewskiego, wznoszącego się na lewym brzegu rzeki Moskwy.

Rosja - Moskwa | Kreml, wznoszący się na lewym brzegu rzeki Moskwy
Rosja | Kreml, wznoszący się na lewym brzegu rzeki Moskwy (by olpol)

Historia Moskiewskiego Kremla

Niegdyś była to twierdza carów, następnie siedziba władz Związku Radzieckiego, a obecnie – rezydencja prezydencka.

Historia Kremla Moskiewskiego sięga 1147 roku, gdy właśnie w tym miejscu, u zbiegu dwóch rzek (Moskwy i Nieglinnej), na wzgórzu Borowinnym, ksiażę Jurij Dołogorukij rozkazał wznieść basztę z drewna.

Obecną formę budowli zawdzięczamy carowi Iwanowi III, który rękami włoskich architektów rozbudował fortecę – wtedy to powstał na przykład sobór Uspienski i palata Granowita, i to własnie dzięki ukłonowi w kierunku zachodnim dzisiejszy kreml jest genialnym połączeniem architektury renesansowej i staroruskiej.

Kolejne rozbudowy miały miejsce w XVII i XIX wieku, wzbogacając Kreml elementami klasycystycznymi (Pałac Senatu), a w wieku XX powstał Pałac Zjazdów.

Po rewolucji w 1917 Kreml został siedzibą władz radzicekich i częściowo został zniszczony – Stalin rozkazał zburzyć kilka świątyń i pałaców, a twierdza została zamknięta.

Otwarto ją dla turystów dopiero w roku 1955, jednak ze względu na bezpieczeństwo, udostepniona jest tylko częsć kompleksu.

Najważniejsze zabudowania Kremla:

Wieża Troicka z końca XV wieku – ma siedem kondygnacji i 76 metrów wysokości. W 1812 przez jej bramę wkroczył na Kreml Napoleon.

Wieża Spasska – wysoka na 70 metrów była głownym wejściem na Kreml, w którym należało zdjąć nakrycie głowy – wisiała tam bowiem ikona z Chrystusem (usunięta po rewolucji). Obiekt obecnie niedostepny dla zwiedzających.

Sobor Uspienski (Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny) – zbudowany z wapienia i cegły, przykryty piecioma kopułami, bogato dekorowany, w wieku XIV był najważniejszą światynią stolicy Rosji. To tutaj koronowani byli ksiażęta i odbywały się pogrzeby najważniejszych zwierzchników Kościoła prawosławnego z lat 1300-1700.

Sobór Archangielski (Michała Anioła) – Zbudowany najprawdopodobniej w 1333 jako wyraz wdzięczności za koniec klęski głodowej. Do roku 1712 był miejscem spoczynku władców moskiewskich (poza Borysem Godunowem), a znajdująca się tu ikona z Michałem Aniołem jest autorstwa Rublowa.

Orużejnaja pałata (Skarbiec) – zbrojownia, w której znajdują się skarby i broń, zbierane przez książąt i carów rosyjskich.

Wielki Pałac Kremlowski – widoczny nawet spoza murów Kremla, wysoki na 125 metrów, pałac wzniesiono w wieku XVIII. Od połowy wieku XIX funkcjonował jako rezydencja carów (wybrał ją car Mikołaj I), a dzisiaj jest miejcem, gdzie przyjmowani są dyplomaci.

Pałac Zjazdów (Bolszoj Kriemliowskij dworiec sjezdow) – spadek po Chruszczowie, jedyny nowoczesny budynek w kompleksie, zbudowany z betonu oraz szkła w taki sposób, żeby nie zagłuszyć reszty budynków. Wybudowany w 1959 dla polityków obradujących w trakcie zjazdów, dziś oddany do dyspozycji Baletu Kremlowskiego.

Rosja - Moskwa | Zabudowania sakralne Kremla
Rosja | Zabudowania sakralne Kremla (by olpol)

Zainteresują Cię również

Zamek św. Jerzego – korona Lizbony Zamek św. Jerzego – korona Lizbony
Jednym z miejsc wartych uwagi jest Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge). Znajduje się on na wzgórzu nad Tagiem...
Legenda o księżniczce Libuszy Legenda o księżniczce Libuszy
Legendarna Libusza jest dla Czechów postacią niezwykle ważną, niczym Matka-założycielka. To, według niektórych...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
Flaga, herb i hymn Tunezji Flaga, herb i hymn Tunezji
Flaga Tunezji jest dwubarwna. Na środku czerwonego tła znajduje się białe koło, a w nim czerwony półksiężyc i...
Muzeum Brytyjskie (British Museum) Muzeum Brytyjskie (British Museum)
Gdzie poza Grecją znajdziemy jedną z oryginalnych kariatyd Erechtejonu? W British Museum. Gdzie poza Egiptem...
Kalendarium dziejów Cypru Kalendarium dziejów Cypru
Cypr, obok Krety, należy do najdawniej zamieszkałych wysp Morza Śródziemnego. Odkryto tu wczesne ślady osadnictwa,...

Zabudowania sakralne:

 • Sobór Zwiastowania (Blagowieszczenski)
 • Dzwonnica Iwana Wielkiego
 • Pałac patriarchy i sobór 12 apostołów
 • Sobór Wierchospaski
 • Cerkiew Złożenia Szat

Pałace:

 • Pałac Patriarchy
 • Pałac Tieriemny

Pomniki:

 • Car-działo
 • Car-dzwon (największy na świecie)

Pozostałe obiekty:

 • Wieża – dzwonnica Iwan Wielikij
 • Komnata Graniasta (Granowita palata)
 • Gmach prezydium
 • Gmach senatu
 • Arsenał
 • Ogród Aleksandrowski
 • Mury obronne.

 

Przeczytaj również

Pamiątki z Cypru, które można zjeść

Każdy, kto choć raz był na Cyprze mógł zasmakować w doskonałej kuchni i produktach regionalnych wyspy. Koniec urlopu i wyjazd…

Stadion Miejski (Poznań)

Poznań jako pierwszy z czterech polskich miast-gospodarzy Euro 2012 zakończył prace na stadionie klasy „elita”. Stadion Miejski w centrum Poznania…

20 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Chorwacji

Polacy pokochali Chorwację: za piękną pogodę, ciepłe morze, przepyszną kuchnię i gościnność. Poniżej przedstawiamy listę atrakcji, o których warto pamiętać…

Cypr – wyspa migdałowych drzew i słońca

Wynurzając się ze spienionych wód Morza Śródziemnego u wybrzeży Cypru, wprost na zalaną słońcem plażę, niejeden z nas poczuć się…

Pamiątki z Portugalii

Portugalia to magiczny kraj położony nad Oceanem Atlantyckim. Nieważne czy będziemy zwiedzać zabytki stolicy czy całymi dniami wylegiwać się na…

Geografia Hiszpanii

Hiszpania leży w zachodniej części Europy i zajmuje większą część Półwyspu Iberyjskiego, a także dwa archipelagi: Wyspy Kanaryjskie lezące na…

Waluta Holandii

Jednostką monetarną w Holandii, tak jak w większości krajów Unii Europejskiej, jest euro. Do 2002 roku walutą Królestwa Niderlandów był…

Nowy Świat

Można śmiało zaryzykować stwierdzeniem, że Nowy Świat jest najbardziej malowniczym miejscem na Krymie. Nie bez powodu nazywano go wcześniej „Paradiz”…